Јанукович потврдио да је Украјина заинтересована за смедеревску железару

НИКОЛИЋ ПО ЗАВРШЕТКУ ПРЕГОВОРА ОБЈАВИО -

ДА ЈЕ УЛАЗАК У ЕУ ПРИОРИТЕТ И БЕОГРАДА И КИЈЕВА

  • ФАКТИ: Украјина се налази између Србије и Русије, а на заједничкој конференцији за медије ни Николић ни Јанукович блискост и односе својих земаља са Руском Федерацијом нису ни поменули. Ни једном једином речју! Зато високи гост из Кијева није крио да би од Србије радо узео мустру за успешно приближавање ЕУ. Било би добро знати: да ли је неко председнику Украјине објаснио да је то мустра - приближавања по цену губљења суверенитета и сваке контроле над делом националне територије?!

        ПРЕДСЕДНИЦИ Србије и Украјине Томислав Николић и Виктор Јанукович сложили су се данас да су две земље стратешки опредељене за ЕУ, а да ће приоритет у међусобној сарадњи бити првенствено економија.

       „Размотрили смо велики број питања билатералног, регионалног и међудржавног карактера и, на обострано задовољство, констатовали да је дијалог на свим нивоима значајно унапређен“, рекао је Николић на заједничкој конференцији за новинаре са Јануковичем.

       Николић је указао да високи гост из Украјине борави у првој званичној посети Србији у историји билатералних односа двеју држава.

       Како је рекао, између две земље данас је потписано више споразума, као и заједничка изјава председника у којој су прокламовани правци сарадње двеју држава.

       „И Србија и Украјина су стратешки опредељене ка ЕУ... и две земље чине максималне напоре на испуњењу свих услова како би европски пут постао реалност у најкраћем могућем року“, нагласио је председник Србије.

       Јанукович је изјавио да је за Украјину веома занимљиво успешно искуство Србије у њеним односима са ЕУ и најавио је да ће две стране наставити да активно воде дијалог чији је циљ узајамна подршка на путу евроинтеграција.

       Председник Србије је захвалио Јануковичу на принципијелном ставу званичног Кијева поводом Косова и Метохије и поштовања суверенитета и територијалног интегритета Србије и изразио задовољство што ће украјински контингент, како је потврђено, наставити да учествује у оквиру Кфора.

       Николић и Јанукович су се сложили да ће приоритетни циљеви билатералне сарадње у будућности бити сектори енергетике, саобраћаја, машиноградње, пољопривреде, грађевинарства и заједнички наступ на трећим тржиштима.
„Договорили смо се да наставимо разговоре на тему потписивања споразума о слободној трговини“, рекао је Николић.

       Николић је, на питање о паду спољнотрговинске размене Србије и Украјине од 2008. године када је била на рекордних 858,9 милиона долара, рекао да у будућности треба интензивније радити како би се тај пад зауставио.

       Јанукович је указао да постоји „неискоришћени потенцијал за економску сарадњу“, као и да је у плану одржавање украјинско-српског бизнис форума у Србији.

       Тај форум би, према његовим речима, требало да допринесе развоју економске сарадње и додатно мотивише предузетнике из обеју земаља и помогне им.

       Николић је изразио наду да ће две државе интезивирати контакте, а Јанукович је рекао да Украјина ове године очекује посету премијера Србије.

       Николић и Јанукович су се сложили да ће сарадњу унапређивати и у оквиру украјинског председвања ОЕБС ове године, односно српског 2015. године.

       Два председника су констатовала и да Србија и Украјина имају историјске, пријатељске и блиске односе.

       Украјински председник је потврдио да је његова земља заинтересовна за Железару Смедерево, али да ће коначну одлуку о ступању у стратешко партнерство донети након процене експерата.

       Он је навео да су у Украјини заинтересовани „да као стратешки партнери имају контролни пакет акција или да се уједине са представницима Србије како би се то предузеће подигло на ноге“.

       Украјина, додао је, има све сировине неопходне Железари, али 800.000 тона челика годишње, које се тамо могу произвести, „није велика свота“, јер, како је објаснио, у његовој земљи се годишње произведе 35 милиона тона челика.

       „Тих 800.000 тона, с нашег гледишта, није много, али мора се радити на модернизацији те фабрике и неопходно је развити савремену технологију, а за то су потребне инвестиције. Ми знамо како се то ради, имамо огромно искуство, као и неопходне сировине да бисмо обезбедили да фабрика ради“, казао је Јануковић.

       Председник Србије Томислав Николић истакао је да је покретање Железаре за Србију веома важно, јер, је она „жила куцавица Србије“, и додао да је она предмет разговора свих државних функционера где год да се налазе.

       „Све док се не пронађе партнер и док Железара не крене Србија неће моћи да рачуна да је све што је потребно грађанима променила“, рекао је Николић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари