ДСС: Власт би да промени Устав на захтев ЕУ, а боји се да пита грађане - желе ли у ЕУ
- 13:54 08.11.2017.
- 0 коментара
- Штампај
НЕ МЕЊАТИ У ОВОМ ТРЕНУТКУ: ИСХИТРЕНА ПРОМЕНА УСТАВА ЈЕ ИЗДИКТИРАНА ИЗВАНА
- Проблеми Србије нису последица несавршености Устава, већ превасходно чињенице да се Устав некажњено крши и да Уставни суд, претворен у продужену руку извршне власти, не стаје у његову заштиту. Зато је неопходна промена власти, да би се променила политика, а не промена Устава
НА ДАНАШЊИ дан пре једанаест година проглашен је највиши правни акт Србије - садашњи Устав. Он није савршен, као што ни један Устав то не може да буде и самим тим може да се мења.
Демократска странка Србије сматра да у овом тренутку не постоје објективни разлози за хитне измене Устава, нити су у постојећим околностима, које одликује потпуно одсуство демократског дијалога о важним друштвеним питањима, испуњени неопходни услови да се изменама приступи.
Исхитрена промена Устава је диктирана споља, а не унутрашњим потребама.
На захтев бриселске администрације, испостављен као услов наставка евроинтеграција, српска власт се обавезала да ће да мења Устав, а да никада није поведена јавна расправа о Европској унији, нити су грађани питани желе ли да Србија уђе у ЕУ.
Проблеми Србије нису последица несавршености Устава, већ превасходно чињенице да се Устав некажњено крши и да Уставни суд, претворен у продужену руку извршне власти, не стаје у његову заштиту. Зато је неопходна промена власти, да би се променила политика, а не промена Устава.
Тек када Србија добије власт која ће да води самосталну политику, поштује Устав, створи у друштву атмосферу толеранције и отвори демократски дијалог о свим питањима од животног значаја за судбину државе и грађана, може да се дође до нових уставних решења којима се отклањају садашње мањкавости и штите национални и државни интереси.
(саопштење Демократске странке Србије)