ЕПС штити неплатише са Дедиња?

У ЕЛИТНОМ ДЕЛУ ГРАДА СВАКИ ДЕСЕТИ ПОТРОШАЧ ДУГУЈЕ ВИШЕ ДЕСЕТИНА ХИЉАДА ЗА СТРУЈУ

         ДРАГОМИР Марковић, бивши генерални директор Електропривреде Србије (ЕПС), годинама није дозвољавао да се власницима вила и породичних резиденција на Дедињу, међу којима су и Карађорђевићи, искључи струја, иако су износи њихових дуговања за струју милионски, сазнаје „Ало“ из извора блиског ЕПС-у.

         Бивши директор, како тврди наш саговорник, због личних веза и контаката није дозвољавао да се „привилегованим“ дужницима „сече“ струја, иако су постојали налози за њихово искључивање.

         У двору негирају да је породица Карађорђевић имала било какве привилегије захваљујући бившем директору ЕПС-а. Међутим, Душан Бабац, директор Фонда „Краљевски двор“, у разговору за „Ало“ признаје да је постојала и извесна пословна сарадња између Драгомира Марковића и краљевске породице.

         „Није истина да је Драгомир Марковић чинио било какве уступке Карађорђевићима. Они су с њим имали сарадњу колико и са било којим директором јавног предузећа. Није се радило о дружењу нити приајтељству. Једино где су ЕПС и Карађорђевићи сарађивали је промоција ЕПС-ове беле књиге, која је према жељама тог предузећа промовисана на Белом двору. То је све,“ објашњава Бабац.

         Ако би неко покушао да на Дедињу искључи струју особама које су имале неки контакт са Марковићем, попут Карађорђевића, који су годинама дуговали милионе динара, то би се истог момента сторнирало. У неколико наврата је чак и вербално нападао људе из „Електродистрибуције“ Београд (ЕДБ) који су покушали да то ураде,“ наводи извор „Ало“.

         Међутим у ЕПС-у негирају да се таква политика водила у време Марковића.

         Марковић је сам пре нешто више од месец дана демантовао да је утицао на то да се појединим неплатишама годинама не искључује струја. Иначе, посао искључивања и наплате не ради ЕПС, већ ЕДБ, тако да је једина адреса за толерисање неплатиша ЕДБ - навео је Милан Миросављевић, портпарол ЕПС-а. С друге стране, у ЕДБ-у истичу да то није тачно, те да што се њих тиче, нема повлашћених.

         “Наши потрошачи немају име и презиме, само ЕДБ број.Налози се пишу за ЕДБ број, а не за потрошача. Нама су све неплатише исте и нема привилегованих. Ако неко не плаћа, добија опомену, па следи искључење“.

         „Уколико се на мрежу накачи нелегално после искључења, пише се пријава и следи тужба,“истиче Сандра Алагић, портпарол ЕДБ-а, и додаје да „Електродистрибуција“ тренутно води неколико стотина парница против несавесних потрошача. До закључења броја јуче нисмо успели да добијемо одговор од Драгомира Марковића, бившег генералног директора ЕПС-а.

         Како наш лист сазнаје, на Дедињу, елитном делу града, сваки десети потрошач дугује више десетина хиљада динара за струју. У ЕДБ-у, међутим, истичу да то није ништа необично јер је толики и укупан проценат неплатиша на нивоу града.

         „Од 800.000 потрошача, 675.000 плаћа редовно и остварује попусте. Прошлих месеци послали смо 150.000 опомена, што значи да је сваки пети потрошач у граду опоменут. Са десет одсто потрошача имамо проблеме јер дугују 90 одсто укупног дуга. То су углавном насеља у којима се налазе куће које се греју на струју попут Алтине, Ледина, Батајнице, Калуђерице, па ни Дедиње није изузетак. Једина општина у којој немамо искључења је Нови Београд, и то само зато што има систем даљинског грејања,“ наводи Сандра Алагић, портпарол ЕДБ-а.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари