НИКОЛИЋ: Јужни ток је веома важан за Србију, али чланство у ЕУ има већу вредност

ЛИДЕР СНС У ИНТЕРВЈУУ ФОНЕТУ ОЦЕНИО ДА НАПРЕДЊАЦИ СА ДСС ИМАЈУ БОЉЕ ОДНОСЕ НЕГО ИКАД

  • Николић је за то да преговоре воде највише политичке личности Београда и Приштине и то - о статусу, али сматра да је Хашим Тачи неприхватљив као преговарач док постоји оправдана сумња да је чинио зверства
  • На питање - да ли би се састао са политичким представницима косовских Албанаца - Николић је узвратио да би то могао само као члан државне делегације и напоменуо: „Али, да се партијски срећем сада са представницима косовских Албанаца који преговарају са државом - то ми не пада на памет“
  • Прихватање Србије, као члана ЕУ са Косовом, које је под јурисдикцијом УН, представљало би одустајање од захтева за признање независности Косова
  • Ко победи на изборима формираће Владу и ако то буде СНС, та странка ће одредити председника Владе, а „претпоставља“ да ће то бити он, као што ће бити и председнички кандидат, ако СНС процени да Влада може да функционише без њега на свом челу
  • Заговорници белих листића заправо су разочарани београдски интелектуалци, углавном они који су пуну подршку дали ДС и сада не желе да кажу да постоји друга опција, оценио је Николић и указао да бојкот није никава порука, јер би грађани требало да бирају, а не да апстинирају
  • Осврћући се на своју недавну посету Русији, Николић је рекао да је за њега била потпуна новост информација у неким медијима да би могло да дође до одустајања од Јужног тока, за који сматра да нема толику вредност као чланство у ЕУ, али да је веома важан за Србију

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Председник Српске напредне странке (СНС) Томислав Николић позива председника Србије Бориса Тадића да, као лидери две највеће странке власти и у опозиције, разговарају о Косову, очекује да, после избора, буде премијер Србије и залаже се за међусобно повлачење тужби Хрватске и Србије пред судом у Хагу.

        Позивам Тадића да разговарамо о овоме што је сада највећи проблем за Србију, а то је Косово, рекао је Николић у интервјуу ФоНету и објаснио да из тог питања проистичу и чланство у Европској унији (ЕУ) и економија и безбедност у држави, све…

        До априла смо имали обичај да разговармо бар у два месеца о Косову, када сам обавештаван о неким Тадићевим потезима, напоменуо је Николић, али то питање очито решава сама Демократска странка (ДС), при чему Тадић „привидно брани Косово, а заправо га губимо из дана у дан“.

        Упитан о решењу СНС за Косово, Николић је одговорио да би идеје о томе требало да износи онај ко је на власти, али тврди да га његова странка свакако има и да би га рекао Тадићу, „ако хоће да пита шта да се ради“.

        Николић је био за то да преговоре воде највише политичке личности Београда и Приштине и то о статусу, али сматра да је Хашим Тачи неприхватљив као преговарач док постоји оправдана сумња да је чинио зверства.

        Према оцени Николића, сада преговарају „анонимни преговарачи“, а заправо све те одлуке доносе председници, „само што не преузимају одговорност“.

        На питање да ли би се састао са политичким представницима косовских Албанаца, Николић је узвратио да би то могао само као члан државне делегације и напоменуо: „Али, да се партијски срећем сада са представницима косовских Албанаца који преговарају са државом - то ми не пада на памет“.

        Не сме да постоји више колона из Србије за решавање судбине Косова, већ само једна, објаснио је Николић и указао да су у марту лошије шансе да Србија добије статус кандидата за чланство у Европској унији (ЕУ), него сто су биле у децембру.

        Очекивао сам да ће се то десити, јер смо заслужили, додао је Николић, али „шта је Влада искомпликовала у протеклих неколико месеци у односима са ЕУ остаје дужна да нам каже, као и који су услови, уместо да грађани нагађају као гуске у магли“, пошто последице сносимо сви.

        Николић напомиње да му међународни представници у контактима нису говорили да би Србија, због кандидатуре, требало да се одрекне Резолуције 1244 или призна независност Косова.

        Као земља која је изразила жељу да буде члан ЕУ, Србија је дужна да преговара са Унијом и испуњава услове, али оног тренутка када нам кажу да морамо да признатамо независност Косова, „то је тренутак када се прекида разговор са ЕУ“, поручио је Николић.

        Грађани би требало да знају тешке последице такве одлуке, почев од губитка инвестиција и фондова, али је Николић „још увек“ оптимиста да се такав услов неће поставити.

        Према објашњењу Николића, то би значило да је Европа одлучила да прекинемо да разговарамо, јер нема државе у Европи којој би такав услов могао да се постави и да га она испуни.

        Веома је важно да Србија буде чланица ЕУ, зато што би многи проблеми били елиминисани самим уласком или већ почетком преговора. Прихватање Србије, као члана ЕУ са Косовом, које је под јурисдикцијом УН, према оцени Николића, представљало би одустајање од захтева за признање независности Косова.

        Најављени референдум на северу Косова Николиæ види као плебисцитарно изјашњавање грађана, али напомиње да Срби немају законску моћ да спроведу одлуку коју буду донели, мада „онај ко о њима размишља и каже да брине о њима“ мора да има на уму шта су они тиме хтели.

        „Мало ми делује неприродно да ја у Србији морам да организујем референдум да ти доказујем да сам у Србији“, објаснио је Николић.

        „То значи да је очајна ситуација, чим они и једним таквим чином морају да доказују да су део Србије“, указао је Николић, који сматра да би укидање институција значило признавање независности Косова.

        Николић негира да из његовог позива Тадићу на разговор о Косову провејава спремност на прављење заједничке Владе са Демократском странком (ДС) после избора, јер није спреман да ДС, Г17 Плус и СПС „амнестира“ од одласка у опозицију.

        С друге стране, Николић ипак СПС поручује да нема ништа од постизборне коалиције, ако настави у кампањи да говори да јој је ДС партнер.

        Према речима Николића, ко победи на изборима формираће Владу и ако то буде СНС, та странка ће одредити председника Владе, а „претпоставља“ да ће то бити он, као што ће бити и председнички кандидат, ако СНС процени да Влада може да функционише без њега на свом челу.

        За односе са Демократском странком Србије (ДСС) Николић истиче да нису никад били бољи и објашњава да се СНС и ДСС разликују искључиво о моменту када би требало прекинути преговоре са ЕУ, јер би они да се то одмах учини, док „ја кажем оног часа када постане јасно да ЕУ тражи независност Косова“.

        Николић је поновио позив странкама националних мањина, „ма колико се љутиле што их прозива“, да се изјасне да ли ће помоћи ономе ко победи на изборима да формира Владу.

        Заговорници белих листића заправо су разочарани београдски интелектуалци, углавном они који су пуну подршку дали ДС и сада не желе да кажу да постоји друга опција, оценио је Николић и указао да бојкот није никава порука, јер би грађани требало да бирају, а не да апстинирају.

        Говорећи о сарадњи у региону, Николић је рекао да му „неће пасти круна са главе“, ако затражи да посети Хрватску и нагласио да се залаже да Србија и Хрватска повуку међусобне тужбе пред судом у Хагу.

        „Свакако бих тражио да се одустане, и једни и други, шта је било било је, секире закопати, ашове извадити и кренути са њима да се ради“, нагласио је Николић и оценио да је, за разлику од Хрватске демократске заједнице, после избора тамо сада друга опција.

        „Сада је друга опција, видећемо како ће се то одразити на политички живот и однос према Србима. Може се десити да затражимо да посетимо и Хрватску, неће круна да ми падне са главе“, рекао је Николић и поручио да Србија жели мирну границу са Хрватском.

        Николић је објаснио да су његове недавне посете земљама региона, али и шире, део припрема како би спреман дочекао време после избора и обављање државних функција.

        Осврћући се на недавну посету Русији, Николић је рекао да је за њега била потпуна новост информација у неким медијима да би могло да дође до одустајања од Јужног тока, за који сматра да нема толику вредност као чланство у ЕУ, али да је веома важан за Србију.

        Ако би се, међутим, десило да останемо изван те жиле куцавице која иде кроз Европу, то би уназадило Србију, указао је Николић и закључио да би то показало да Русија „одустаје мало од нас“. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари