Приштина нам не може наметнути „Дачићев план“, а верујемо да Београд - неће

ЛИДЕРИ СЕВЕРА СА ДАЧИЋЕМ И ВУЧИЋЕМ - МИЛАН ИВАНОВИЋ,

ПРЕДСЕДНИК СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ ВЕЋА КИМ

  • Договорили смо се да се састанемо у наредним данима и да покушамо да дођемо до неке основе за даље разговоре и за даљи рад
  • Укидање плата би било неуставно. А мислим и да председнику и потпредседнику владе није у интересу било каква дестабилизација ситуације у српским срединама на КиМ
  • Ђентилинејев план је изразито прошиптарски и антисрпски. Тако га, мислим, оцењују и представници власти. Утолико пре нам нико не може наметнути „бриселски споразум“ - ни Приштина ни Брисел, а поготово то не очекујемо од Београда
  • Косовске институције су у функцији владавине неправа и изгледа да насиље може престати само ако ми Срби изгубимо идентитет, постанемо косовари. Онда људска права Срба неће бити кршена - јер неће бити Срба

        ЈЕДАН од учесника разговора лидера Севера са премијером Ивицом Дачићем и његовим замеником Александром Вучићем био је и др Милан Ивановић, председник Српског националног већа КиМ.

       Факти су и са њим разговарали о току и резултатима тог српско-српског раујашњавања.

       Договор није постигнут, али, да ли сте ипак нечим задовољни?

       Два пута смо у кратком временском року  у доста репрезентативном саставу разговарали са председником и првим потпредседником Владе, што значи да они посвећују потребну пажњу решавању ових питања и разговорима са представницима Срба са севера Косова и Метохије.

       Сви смо остали при својим ставовима.

       Имамо мандате наших општина и јединствене и једногласне закључке који се своде на неприхватање споразума. Без обзира на страначку припадност, сматрамо да би наши реални и витални интереси били угрожени ако би споразум из Брисела био примењен.

       Иначе, Ђентилинијев план о примени споразума је потпуно катастрофалан и показује лоше намере ЕУ. Тај план је на апсолутно прошиптарској позицији. То смо данас саопштили на састанку.

       Шта сте причали о референдуму?

       У овом тренутку, данас, нисмо сматрали да  је референдум најбоља опција, већ да треба дати предност оцени Уставног суда о уставности споразума и досадашњих уредби. После те одлуке ћемо се даље изјаснити.

       Разговори су вођени, с обзиром на то колико су значајна питања била на дневном реду, ипак на један доста миран и конструктиван начин.

       Договорили смо се да се састанемо у наредним данима и да покушамо да дођемо до неке основе за даље разговоре и за даљи рад.

       Шта би могла да буде та основа? И који даљи рад - да ли је то рад на примени спразума - пошто је премијер рекао да Влада има механизме да вас натера на то, поменувши и могуће укидање плата?

       Укидање плата? То би било неуставно. Људи који су одрадили посао на поштен и коректан начин, без обзира да ли говоримо о образовању или здравству, раде у складу са Уставом и законом. Према томе: никакво укидање плате не долази у обзир.

       Тако је данас и речено, на састанку, да Влада „располаже механизмима“. Надам се да непримање плата у здравству није последица тога. Мислим да је само коинциденција и да је то последица проблема у Министарству финансија, а не одлуке Дачића као премијера.

       У сваком случају, на такав начин се не може радити.

       Да ли сте данас чули од премијера и његовог заменика шта све спада у те механизме?

       Не. Било је узгредно споменуто да представници власти желе да направе нешто конструктивно, да се не служе било каквим механизмима у том правцу или смислу.

       Мислим да то није реална опција јер радницима нико не може да ускрати зараду.

       Ипак, после оваквих изјава, очекујете ли притисак?

       Не, јер мислим да председнику и потпредседнику владе није у интересу било каква дестабилизација ситуације. Доле су ставови хомогенизовани - и то не само на северу. Данас су били и представници општина јужно од Ибра, али изгледа да због процедуралних разлога - због неблаговременог најављивања - нису имали разговоре (можда и јесу, у овом тренутку нисам сигуран). Али, показује се да и Срби јужно од Ибра мисле исто као и ми!

       Истовремено, Срби који су ушли у шиптарске институције и који не живе на Косову - а стално су присутни у контролисаним медијима - имају несразмерно много простора у односу на своју минорну улогу.

       Ми смо на северу јединственог става, без обзира на страначку припадност. Страначки ставови на северу се мало разликују од ставова централа. Тако да су представници општина дужни да заступају ставове који су усаглашени на заједничким седницама четири општине.

       Следи нови састанак са представницима Владе. Шта ће бити тема разговора?

       То остаје да размислимо.

       Који потез власти очекујете до тог састанка?

       Садашњи Ђентилинејев план изразито је прошиптарски и антисрпски. Тако га, мислим, оцењују и представници власти.

       У сваком случају, уверен сам да се не може применити и остаје да видимо шта ће време донети.

       Свакако ћемо имати нове идеје и предлоге за следећи састанак и добро је да и поред велике заузетости, представници власти налазе могућности да ови састанци буду у континуитету.

       Да ли то значи да власт сматра да без пристанка Срба са севера Косова и Метохије нема бриселског споразума?  

       Нико нам то не може наметнути - ни Приштина ни Брисел - а поготово то не очекујемо од Београда.

       Уосталом, план је сувише општи да би нешто могло да се постигне преко ноћи.

       Кад је реч о могућности да Србија добије датум за почетак преговора о чланству у ЕУ - ми свакако немамо намеру да у том смислу правимо опструкција, али се примарно ради о нашој будућности. Ради се о жељи да доле останемо и опстанемо, а у протеклих 14 година смо показали да знамо шта је то што нас угрожава и шта је то што је могуће.

       Сматрамо да треба поћи од тога.

       Рекли сте да немате намеру да опструишете „датум“, али да нећете ни примену бриселског споразума. Да ли стварно мислите да ће Београд добити датум, а да макар не почне примену парафираног договора?    

       Власти Србије имају став који међународна заједница оцењује као конструктиван. Али и ми имамо свој, не из ирационалног страха, већ оправданих разлога јер знамо шта нам спремају на Косову. Имали смо покушај убиства двојице дечака у Митровици, а косовске институције су одмах пустиле осумњичене. Имали смо убиство Србина у Пећи и одмах је од стране шиптарске полиције саопштено да је смрт наступила услед пада - као да је полицајац обдуцент.

       Тако се понашају косовске институције које теже етничком чишћењу Срба. Албанци нису показали да нам желе ишта сем прогона.

       Како ми можемо да пристанемо да извршимо колективно самоубиство!?

       Мислите - како власт може да то прихвати?

       Како ми можемо да прихватимо! Ми знамо да је то тако. Косовске институције су у функцији владавине неправа и изгледа да насиље може престати само ако ми Срби изгубимо идентитет, постанемо косовари. Онда људска права Срба неће бити кршена - јер неће бити Срба. 

       Разговарала Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари