НИКОЛИЋ: Београд је до сада решавао проблеме Албанаца, а Србима су прављени

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ РАЗГОВАРАО СА ПРЕДСТАВНИЦИМА

СВИХ 29 КОСОВСКОМЕТОХИЈСКИХ ОПШТИНА

  • Српско јединство је услов опстанка и останка српског народа на Косову и Метохији - оценио и упозорио Томислав Николић
  • Председник општине Обилић Горан ДАНЧЕТОВИЋ: Од опстанка српских институција на Косову и Метохији умногоме зависи и опстанак српске заједнице у покрајини
  • Председник општине Штрпце Звонко МИХАЈЛОВИЋ: Косовски Срби је требало да буду од почетка укључени у израду платформе. Они најбоље разумеју проблеме, а овако су доведени пред свршен чин и бојим се да ће, као и претходне резолуције и декларације, и платформа остати мртво слово на папиру

        УСЛОВ опстанка и останка српског народа на Косову и Метохији јединство свих Срба о кључним принципима који су представљени у платформи о наставку преговора Београда и Приштине - оценио је председник Србије Томислав Николић који се у Београду срео са представницима косметских Срба који живе јужно и северно од реке Ибар.

       Прес служба председника Србије саопштила је после разговора да су Срби са КиМ „дали принципијелну подршку председнику и Влади Србије на институционализацији заштите права Срба и Србије у даљим разговорима Београда и Приштине“.

       Николић је своје саговорнике подсетио да је Београд до сада решавао проблеме Албанаца у јужној покрајини, а да су Србима само прављени проблеми.

       До сада није постојала одговорност оних који су водили преговоре и држава се крила иза чиновника, говорећи да је извојевана победа у преговорима, а у стварности су Срби суочени са све већим проблемима, рекао је председник Србије.

       Николић је изразио жељу да Срби на Косову и Метохији живе заједно и да се за опстанак боре заједно, без подела.

       Упозорио је да нема времена и да оно што је могло јуче не може данас, а да сутра неће моћи оно што може данас. Истовремено је позвао представнике Срба са КиМ да одрже састанак и донесу заједничке закључке о Платформи и формилишу евентуалне сугестије.

       Представници Срба са Косова и Метохије су изразили захвалност, истакавши да дуги низ година нису били окупљени на једном месту и да до сада нису били били консултовани о сопственој судбини.

       Према саопштењу о разговору, Николићеви гости су оценили да платформа штити њихове интересе, права и достојанство. Такође: да даје решење суштинских питања и не оставља могућност поделе Косова и Метохије.

       Иницирали су да се у платформи предвиди и безбедан повратак преко 240.000 протераних Срба са територије КиМ, наведено је у саопштењу.        

       Састанку у Председништву Србије, који је почео око 14.00 сати присуствовало је свих 29 представника косовскометохијских општина.

       Срби с Косова и Метохије после разговора рекли су да верују у платформу о Косову и руководство Србије, али су нагласили да ће се о детаљима изјашњавати након разговора у званичним локалним институцијама и са одборницима из јужне покрајине.

       Они су за идућу недељу најавлили заједнички састанак свих 29 косметских општина на коме ће бити заузет јединствен став о платформи.

       Даница Пауновић, координатор општине Дечани, после састанка је изјавила да „има поверење у државни врх Србије кад је реч о платформи која им је данас предочена, али да ће коначну оцену свега Срби са Космета дати после међусобног договора“.

       Председник општине Косово Поље Стевица Лазић рекао је да је „у већој мери задовољан“ оним што је видео и да ће се у току следеће недеље на Косову састати председници свих српких општина и разговарати о платформи.

       „Наше мишљење о платформи у писаној форми ћемо доставити председнику“, казао је Лазић, и додао да је време за упознавање са платформом било кратко, али да је задовољан оним што је прочитао, јер Србима обезбеђује опстанак.

       Срби са Космета уочи састанка рекли су да очекују да платформа за Покрајину, коју ће им представити председник, на прави начин третира државне и њихове интересе.

       Председник општине Пећ са привременим седиштем у Гораждевцу, Милош Димитријевић, изјавио је да је „интерес Срба да остану на Косову и Метохији“, те да зато очекују да платформа на прави начин сагледа положај Срба у Метохији, али и у осталим деловима покрајине.

       „Верујем да је тако и написана“, изјавио је Димитријевић Танјугу, док се председник општине Обилић Горан Данчетовић нада да ће платформа свакако гарантовати опстанак Србима у покрајини.

       Данчетовић је Танјугу рекао да је добио позив за састанак код председника Николића и да очекује да види на који начин ће платформа третирати положај Срба који живе јужно од Ибра и какав ће третман имати српске институције у том делу Косова.

       „Од опстанка српских институција на Косову и Метохији умногоме зависи и опстанак српске заједнице у покрајини“, нагласио је Данчетовић.

       Председник општине Штрпце Звонко Михајловић сматра да је требало да косовски Срби буду од почетка укључени у израду платформе.

       „Они најбоље разумеју проблеме, а овако су Срби с Косова доведени пред свршен чин и бојим се да ће, као и претходне резолуције и декларације, и платформа остати мртво слово на папиру“, рекао је Михајловић.

       Председник Србије Томислав Николић уочи разговора са Србима с Космета, изјавио је да је питање Косова и Метохије „историјско питање о коме је потребно постићи најшири могући консензус свих релевантних политичких фактора“.

       Извор: Факти/ Агенције 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари