НИКОЛИЋ: Биће згажен свако ко стане пред нашу локомотиву

ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ ИСПРЕД МАНАСТИРА НОВА ГРАЧАНИЦА НИЈЕ ДОЧЕКАО НИ ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ, НИТИ БИЛО КОЈЕ СВЕШТЕНО ЛИЦЕ

  • Постао почасни грађанин Требиња и рекао да је Београд поводом КиМ повукао болне потезе, али да ће бол уз кафетин да прође
  • Зна народ због чега то радимо. Они који се противе томе што радимо нису снажни у Србији. Не сме да се зауставља локомотива која креће. Ко год пред њу стане биће згажен. И та српска локомотива мора да крене - рекао председник Србије примајући повељу
  • Само да ми још мало средимо ствари у Србији, да лопове стрпамо у затворе, а поштене људе да натерамо да раде још мало боље, а онда ће уз тај велики брод и ваш бродић да нађе сигурну луку. Чим подигнемо Србију и ви ћете се дићи с нама, истакао је Николић

         ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић поручио је данас у Требињу да ће Србија увек бити уз Србе из Босне и Херцеговине и да има историјску улогу да помогне свим државама у којима живи српски народ и учини све што може како би се достигао стандард Европске уније.

         Председник Србије је, по уручењу Повеље почасног грађанина Требиња, рекао да је Србија за година дана пуно тога учинила да би добила преговоре са ЕУ.

         „Видели сте шта смо све урадили да бисмо добили преговоре са ЕУ. Нико то није очекивао за годину дана. Урадили смо болне потезе али мислим да то уз кафетин може да прође. Зна народ због чега то радимо. Они који се противе томе што радимо нису снажни у Србији. Не сме да се зауставља локомотива која креће. Ко год пред њу стане биће згажен. И та српска локомотива мора да крене“, казао је Николић.

         Председник Србије је додао: „Чим подигнемо Србију и ви ћете се дићи с нама“.

         Према његовим речима, матица Срба није Србија српској Босни и Херцеговини, већ обратно.

         „Прихватили смо да постоји Босна и Херцеговина и Србија не чини ниједан потез да не би упропастила шансе Босне и Херцеговине. А какве су, видите и сами. Чупајте се и привредно и економски. Србија вам је прави ослонац и добро сте то изабрали“, рекао је Николић.

         Председик Србије поручио је и да ће Србија увек бити уз Србе из Босне и Херцеговине.

         „Само да ми још мало средимо ствари у Србији, да лопове стрпамо у затворе, а поштене људе да натерамо да раде још мало боље, а онда ће уз тај велики брод и ваш бродић да нађе сигурну луку. Чим подигнемо Србију и ви ћете се дићи с нама“, истакао је Николић.

         Он је навео и да Србија има историјску улогу да помогне свим државама у којима живи српски народ и да учини све што може како би се достигао стандард Европске уније.

         Председник Србије је позвао на помирење и истакао важност сарадње са другим државама, па чак и са онима с којима у прошлости није било добрих односа.

         „Ми смо сколопили пријатељство са свим државама бивше Југославије“, указао је председник и најавио да ће за три дана са мађарским председником открити два споменика на територији Војводине.

         „Један он да се поклони Србима које су побили Мађари, један ја да се поклоним Мађарима које су побили Срби. Знам шта су радили, али хоћемо ли тако да живимо наредних триста година. Хајде да живимо за данас и за сутра, а оно од јуче да нас опомиње и да нас учи“, закључио је Николић.

         Он је истакао да добијање Повеље почасног грађанина за њега има велики емотивни значај јер је у том граду, како је рекао, провео прве најлепше три године брака са супругом Драгицом, радио дан и ноћ и стекао много добрих пријатеља.

         „Обузет сам великим емоцијама. Ову повељу ћу да носим на леђима и она не сме да ме савије. Мораћу за своје Требиње да урадим нешто што до сада нико из Србије није урадио“, рекао је Николић.

         Председник Србије је ситуацију у Требињу, али и целој Херцеговини оценио као лошу јер се становништво свело на неколико десетина хиљада, и поручио да ће свим инвеститорима препоручити да улажу у Требиње.

         „Морам да вам обећам, инвеститори који долазе код мене који се распитују како може да се инвестира у Србију, од сада ће имати још једниу дестинацију - Херцеговину, Требиње и остале градове“, казао је Николић.

         Он је додао да неће много да обећава, али да ће „уз онолику Србију и онолико наших људи свуда по свету“ имати времена и могућности и љубави према Херцеговини и Требињу и да ће помоћи колико год може.

         „Видећемо се следеће године на једној седници да вам кажем шта сам за вас урадио, а да ви кажете јесте ли задовољни или нисте“, рекао је Николић.

         Николићу је повељу почасног грађанина у градској скупштини уручио градоначелник Требиња Славко Вучуревић због, како је наведено на повељи, укупног доприноса јединству српског народа, промоцији, поштовању Требиња, као и подршци том граду.

         Према Вучуревићевим речима, Николић је својим понашањем према Требињу, његовим грађанима и целом српском народу заслужио повељу.

         „Повељу коју смо вам доделили не схватам као пуки административни акт, већ као признање за све добро што сте учинили за српски народ. Надам се да ће ваша посета допринети продубљивању и побољшању братских односа и да ће српски народ, вођен мудром политиком, обезбедити просперитет“, казао је Вучуревић.

         Он је рекао да је Николић шеста личност у историји тог града која је добила повељу почасног грађанина, да она представља неподељену вољу свих житеља Требиња и да верује да ће она бити на добробит свих.

         После церемоније уручивања Повеље Николић и Вучуревић обратили су се грађанима Требиња на Тргу слободе где је у част председника Србије приређен културно-уметнички програм.

         Након песама „Тамо далеко“ и „Ово је Србија“, у изведби хора „Трибуна“, Николић је грађанима поручио да му је срце у Требињу и да ће тако остати заувек.

         „Мени Дрина не раздваја жељу да српски народ живи подједнако добро са њене обе стране. Сматрам да нам само фале мостови а да смо ми једно. Ја ћу да градим те мостове. Мени је срце у Требињу и тако ће остати заувек“, поручио је Николић.

         Током обраћања председника Србије из публике, која је здушно поздравила Николића, у неколико наврата зачули су се узвици „Косово је Србија“ и „Идемо на Косово“.

         По завршетку програма Николић је положио венац на споменик палим борцима од 1991. до 1996, а затим у Музеју Херцеговине отворио изложбу „Јован Дучић у дипломатији“.

         Након обиласка изложбе председник Србије је у Музеју Херцеговине, на састанку затвореним за јавност, разговарао са председавајућим председништва Босне и Херцеговине Небојшом Радмановићем.

         Како је и било предвиђено, посету Требињу Николић је завршио обиласком манастира Херцеговачка Грачаница на брду Црквина.

         Ту је - одговарајући на питање новинара какву поруку носи у Загреб - рекао:

         „Надам се да нас ЕУ неће оставити два степеника испод Хрватске, јер то не би било добро“.

         Иначе, Николића у манастиру Грачаница није дочекало ниједно свештено лице.

         У манастиру није било ни људи који обављају помоћне послове, нити особе која продаје свеће.

         Врата манастира су била отворена и председник је ушао у манастир, помолио се и упалио свећу.

         Протокол председника Србије пре седам дана обавестио је Српску православну цркву да ће председик Николић приликом боравка у Требињу посетити манастир Грачаницу.

         Према каонима СПЦ, личност ранга председника држава требало би да дочека најстарије лице у црквеној хијерахији односно, владика епархије на чијој се територији манастир налази.

         У манастиру Грачаница Николића не само да није дочекао епископ захумско-херецговачки, владика Григорије, већ је у време које је раније најављено за посету председника Србије заказано венчање.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари