Политика - и ЕУ и Косово је промашена

ЛЕОН КОЈЕН ПРОФЕСОР БЕОГРАДСКОГ УНИВЕРЗИТЕТА

         Паролу „и ЕУ и Косово” увек сам сматрао промашеном. Везујући своју судбину за ЕУ, Србија није постигла ништа, каже Леон Којен, бивши саветник Бориса Тадића.

         „Када Србија, којој нико војно не прети, сама пристаје да подигне границу са Косовом и Метохијом, треба ли можда ћутати? Или се радовати „европском путу” који нас је дотле довео?”, објашњава у разговору за Данас Леон Којен, професор Филозофског факултета у Београду.

         Којен је био саветник бившег председника Србије Бориса Тадића и један од двојице координатора државног тима у бечким преговорима под посредништвом Мартија Ахтисарија. У априлу 2007. дао је оставку на положај Тадићевог саветника и убрзо се повукао из политике.

         „Пре и за време преговора с Ахтисаријем, став “и ЕУ и Косово” уопште није одређивао српску политику. Он се јавља тек с коалицијом ДС-ДСС и другом владом Војислава Коштунице, када постаје актуелно потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ. Паролу „и ЕУ и Косово” увек сам сматрао потпуно промашеном и то сам још 2007. јавно говорио, залажући се за то да Србија потпише ССП једино ако јој ЕУ изричито гарантује територијални интегритет. Све што се догодило за ових пет година показује да сам био у праву. Везујући своју судбину за приближавање ЕУ, Србија није постигла ништа - земља је катастрофално презадужена и даље се задужује, привреда више стоји него што ради, а што се тиче Косова, Ивица Дачић изгледа спреман да уради и оно од чега је Борис Тадић зазирао.

         У свему томе нема никаквог добитка за Србију, нити га може бити - последњи је тренутак да се та политика мења”, каже Којен.
Којен наводи да је кључна грешка у косовској политици је направљена када је Тадић пристао да Србија разговара с Приштином уз посредовање ЕУ, а не под покровитељством УН и Савета безбедности.

         „Србија се тако подвргла диктату Брисела и он се сада убрзано спроводи - граница између Србије и КиМ је већ успостављена, најављује се да ће до краја године Београд и Приштина на равној нози разменити представнике, а онда према бриселском програму следи одрицање Србије од северног Косова, где Срби још живе као грађани своје земље. Ту би Београд требало да укине све „паралелне институције”, односно институције Републике Србије, које сада нормално функционишу и да Албанцима преда крупније привредне ресурсе који се тамо налазе. Ако се све ово оствари, Србија ће на КиМ изгубити последње упориште, а испуњење бриселских захтева значиће фактичко признање независног Косова. Зато би, док још није касно, нова власт требало да стане и размисли, а не да се понаша као да ће Србија престати да постоји ако не испуни све што ЕУ тражи од ње”, каже Којен.

         Бивши саветник председника Србије каже да Србија мора да заустави бриселски процес и врати косовско питање у УН и Савет безбедности.

         „Без тога никаква преговарачка платформа неће ништа вредети, једноставно зато што више неће имати о чему да преговара - Србија ће сама омогућити Приштини да успостави пуну контролу на целој територији Покрајине, имаће границу са Покрајином коју је сама прихватила, представника Приштине у Београду и Београда у Приштини који ће радити посао амбасадора само што се неће тако звати, на крају можда и споразум о добросуседским односима с Приштином на којем инсистира Немачка. Наравно, и тада ћемо моћи да говоримо „Србија никада неће признати независно Косово”, али то ће бити само празне речи”, наводи Којен и додаје да Бечки преговори нису пораз Србије.

         „Супротно ономе што се мисли, ти преговори нису се завршили поразом Србије. Ахтисаријев план је пропао у Савету безбедности, а Приштина је морала да прогласи независност без подршке међународних институција. Запад тако није успео да се преко УН да легитимност нападу НАТО на Србију 1999. године. Управо зато се данас тражи од Београда да Србија, овако или онако, призна независно Косово. Ни у данашњем свету сила није све, али је потребно имати храбрости да се то искористи”, каже Којен.

         Извор: Данас

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари