СРС: Шта ће им платформа за КиМ кад Дачић преговара и без ње?

НЕМАЊА ШАРОВИЋ О БРИСЕЛСКИМ СУСРЕТИМА И РАЗГОВОРИМА

ПРЕДСЕДНИКА ВЛАДЕ СРБИЈЕ

Немања Шаровић

  • Дачић се хвали што су и Брисел и албанска страна изненађени кооперативношћу, његовом и српске стране, а не пита се да ли би у било којој озбиљној држави било замисливо да се неки високи представник, рецимо САД или било које земље ЕУ, састаје, вечера и преговара са лицима која се налазе на црвеним Интерполовим потерницама
  • Председник Републике Србије Томислав Николић и премијер Ивица Дачић прихватају причу о нормализацији односа и у њој активно учествују, а то суштински значи да Република Србија пристаје на стање створено 1999. године бомбардовањем Србије, иако је једина нормализација односа и стања на које може пристати Републике Србија - враћање Косова под уставно правни поредак Републике Србије

        СРПСКА радикална странка најоштрије је осудила то што се председник Владе Ивица Дачић по други пут сусрео са ратним злочинцем, тероростом и лицем са црвене потернице Хашимом Тачијем.

       Како смо чули након састанка, оценио је у име СРС Немања Шаровић, Ивица Дачић се хвали што су и Брисел и албанска страна изненађени кооперативношћу, његовом и српске стране, а не пита се да ли би у било којој озбиљној држави било замисливо да се неки високи представник, рецимо САД или било које земље ЕУ, састаје, вечера и преговара са лицима која се налазе на црвеним Интерпоовим потерницама. У свакој држави би то био слом државног поретка и то је нешто што је апсолутно немогуће. Међутим, још једанпут се показује да у Србији није.

       Ми у Српској радикалној странци, нагласио је Шаровић, таквим расплетом нисмо изненађени. Једино што би могло да нас изненади је било какав позитиван исход ових преговора до којих долази већ други пут.

       Још једном се показало да српски преговарачи или не знају у шта се упуштају када улазе у те преговоре, или свесно обмањују јавност у Србији у погледу онога о чему ће се преговарати. Подсећамо - наставио је Шаровић- да је пре седам дана Ивица Дачић убеђивао јавност у Србији како ће он наметнути које ће бити теме разговора, како му је из Брисела обећано да неће бити наметања тема, а могли смо чути, пре свега из приштинске штампе, а сада директно од портпарола Кетрин Ештон, Маје Коцијанчић, да је ЕУ та која одређује теме о којима ће се разговарати и исто тако да једна од тема свакако неће бити статус Косова, јер је и за ЕУ и за Хашима Тачија то тема о којој више разговора нема.

       Наше државно руководство је морало, пре него што је пристало на сусрет са Хашимом Тачијем, да размишља о томе какве ће последице тај сусрет имати по спољнополитичку репутацију Републике Србије и како ће све оне земље које нису признале независност Косова реаговати на то што се највиши државни званичници Србије састају са терористом и ратним злочинцем Тачијем.

       Те земље ће се - указао је Шаровић - осећати изиграним јер им Србија овим састанцима са Тачијем шаље поруку да је спремна да призна де факто независност Косова, али да једино покушава да сачува образ пред домаћом јавношћу и да то не произведе губитак неких политичких поена на изборима који долазе.

       Пре сусрета са Тачијем, Дачић је убеђивао грађане Србије да се ту ради о некаквим припремним састанцима. Међутим, истакао је Шаровић, чули смо да, што се тиче ЕУ, то нису било какви припремни састанци, већ се ради о наставку дијалога и наставку нормализације односа која је започета претходним сусретом, а која ће бити настављена, како смо сада чули, у децембру.

       Сусрети са Тачићем, гурнули су, макар привремено, у други план и расправу о платформи коју српски преговарачки тим има, или је нема, или још није дефинисана. Међутим, јасно је да ти разговори и састанци са представницима западних земаља, пре свега ЕУ и САД, теку и без обнародовања платформе српске стране, као и то да се без јасне платформе већ решава доста тога и постижу одређени договори. Онда је заиста питање: чему уопште будућа платформа, ако је могуће да се преговара и без ње. - поставио је питање Шаровић.

       Што се тиче платформе коју имају ЕУ и Хашим Тачи, они су јасно истакли да је независна држава Косово њихова полазна тачка од које неће одступити и да су границе Косова непромнљиве - рекао је Шаровић и наставио:

       „Када је у питању стање српске јужне покрајине јужно од Ибра, од нас западне силе захтевају да прихватимо реалност, а када је у питању стање северно од Ибра, односно северни део Косова, онда нам кажу да та реалност која постоји, односно да је постојање српских институција нешто што се мора мењати и мора укидати. Потпуно је јасно - уколико очекујемо да буде неког помака у преговорима и уколико желимо да Србија одмакне даље у тим евроинтеграцијама - да ће управо српска страна једина морати да чини какве такве уступке и да ће тзв споразуми бити капитулација Републике Србије“.

       Председник Републике Србије Томислав Николић и премијер Ивица Дачић прихватају причу о нормализацији односа и у њој активно учествују, а то суштински значи - подвукао је Шаровић - да Република Србија пристаје на стање створено 1999. године бомбардовањем Србије, иако је једина нормализација односа и стања на које може пристати Републике Србија - враћање Косова под уставно правни поредак Републике Србије.   

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари