Лукашенко: Србија је предивна земља какве нема ни у Европи ни на свету

ВУЧИЋ: ЖЕЛИМО 500 МИЛИОНА ДОЛАРА РАЗМЕНЕ – НИЈЕ ДЕСИЛО ДА БЕЛОРУСИЈА ГЛАСА ПРОТИВ СРБИЈЕ

* Александар ЛУКАШЕНКО: Ми смо ваши људи и ви сте наши, иако су многи покушали да нас посвађају... Ми поштујемо жељу Србије да уђе у ЕУ. Верујем да ће Србија добро размислити и да ће изабрати са којом унијом је исплативије и боље да сарађује - са ЕУ или са Евроазијском унијом

* Александар ВУЧИЋ: Српски народ воли белоруски народ и поштујемо све што сте урадили од ваше дивне земље и желимо да сачувамо наше добре односе. Уверен сам да ваш однос према Србији бар донекле можемо да пратимо и да увек покажемо колико ценимо вашу земљу и колико ценимо ваш рад и вашу енергију

* ЛУКАШЕНКО: „Понављам то што сам рекао својевремно председнику Милошевићу и онима који су били након Милошевића: почните напокон да радите на својој војсци, имамо исте услове

______________________________________________________________________

        ПРЕДСЕДНИК Белорусије Александар Лукашенко рекао је данас да је задовољан што је после 20  година поново дошао у посету Београду.

        У делу сусрета са српским председником Александром Вучићем отвореном за јавност, Лукашенко је захвалио на позиву да посети Србију подсећајући да је посета 1999, током бомбардовања, била "посета браћи и пријатељима".

        "Ми смо ваши људи и ви сте наши. Многи су покушали да нас посвађају, али смо реализовали наше планове. После 20 година састајемо се поново, данашње време је компликовано", навео је Лукашенко и додао да је "Србија предивна земља, какве нема ни на Балкану, ни у Европи ни на свету".

        Вучић је на почетку састанка такође навео да је задовољан због Лукашенкове посете и додао да његова посета током бомбардовања "никада неће бити заборављена".

        "Српски народ воли белоруски народ и поштујемо све што сте урадили од ваше дивне земље и желимо да сачувамо наше добре односе. Наши политички односи су искрени, отворени", рекао је Вучић.

        Указао је да трговинска размена расте и да "много тога може да се уради да она достигне 500 милиона долара на годишњем нивоу".

        "Уверен сам да ваш однос према Србији бар донекле можемо да пратимо и да увек покажемо колико ценимо вашу земљу и колико ценимо ваш рад и вашу енергију", рекао је председник Србије на почетку састанка са белоруским колегом у Палати Србија.

         Председник Србије Александар Вучић изјавио је, након разговора са белоруским председником Александром Лукашенком, да је уверен да ће данашња посета бити значајан подстицај за развој билатералних економских односа две земље јер су политички односи већ веома добри.

        "Никада се није догодило, од када је Лукашенко председник Белорусије а то је од 1994. године, да та земља гласа против Србије. Никада се то није догодило. Прошли смо кроз ужасно тежак период а Белорусија је увек била уз нас. На сваком месту у свету", рекао је Вучић.

        Он је Лукашенку поручио да, иако Србија није велика земља, Белорусија увек може рачунати на њену подршку, исто као што је Србија увек знала да по питању Косова и осталим важним стварима може увек да се ослони на подршку Минска.

Лукашенко: Белорусија поштује жељу Србије да уђе у ЕУ

        Председник Белорусије Александар Лукашенко рекао је данас у Београду да ће Белорусија наставити да подржава Србију и да поштује њену жељу да уђе у ЕУ и жели јој да достојанствено пређе тај пут.

        "Дај боже да успете у томе што желите", рекао је Лукашенко на заједничкој конференцији за новинаре након састанка са Вучићем.

        Кина, Русија и Белорусија, како је навео, желе да имају добре односе са ЕУ, и Србију нико не осуђује због сарадње са њима јер су то државе са добро развијеним технологијама.

        "Ако будете градили добре односе пре свега у привреди по питањима које не можемо да решимо у оквиру Евроазијске уније онда то морамо да прихватимо као нешто што се мора. Ми схватамо у каквој ситуацији се налазите", рекао је Лукашенко и додао да верује да ће Србија добро размислити и да ће изабрати са којом унијом је исплативије и боље да сарађује, са ЕУ или са Евроазијском унијом.

        Лукашенко је, међутим, навео је да ће комбиновање сарадње Србије са две уније зависити од тога да ли ће ЕУ "напокон дати могућност" Србији да се прикључи.

        Он је рекао да је Белорусија спремна да са Србијом подели своја искуства у многим областима, од привреде до безбедности и војске у којима је, како је додао, Белорусија на првом месту у свету.

        "Понављам то што сам рекао својевремно председнику (СРЈ Слободану) Милошевићу и онима који су били након Милошевића: почните напокон да радите на својој војсци, имамо исте услове", рекао је Лукашенко.

 


 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари