ДАЧИЋ: Могућа је стратешка сарадња Србије са Америком

ПРЕМИЈЕР О РЕЗУЛТАТИМА СВОГ ЈЕДНОНЕДЕЉНОГ БОРАВКА У САД

  • Србија као мала земља мора да тражи подршку за своје ставове свуда у свету, а нарочито у САД, закључио је Дачић
  • Кад су плате и пензије најниже у региону, не може се аранжман са ММФ-ом градити само на смањењу плата и пензија, рекао је премијер поводом разговора са шефицом ММФ Кристин Лагард коју је замолио за разумевање тешке економске ситуације у којој се Србија налази
  • ФАКТИ: Да тандем Дачић-Вучић не води политику која је далеко од политике суверене земље – можда би сарадња са САД са елементима стратешког евентуално и била могућа. Под условом, наравно, да Вашингтон одустане од територијалног комадања „стратешког партнера” и помагања његових геостратешких конкурената и непријатеља… Сликовито речено: нема стратешке сарадњеизмеђу слуге и господара!

         ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић закључио је, на крају једнонедељне посете Сједињеним Америчким Државама, да су вођени добри економски, као и политички разговори приликом којих је закључено да је могућа стратешка сарадња.

         Сумирајући резултате једнонедељне посете САД, Дачић је у разговору са српским новинарима у Вашингтону нагласио да се данас у Америци другачије гледа на Србију.

         По оцени премијера Србије, састанци са потпредседником САД Џозефом Бајденом, као и у Стејт департменту прошли сувеома добро, при чему је закључено да се може градити ново партнерство, односно стратешка сарадња.

         „Србија као мала земља мора да тражи подршку за своје ставове свуда у свету, а нарочито у САД”, закључио је Дачић.

         Дачић је, после састанка са директорком ММФ-а Кристин Лагард, рекао да ју је упознао са економском ситуацијом у Србији, као и са плановима и политиком Владе Србије кад је реч о економско-социјалним питањима.

         „Састанак је био веома добар, ја сам упознао Лагард са актуелном ситуацијом у Србији и читавом региону и са финансијском ситуацијом у нашој земљи и са плановима и политиком Владе Србије кад је реч о економско социјалним питањима”, казао је Дачић након разговора у седишту ММФ-а у Вашингтону.

         Он је истакао, да је Лагард замолио за разумевање тешке економске ситуације у којој се Србија налази.

         „Када су плате и пензије најниже у региону, не може се аранжман са ММФ-ом градити само на смањењу плата и пензија”, рекао је Дачић. Он је казао да је управо зато са Лагард разговарао о томе да се у наредним месецима створе услови да „све оно што будемо договорили води ка једном економском систему који ће бити одржив и који ће ићи на смањење дефицита, штедњу и смањење јавне потрошње, али који не би био неподношљив за грађане”.

         Осврћући се на разговоре о економским темама, Дачић је рекао да до краја године очекује резултате везане за долазак америчких компанија сектора информационих технологија (ИТ) у Србију.

         „Веома сам задовољан резултатима посете, јер смо учинили много да заинтересујемо највеће светске компаније у области ИТ да дођу у Србију”, рекао је Дачић, додавши да их је српска делегација подстакла да не гледају на нашу земљу само као на тржиште за продају њихових производа, него и као извор научно истраживачког рада, и могуће заједничке производње.

         Премијер Србије је за другу половину године најавио долазак лидера Мајкрософта и Оракла у Србију, а није искључено и да дођу људи из Епла и Гугла, који су такође обећали посету.

         „Ја верујем у Србију, али је још важније када од америчких компанија чујем да верују у Србију”, истакао је Дачић.

         Он је такође најавио и да ће у наредних месец дана представници ИБМ дати свој предлог шта можемо заједно да урадимо.

         Премијер Србије је сусретом са директорком ММФ завршио једнонедељну посету САД, коју је оценио као веома успешно, како на економском, тако и на политичком плану.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари