МАКЕЈ: Србију сматрамо кључним и стратешким партнером на Балкану

ШЕФ БЕЛОРУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ У ДВОДНЕВНОЈ ПОСЕТИ БЕОГРАДУ

Владимир Макеј и Томислав Николић

  • Дачић после сусрета са Владимиром Макејом прецизирао да је Белорусија заинтересована за стратешко партнесрство са нашим компанијама као што су „Прва петолетка“, „ФАП“, „14. октобар“, „Фабрика вагона“, „ИМТ“, „ИМР“ и за заједничку фабрику за производњу лифтова као и многе друге пројекте

           СРБИЈА ће у наредном периоду радити на опоравку своје економије јер је то једини начин да се грађанима омогуће бољи услови живота - рекао је Томислав Николић после сусрета са шефом белоруске дипломатије Владимиром Макејом који је нагласио да његова земља Србију сматра својим стратешким партнером на Балкану.

           На састанку Николић-Макеј констатовано једа је спољнотрговинска размена између две земље, која тренутно износи 150 милиона евра годишње, изузетно скромна и да постоје реалне могућности да се она за прво време увећа до износа од пола милијарде евра, али не само простом разменом добара.

           Због тога је, као први конкретан пример, иницирано партнерство белоруске фирме „Амкодор“ и „Прве петолетке“ из Трстеника.

           Такође, ради лакших комуникација, договорено је отварање авио-линије Београд-Минск, наводи се у саопштењу Прес службе председника Србије.

           „Обновили смо стара пријатељства која су у претходним годинама непотребно запостављана и сада је Србија поново постала земља која нуди перспективу свакоме ко је заинтересован за заједнички наступ на трећим тржиштима“, истакао је председник Србије током разговора са Макејом.

           Николић је изразио жељу наше земље да се унапреди сарадња са Белорусијом и рекао да је задовољан што је током недавног сусрета са председником Белорусије Александром Лукашенком примећено да су ставови Србије и Белорусије по том питању апсолутно идентични.

           Преносећи Николићу поздраве председника Белорусије, Макеј је рекао да је изузетно важно да Србија и Белорусија активно развијају заједничке производне пројекте и том приликом нагласио да су белоруске компаније заинтересоване за присуство на српском тржишту, као што су и српске фирме заинтересоване за тржиште Белорусије.

           Говорећи о проблему Косова и Метохије, истакнуто је да ће Белорусија остати при ставу да не призна једнострано проглашену независност јужне покрајине, а гости из Белорусије понудили су и подршку Србији у вези са овим питањем пред међународним форумима и организацијама.

           Макеј се срео и са премијером Ивицом Дачићем који је истакао да је размотрен низ конкретних пројеката које предлаже белоруска страна, ако би се остварени ниво политичких односа пренео и на област економије.

           Дачић је прецизирао да је Белорусија заинтересована за стратешко партнесрство са нашим компанијама као што су „Прва петолетка“, „ФАП“, „14. октобар“, „Фабрика вагона“, „ИМТ“, „ИМР“ и за заједничку фабрику за производњу лифтова као и многе друге пројекте.

           Дачић је нагласио да је у комуникцији са страним државнцима чесо суочен са двоструким аршинима и дуплим стандардима, јер му се често поставља питање карактера односа са Русијом, Белорусијом и Кином, док исте земље које та питања постављају имају најбоље могуће економске односе са њима.

           „Не желимо да се мешамо у унутрашње послова других држава, нас занима развој наших пријатељских односа“, рекао је Дачић.

           Министар спољних послова Белорусије Владимир Макеј рекао је да је сагласан са констатацијом да белоруско-српски односи оживљавају препород када је реч о нивоу политичке комуникације и активирању трговинских односа у свим гранама.

           Да би вишеструко повећање трговинске размене било могуће у кратком року потребни су, како је објаснио, нови облици сарадње попут стварања заједничких холдинга и инвестиционих пројеката.

           Према његовим речима, Србија је за Белорусију кључни партнер на Балкану, и две земље, без обзира на неповољне економске услове, треба да се што више усаглашавају и своје привреде чине што компатибилнијим.

           „Сигуран сам да ће посета премијера Дачића Белорусији отворити нову етапу у проширењу наших односа. Зато ћемо се трудити да припремимо мапу пута будућих односа како би тај документ током посете премијера био усвојен“, рекао је Макеј.

           Шеф белоруске дипломатије казао је да ће у случају да се оствари макар један од десет пројеката од тога бити велика корист за две државе и њихове грађане.

           Макеј, који борави у дводневној посети Србији, састао се раније данас и са српским министром спољних послова Иваном Мркићем са којим се сагласио да ће две земље уложити озбиљне напоре да ојачају билатералне односе, као и да постоји пуно простора за унапређење економске сарадње.

           Динамика сусрета српских и белоруских званичника говори о „нашим намерама да се зближавамо и делимо и добро и зло, као сто је некада у историји било“, рекао је Мркић на заједничкој конференцији за новинаре после сусрета са Макејом.

           Мркић је рекао и да Србија изузетно цени то што Белорусија подржава њен територијани интегритет и суверенитет и захваљује јој на томе. Званични Минск не признаје независност Косова.

           Србија и Белорусија су интензивирале односе у последње време, казао је шеф српске дипломатије, подсетивши да је председник Србије Томислав Николић у марту боравио у посети Минску и да се од тада пуно тога догађало.

           „Ми смо одлучили да уложимо озбиљне напоре да ојачамо међусобну сарадњу и сматрамо да имамо пуно, пуно простора да се повезујемо, да повећамо трговинску размену, али и да уђемо у заједничке пројекте, производње, наступ према трећим земљама“, нагласио је Мркић.

           Он је рекао да је са Макејом имао заиста пријатељске разговоре, током којих су се о свим билатералним питањима сагласили, и додао да ће ускоро бити још посета.

           „Ми смо два врло блиска народа, много тога нас повезује и природно је да ћемо и у будућности да будемо што чвршће везани“, закључио је Мркић, додавши да ће бити проглашена два нова почасна конзула Белорусије у Србији.

           Макеј је са задовољством истакао да сарадња две земље постаје све плоднија и садржајнија што се тиче резултата.

           „Србију сматрамо стратешким партнером на Балкану“, нагласио је белоруски министар.

           Додавши да је са Мркићем разговарао о „мапи пута“ даље сарадње, као продужетак налога који су дали шефови наших држава у марту, Макеј је нагласио да је веома важно да се из фазе само робне размене пређе на ниво заједничких предузећа, што за Србију значи отварање нових радних места и подстицај за економију.

           „То значи проширивање постојећих и оснивање нових предузећа, склапање технике у Србији и низ других питања“, објаснио је Макеј.

           За септембар је, према његовим речима, планирано отварање директног ваздушног саобраћаја између Србије и Белорусије.

           Истакавши и и значај сарадње у области културе, Макеј је најавио да је ове године планирано да се одрже Дани културе Србије у Белорусији, а догодине обрнуто.

           Што се тиче међународних питања, Макеј је рекао да Белорусија пружа апсолутну подршку Србију у међународним организацијама, укључујући питања суверенитета, интегритета и питање Косова.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари