МЕДОЈЕВИЋ: Американци због Русије враћају Ђукановића за премијера

СТРAТЕШКИ ИНТЕРЕС САД ЈЕ ДА ЦРНУ ГОРУ НА БРЗИНУ УВЕДУ У НАТО

Небојша Медојевић

  • Ђукановићу је постављен услов да у његовој новој влади не буде министара који су под утицајем Русије и који су неприхватљиви западним силама
  • Постоји озбиљна забринутост у неким важним структурама НАТО да би руска средоземна флота која је у Сирији, након расплета кризе, могла потражити нову локацију на Медитерену за своју базу. А тренутно је једина могућност Бока которска...

        МИЛУ Ђукановићу је дозвољено да се врати на место премијера под условом да у његовој влади не буде министара који су под утицајем Русије и који су неприхватљиви западним силама, изјавио је лидер Покрета за промјене Небојша Медојевић.

       У изјави подгоричким „Вијестима“ Медојевић је нагласио да је америчка администрација пред Ђукановића поставила услов - Русија или НАТО.

       Осврћући се на недавну посету замјеника помоћника државног секретара САД Филипа Рикера Подгорици и његов сусрет и похвале на рачун Ђукановића, Медојевић је рекао да је „прилично сигуран“ да ће се састав нове владе издиктирати споља: „Није случајан избор саговорника Рикера и чињеница да се сусрео са Душком Марковићем и Милицом Пејановић-Ђуришић, а није са актуелним премијером Игором Лукшићем или случајно његовим ментором Миланом Роћеном.”

       Медојевић је оценио да повратак компромитованог политичара какав је Ђукановић на премијерску позицију и подршка неких ценатар међународне политике за формирање владе са мањинским странакама, последица стратешких интереса неких иностраних фактора.

       Након арапског прољећа и промена односа великих сила у утицају на Средоземљу, Црна Гора је, каже Медојевић, остала једина медитеранска држава која није под контролом НАТО-а.

       Постоји озбиљна забринутост у неким важним структурама НАТО, казао је он, да би руска средоземна флота која је у Сирији, након расплета кризе могла потражити нову локацију на Медитерену за своју базу.

       По њему, тренутно једина могућност је Бока которска, па се неким центрима моћи веома жури да се затвори и тај мали комадић обале, како би спречили стартешко позиционирање Русије и њених војних потенцијала на црногорском приморју.

       „Ако је стартешки интерес САД да Црну Гору на бризну учлани у НАТО, сигурно да ће критеријуми за чланство бити драстично ублажени“, сматра Медојевић.

       „Ургентност ситуације са руском флотом у Сирији могла би мотивисати званичнике САД да зажмуре на криминал, шверц, корупцију, застој у реформама у војсци и сектору безбедности, слабу подршку јавности учлањењу у НАТО“, оценио је саговорник „Вијести“.

       Медојевић је казао да ће се тражити „брза решења“ без обзира на процедуре, реформе и однос јавности.

       Он је казао да није искључено да ће Ђукановић добити задатак да обезбеди двотрећинску већину у Скупштини за гласање за чланство у НАТО-у.

       Он није искључено да су проблеми који су искрсли у формирању власти у Никшићу, такође повезани за линијом поделе - ко је за НАТО, а ко против.

       Медојевићева ПзП се залаже да Црна Гора буде чланица НАТО. Једино је за то да се одлука донесе на фер и поштеном референдуму.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари