Фискални савет за „солидарни порез” на плате изнад 40.000 и пензије изнад 25.000 динара

ВАЖИО БИ ЗА ЗАРАДЕ У ЈАВНОМ СЕКТОРУ И ВАЖИО У 2014., МОЖДА И ДУЖЕ

                                                              Председник Фискалног савета Павле Петровић

  • ФАКТИ: А где су сад Вучићеве милијарде од завођења реда у јавним набавкама?! Како ли се само сетише да ударе на пензионере које на све могуће начине „потапају”? Власт, нема шта! Само, зар не би било поштеније да овај порез важи само за оне који су гласали за претходну Тадићеву и Дачићеву власт и за актуелну Дачићеву и Вучићеву?!

         КОНТРОЛА раста плата и пензија у наредној години је добра мера, али неће бити довољна за потребно смањење буџетског дефицита, па би једно од решења могло да буде увођење привременог солидарног пореза на плате у јавном сектору и пензије изнад просека, оценили су данас представници Фискалног савета.

         То тело предложило је увођење пореза од 10 одсто, који би се обрачунавао на износ пензија преко 25.000 динара и на плате у јавном сектору преко 40.000 динара.

         Председник Фискалног савета Павле Петровић изјавио је на конференцији за новинаре да би се опорезовао само износ примања изнад тог износа, тако да запослени са платом од 40.000 не би имао умањење плате, оном са 50.000 динара плата би била мања за 1.000 динара, а плата од 200.000 за 16.000 динара.

         Он је прецизирао да би се солидарни порез односио на све запослене у јавном сектору, укључујући и јавна предузећа, као и независне државне институције попут Фискалног савета, Народне банке Србије, Државне ревизорске институције.

         Увођење привременог солидарног пореза у 2014. години могло би да обезбеди око 0,6 одсто бруто домаћег производа (БДП), што је више од половине неопходних уштеда у 2014. години, рекао је Петровић.

         Он је напоменуо да контролисани раст плата и пензија у наредној години од 0,5 одсто у априлу и 1,5 одсто у октобру, иако добра мера, обезбеђује уштеде од један одсто БДП-а, али ће издвајања за камате да порасту за око 0,4 одсто БДП-а и „појешће“ готово половину уштеда.

         Због тога је процењено да недостаје још најмање један одсто БДП-а, односно око 350 милиона евра, уштеда у 2014. години за одрживост јавних финансија, па је увођење солидарног пореза једно од могућих решења, уз бољу наплату пореза која би могла да донесе додатних 0,2 одсто БДП-а, навео је Петровић.

         Он је истакао да би солидарни порез требало да буде привремена мера само за 2014. годину, али није искључио могућност да би било потребно да се продужи и у наредној години.

         Члан Фискалног савета Никола Алтипармаков нагласио је да су плате у јавном сектору 25 одсто веће него у приватном и да уз то постоји сигурност радног места, тако да се увођење солидарног пореза чини као најправичнија мера.

         Иначе, јавни дуг Србије повећан је у претходна три тромесечја за 3,5 милијарди евра, и сада је на нивоу од 62 одсто бруто домаћег производа (БДП), саопштио је Фискални савет, оцењујући да методологија коју Министарство финансија користи за обрачунавање јавног дуга није адекватна.

         „Ово је исправна методологија, изгледа пуно ствари се мења, али Министарство финансија се не мења“, истакао је Петровић на конференцији за новинаре.

         Петровић је навео да министарство користи методологију због које је критиковало претходну владу и да у јавни дуг не укључује дуг локалних самоуправа, а за удео јавног дуга у БДП, користи будући БДП за ову годину.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари