Обнова Руског некропоља у Београду биће завршена до 1. августа 2014.

НИЈЕ СЛУЧАЈНО ШТО ЈЕ СРБИЈА ПРИГРЛИЛА ОНЕ КОЈИ СУ ПОСЛЕ 1917. НАПУСТИЛИ РУСИЈУ, АЛИ ЈЕ САЧУВАЛИ У ДУШИ

  • Ненад ПОПОВИЋ: Стара изрека каже: ако желите да уништите народ, уништите му историју и културу. Ми то никада нећемо дозволити и обновом Руског некропоља ми не обнављамо само један споменик од значаја за Србију. Ми тиме обнављамо и нашу свест о томе ко смо као нација и ко су нам највећи пријатељи
  • Константин КОСАЧОВ: Русија је увек била са српским народом, а данас ми осећамо подршку и разумевање народа и многих српских политичара поводом Украјине. Руски некропољ је део наше заједничке историје и за много наредних година и векова биће симбол пријатељства српског и руског народа
  • Валериј РЈАЗАНСКИЈ: Познати совјетски песника Рождественски је написао: Ако заборавимо рат, биће нови рат.Утолико је важније што је за Руски некропољ свој лични новац донирало око 100 људи

         ДАНАС је у Београду – у сали „Никола Тесла” хотела „Метропол” – свечано потписан споразум о сарадњи између Фондације за обнављање, подршку и очување комплекса историјско-меморијалних споменика у Републици Србији Руски некропољ из Београда и Фондације за подршку, обнављање и очување комплекса историјско-меморијалних споменика Руски Некропољ у Београду из Москве.

         Две фондације су потписаним споразумом утврдиле заједничке обавезе у завршавању реконструкције највећег руског некропоља ван територије Руске Федерације, Руског некропоља на Новом гробљу у Београду.

         Споразум су потписали: име српске фондације председник њеног Почасног савета Ненад Поповић и председник Управног одбора Душан Жарковић, а у име руске - председник Почасног савета Константин Косачов и председник Управног одбора Валериј Рјазанскиј.

         У обнову Некропоља су укључени: Россотрудњичество, Амбасада Руске Федерације у Републици Србији, Подворје РПЦ у Београду, град Београд и бројни донатори из Русије и Србије.

         Приликом потписивања споразума, Ненад Поповић је рекао:

         „Поштовани пријатељи, споразум смо потписали у години када обележавамо 100 година од почетка Првог светског рата.

         Први светски рат је најочитији пример колико је чврсто пријатељство руског и српског народа. У периоду када је то било за Русију најнеповољније, усред економске кризе и њене војне слабости, као и унутрашњих проблема, Русија је објавила рат тадашњим двема суперсилама - Немачкој и Аустро-Угарској.

         Један од главних разлога, а веровано први – била је намера Русије да спречи уништење Србије, која је у том тренутку била вишеструко слабија и од Аустро-Угарске и од Немачке.

         После сто година од почетка Првог светског рата, Србија и Русија данас симболички обележавају овај догађај и обнављају споменик који сведочи о пријатељству два народа.

         Наравно, обнова Руског некропоља прилика је да грађани Београда и Србије одају пошту својој браћи са руске стране.

         Пре свега руским војницима који су положили животе у Првом светском рату борећи се на страни Србије. А са друге стране: оним грађанима, истакнутим личностима Царске Русије које су стигле у Београд после Октобарске револуције, емигрирале у нашу земљу и дале свој немерљив допринос културном, интелектуалном и духовном уздизању Србије.

         Стара изрека каже: ако желите да уништите народ, уништите му историју и културу. Ми то никада нећемо дозволити и обновом Руског некропоља ми не обнављамо само један споменик од значаја за Србију.

         Ми тиме обнављамо и нашу свест о томе ко смо као нација и ко су нам највећи пријатељи.”

         Узевши реч, Константин Косачов је указао:

         „Данас смо потписали споразум између два савета који, са једне стране, подвлаче одређену црту након једног тешког организационог рада током неколико последњих година и који се, наравно, потписивањем овог споразума не завршава.

         Имамо прецизан план даљег рада на овом пројекту, све до одређеног датума, 1. августа. До стогодишњице почетка Првог светског рата.

         Уверен сам да ће наш заједнички рад и наша сарадња бити настављени и после овог датума када ремонтни и рестаурациони радови на Руском некропољу буду завршени. Јер, постоји још велика неосвојена историјска истина коју тек треба до краја да сазнамо и коју треба да вратимо нашим народима.

         Сматрам да је ово јединствени пројекат и у историји наше две земље јер је заједнички.

         Започет је као пројекат две партије - Јединствене Русије и ДСС-а, а после је добио државну подршку.

         Најважније је што пројекат наставља да се развија као пројекат два народа. Разуме се, пројекат има свој буџет, јер се не ради о јефтином пројекту. Напротив, он захтева озбиљне ресурсе.

         Али, са задовољством могу да кажем да је уникалност овог пројекта у томе што у њему нема новца пореских обвезника. Ово је пројекат који се реализује добротворним прилозима.

         Половину пројекта финансира агенција Россотрудњичество, то је државна установа, али ресурсе које издвајамо за реконструкцију, рестаурацију и обнову гробља добијамо из сопствених и државних извора које остварујемо давањем услуга из наше надлежности. Дакле, реч је о средствима која сами прикупљамо. Друга половина пројекта која се финансира преко фонда, финансира се прилозима физичких лица.

         Вредност пројекта је око 1,5 милиона евра или 2 милиона долара. Тај новац је већ у потпуности прикупљен, а постоје и додатни ресурси.

         Не сумњамо да ће сва неопходна средства бити обезбеђена. Дакле, радови ће бити завршени онако како смо планирали.”

         Косачов је у наставку говорио и о историјском и политичком апсекту подухвата. При том је нагласио:

         „Желео бих да се захвалим српском народу зато што су Срби омогућили да овај Некропољ настане на њиховој земљи.

         Србија је пригрлила и дала уточиште онима који нису прихватили револуцију у Русији, онима који су сачували Русију у души. Србија им је постала други дом. И, када су ти људи умирали - сећање на њих је пажљиво, преко овог гробља, сачувано. Ту су важне све етапе њиховог пута.

         Пре сто година, када је почињао Први светски рат у многоме као предвесник Бољшевичке револуције и догађаја од пре 90 година, овде је настала руска заједница која је дала суштински допринос развоју привреде, науке и културе српског народа.

         Овде је пре осам деценија - 1931. године - направљена реплика Иверске капелле, исте оне која је била срушена у Москви, у Кремљу.

         Овде је прилозима руских емиграната - `30-тих година прошлог века - изграђен Руски дом који је сада руски центар културе, са спомеником последњем руском цару, Николају Другом.

         Важна је и ова последња фаза када је потреба за обновом Некропоља привукла пажњу јавности, а сама обнова постала заједнички пројекат наших народа и наше две земље које су и речју и делом доказале своје пријатељство у веома тешким временима за Србију када се говори и наставља говорити о судбини Косова.

         Русија је увек била са српским народом, а данас ми осећамо подршку и разумевање народа и многих српских политичара поводом Украјине.

         Уверени смо да ће овај пројекат постати заиста део наше заједничке историје и да ће за много наредних година и векова бити симбол пријатељства српског и руског народа.”

         На церемонији потписивања споразума говорио је и Валериј Рјазански:

         „Познати совјетски песника Рождественски је написао: Ако заборавимо рат, биће нови рат!.

         Чини ми се да је то мотив свих који седе за овим столом и свих оних који су донирали средства за Руски некропољ. Драго ми је што могу да кажем да је око 100 људи издвојило свој новац, заједно са правним лицима.

         Важно је што међу донаторима има оних који су дали и по милион рубаља, па и по милион и по. Чак и пет милиона рубаља. Али, исто тако су нам драге донације које издвајају наши пензионери који дају по 300 и по 500 рубаља.

         Присећам се: када је овде грађен познати споменик Николају Другом- на сваком камену, који је у њега био уграђен, уклесано је име донатора. Тај камен је тада коштао 300 динара.

         Сваки камен је имао исту цену и они који су давали новац знали су да је у споменик уграђен и њиховим доприносом и делом њихове душе.”

         Руски некропољ се састоји од три целине: Иверске капеле, Меморијалног споменика Руске славе и парцеле са 755 гробних места у којима поред великог броја војника руске царске војске почивају и бројна истакнутa имена руске науке, културе, политике...

         Целокупна oбнова Руског некропоља биће завршена до 1. августа 2014. године.

       Горан Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари