АМФИЛОХИЈЕ: Власт ЦПЦ може дати само оно што припада држави

ПОНОВО ЗАТРАЖИО ДА ЊЕГОШ БУДЕ САХРАЊЕН У ЦРКВИЦИ НА ВРХУ ЛОВЋЕНА КОЈУ ЈЕ ПОДИГАО СВОМ СТРИЦУ СВЕТОМ ПЕТРУ ЦЕТИЊСКОМ

Амфилохије Радовић

  • Председник Скупштине Црне Горе Ранко Кривокапић изјавио да је СПЦ окупаторска црква и да треба отимати њену имовину, а митрополит Црногорско-приморски оценио да би такве речи у свакој европској, законској држави биле предмет  Тужилаштва
  • Са свим поштовањем према Кривокапићу, или кривомозгићу, како ја њега зовем од милоште, његов говор је заиста говор мржње. Утолико је тај говор несрећнији и опаснији што долази из уста човека највишег законодавног тела у Црној Гори - указао је Амфилохије
  • Митрополит је истовремено оценио да је народ у Црној Гори трезвен, па да Кривокапић збуњује само једну групу људи који чине неку врсту интересне заједнице. А Кривокапић подржава њихово безакоње, њихове противзаконите намере, које су, како је рекао, у суштини против државе
  • Упозорио је власт у Подгорици да је најава државног врха да ће током ове године неке цркве вратити под окриље Црногорске православне цркве „један од детаља бесудног схватања“ и да „држава може враћати само оно што је њено“

       МИТРОПОЛИТ црногорско-приморски Амфилохије Радовић оценио је да се у Црној Гори не зна шта суштински представља појам аутокефална црква.

       Он је, одговарајући на питање да ли дозвољава могућност да Митрополија црногорско-приморска буде аутокефална, казао да је свака православна епископија самостална.

       „То људи не схватају и не разумеју. Сваки православни епископ, било да је он на Цетињу, у Никшићу или у Африци, потпуно самостално функционише. Према томе тај појам извикане, некакве аутокефалности, нешто је што цркви ништа не даје, а још мање држави у којој се налази та црква, а поготово кад се ради о секуларној држави која је изгласала закон одвојености цркве и државе”, рекао је Амфилохије подгоричким Вијестима.

       Он је нагласио да „црква једног дана може да доноси одлуке овакве или онакве, али црква је она која то доноси”: „То је проблем који је наметнут од кругова који у цркву никад ушли нису, нити знају шта је црква. Већина оних који причају о тој аутокефалности у Црној Гори нису крштени”.

       Митрополија је недавно тражила да се испита да ли у изјавама шефа парламента Ранка Кривокапића има говора мржње, а Амфилохије је нагласио да не верује да је правосудни систем у Црној Гори слободан и самосталан у одлучивању.

       „Са свим поштовањем према Кривокапићу, или кривомозгићу, како ја њега зовем од милоште, његов говор је заиста говор мржње. Утолико је тај говор несрећнији и опаснији уколико долази из уста човека највишег законодавног тела у Црној Гори”, указао је Амфилохије.

       Оценио је да би Кривокапићеве тврдње - да је СПЦ окупаторска црква и да треба отимати њену имовину, у свакој европској, законској држави биле предмет  Тужилаштва: „Међутим, овде код нас ствари су још такве какве јесу. Он користи свој положај и збуњује народ“.

       Митрополит је истовремено оценио да је народ трезвен, али да Кривокапић збуњује једну групу људи који спадају у неку врсту интересне заједнице. Он подржава њихово безакоње, њихове противзаконите намере, које су, како је рекао, у суштини против државе.

       Напомињући да се нада да ће „у овом нашем ходу према Европи и наш судски систем поново успоставити своје достојанство и слободу”, Амфилохије је оценио да је најава државног врха да ће током ове године неке цркве вратити под окриље Црногорске православне цркве „један од детаља бесудног схватања“ и да „држава може враћати само оно што је њено“.

       „Ако би се тако нешто урадило, то ће значити да Црна Гора поново постаје бесудна земља. Ако хоћемо, поново оно што је урађено 1945. године, када је отета имовина и задужбина цркава грађана, може опет да се понови. Ипак, чини ми се да је то време прошло и код нас и у Европи”, оценио је Амфилохије.

       У званичном говору на божићно-богојављенском пријему, Амфилохије је највише времена посветио Његошу и 1.700. годишњици Миланског едикта.

       „Нажалост, шест пута су Његошеве кости претресане, вађене и поново враћане. Последње вађење његових костију и њихово утамничење у ледени мермерни саркофаг, горе је од свих осталих. Побегао је од мрака, ропства, окова, а окован је по шести пут пре четрдесет и неколико година. Погажен је и уништен први храм Светога Петра Цетињскога. Погажено је његово завештање и достојанство“ - упозорио је митрополит Црногорско-приморски.

       Па наставио: „Чека Његош, чекају његове свештене кости слободу, а неће је имати, нити је могу имати ако се не обнови црква Светог Петра Цетињскога на Ловћену и ако се не испоштује његова последња воља да буде сахрањен у црквици коју је сам подигао свом стрицу Светом Петру Цетињском.

       Ту слободу и то поштовање достојанства Његошевог тражимо у име њега, у име његових костију и у име његове личности непролазне. Надамо се да ће ове године бити враћено достојанство Петру Другом Петровићу Његошу, да ће утамничени Његош добити своју слободу и бити по седми пут сахрањен у својој цркви”, казао је Амфилохије.

       Пријему су присуствовали представници опозиције, дипломатског кора и јавног живота.


Слични садржаји

Коментари