Тадић је велики штрумф ауторитарне пирамиде

Из интервјуа Весне Пешић за Радио Слободна Европа

  • Не могу да било шта кaжем о Николићеве 3000, али не бих одбацила било шта јер слушајући колико је демократама стало да победе, спремна сам да верујем да су одлучни да изборе добију по сваку цену
  • Слушала сам пре неколико дана расправу на телевизији у којој је учествовао Слободан Хомен и у којој је рекао, отприлике овим речима – ми чекамо, то је циљ над циљевима, да на овим изборима победи Борис Тадић, а ако он не би победио, не би било ни Владе. Па, чекајте – хоћемо ли да процењујемо шта то значи? Овде, дакле, имате некога ко је све ставио под своју контролу
  • Моја је хипотеза да је Тадић председничке изборе везао за парламентарне зато што је хтео да има уцењивачки капитал при састављању Владе. По принципу: Ако хоћеш да уђеш у Владу, онда ћеш своје бираче да позовеш да у другом кругу гласају за мене
  • У ауторитарним системима сва власт концентрисана у главном „штрумфу“, а то је сада Борис Тадић, ми бисмо онда оваквим избором издејствовали некакву промену, зато што ако он не би био изабран за председника, вероватно не би остао ни председник ДС-а. Зато сам позвала да се у другом кругу председничких избора гласа за Николића

            МИ СМО после 12 година дошли практично на исту тачку да поново имамо власт једнога човека који је ставио све под своју контролу, а то је Борис Тадић. Ако уништите три основне гране државне власти, и све контролне механизме, ако тужилаштво ради на СМС, ако нема независног суда – а била сам у парламенту и знам да су партије давале своје судије - онда је то тотална узурпација власти коју је извршила група људи чији је центар Борис Тадић и његов кабинет, група људи која влада, али која је потпуно некажњива, каже у интервјуу за Радио Слободна Европа социолошкиња и доскорашња посланица Весна Пешић.

            РСЕ: Како је објашњиво да се догоде нерегуларности, па чак и наводне крађе, ако имате 50-60 људи на бирачком месту који посматрају изборе, од ЦЕСИД-а преко ОЕБС-а, до припадника свих странака који су у бирачким одборима?

            Пешић: Па, ЦЕСИД ништа није радио. А ОЕБС изабере места на којима ће да буде. Није он тај процес пратио баш тако помно, да седи од почетка до краја, да свуда гласове пребројава. А ЦЕСИД је почео одмах са својим пројекцијама изборних резултата, тако да неколико дана нисмо имали никакве друге прелиминарне резултате него само ЦЕСИД-ове. Уосталом, ко је ЦЕСИД? Па, то је само једна невладина организација.

            Друго, кад се неке мале странке, попут „Двери“, које мени и вама и многима другима нису симпатичне, жале да је било промашаја, онда РИК све оно што они наведу, одбаци. Али када Чедомир Јовановић, који није прешао цензус у Београду, тражи да се на 16 бирачких места понове избори у главном граду, онда РИК прихвати те примедбе по принципу - наш члан није прошао, па хајде да му отворимо могућност да добије то мало гласова што му фали.

      Некад било...

            Принципијелно, дакле, ако постоје озбиљне примедбе, мора да се заустави процес да се истраже све те примедбе..

            РСЕ: Николићева прича о 3.000 гласачких листића који су нађени у контејнеру – како вам звучи?

            Пешић: Не бих одбацила било шта јер слушајући колико је демократама стало да победе, спремна сам да верујем да су одлучни да изборе добију по сваку цену. Не могу о Николићевим оптужбама о тим гласовима ништа да тврдим јер сама немам доказе, али судећи по ономе што јесам проверавала, морам рећи да ствари смрде. А колика је величина смрадежа тих избора, то не могу да проценим. Међутим, као што рекох, ништа ме не би изненадило.

            РСЕ: Зашто се придаје толики значај председничким изборима ако председник државе по Уставу нема јака овлашћења? Зашто Славица Ђукић Дејановић, као в.д. Председника Републике, по завшетку парламентарних избора Српској напредној странци, која је освојила највише гласова, није понудила мандат да састави владу? Тек ако би то СНС одбила, односно, ако не би успела да састави већину, мандат би се дао другој по броју гласова, дакле, Демократској странци. Томе управо ових дана присуствујемо у Грчкој, зар не?

            Пешић: Зато што ми имамо једног диктатора који се зове Борис Тадић. Слушала сам пре неколико дана расправу на телевизији у којој је учествовао Слободан Хомен и у којој је рекао, отприлике овим речима – ми чекамо, то је циљ над циљевима, да на овим изборима победи Борис Тадић, а ако он не би победио, не би било ни Владе. Па, чекајте – хоћемо ли да процењујемо шта то значи? Овде, дакле, имате некога ко је све ставио под своју контролу.

            РСЕ: А зашто не би било Владе ако Тадић не победи на председничким изборима?

            Пешић: Е, па зато што имате новог Милошевића, што имате некога ко је ставио све под своју контролу. Читава та пирамида власти је направљена, а главни „штрумф“, шеф те пирамиде, јесте Борис Тадић. Када се та пирамида сруши, не зна се шта ће да буде јер, као што је искуство са рушењем Милошевића показало, када срушите центар моћи, срушићете целокупну власт. Ми смо, дакле, после 12 година дошли практично на исту тачку да поново имамо власт једнога човека који је ставио све под своју контролу, а то је Борис Тадић. И због тога се чека.

            Зашто је он уопште давао ту оставку на место председника? Зашто нисмо имали само локалне и парламентарне изборе? Зато што је то главни начин узурпације свих других власти – и парламентарне и извршне - сви знамо да је премијер Цветковић био обична марионета, за све се питао Кабинет. Ми, дакле, нисмо имали Владу иако по Уставу нашу државу и политику у држави води Влада и председник Владе, а не Председник Републике. Е сад, када се поклопи то да председник државе добије већину у Парламенту, а истовремено задржи и страначку председничку функцију, онда он преко те функције председника странке поставља своје министре и премијера, па тако узурпира комплетну власт. Врхунац свега тога је што је том узурпацијом уништио и правосуђе. Ако уништите три основне гране државне власти, плус све контролне механизме, ако тужилаштво ради на СМС, ако нема независног судства – а нема га, била сам у парламенту и знам да су партије давале своје судије - онда је то тотална узурпација власти коју је извршила група људи чији је центар Борис Тадић и његов кабинет, група људи која влада, али која је потпуно некажњива.

            РФЕ: Зашто је Тадић скратио председнички мандат, шта му је била мотивација?

            Пешић: Моја је хипотеза да је лажна претпоставка да је он то урадио да би својом популарношћу повукао своју странку јер се не види да он много боље стоји од те странке, истраживања то нису ничим потврђивала. Моја је хипотеза да је он хтео да се прилепи за парламентарне изборе зато што је хтео да има уцењивачки капитал при састављању Владе. По принципу: Ако хоћеш да уђеш у Владу, онда ћеш своје бираче да позовеш да у другом кругу гласају за мене. Он се, дакле, за скраћивање свог мандата, чиме је прекршио Устав, није одлучио због тобожњих уштеда, како је говорио. Да је остао председник до краја мандата, па у председничку изборну кампању ушао тек у децембру, онда би остао сам. Влада би, дакле, већ била формирана и он би врло тешко могао да добије све те кандидате – Дачића и друге - које сада на овај начин уцењује - ако хоћеш у Владу мораш да ми даш глас на председничким изборима. Дакле, врло би мала била вероватноћа да би он у тој ситуацији где нема уцене могао да прође.

            РФЕ: Зашто није отворено питање трећег председничког мандата?

            Пешић: Као што сам рекла, код нас не може више да се отвори ниједно озбиљно питање, па тако није отворено ни то. Сматрам да је трећи мандат потпуно нелегалан, а о легитимности да и не говорим.

РСЕ: Ви сте, као персонификација грађанске Србије, многе изненадили тиме што сте позвали да се у другом кругу председничких избора гласа за Николића? Зашто сте то предложили?

Пешић: Ја то управо као грађанка предлажем јер хоћу да спречим да се настави оваква власт, да спречим слепљивање те председничке функције са партијском функцијом и са Владом јер се тако наставиља ова узурпација и урушавање система, што никако не иде на добро. Сматрала сам да ништа не смета да та „енглеска краљица“ буде Тома Николић, односно, да би било погубно да дозволимо ту комбинацију која се показала изузетно рушилачком и деструктивном. А што се тиче владе коју би водила ДС – она би и иначе имала највећа овлашћења. Дакле, та странка је, уз помоћ СПС, већ узела владу. Па, зашто би онда и председник морао да буде из те странке, односно, из те владе?

Друго, ако знамо да је у ауторитарним системима сва власт концентрисана у главном „штрумфу“, а то је сада Борис Тадић, ми бисмо онда оваквим избором издејствовали некакву промену, зато што ако он не би био изабран за председника, вероватно не би остао ни председник ДС-а. Логично је да би та странка морала да се преиспита и да изабере новог председника. Дакле, ми преко тога покушавамо и отварамо неке нове динамичне процесе - да неког сменимо у тим странкама и да нешто, коначно, почне да се одвија.

РСЕ: Врло добро сте познавали Зорана Ђинђића, и док сте били дисиденти, и у опозицији, и касније у ДОС-у. Када би он сада погледао ово што се догађа у Србији, и шефа своје странке, да ли би то препознао као своју ДС?

Пешић: Апсолутно не.

Тадић неће да буде премијер да не би морао да засуче рукаве

         АКО би сада чак и изгубио председничке изборе, Тадић још увек може да буде премијер А зашто неће да буде премијер? Па, зато што ту треба да се ради. А он то неће, већ хоће да буде председник и неодговорно да се меша у оно у шта не сме да се меша. То показује да он није та личност која стварно хоће да засуче рукаве. Он је могао да иде на парламентарне изборе и да се пребаци са председничке функције на премијерску. Није то урадио јер није луд. Знате ли ви шта значи бити премијер?! То значи да си „у руднику“, а он неће да буде у руднику. Он хоће да се меша где хоће и да за то никоме не одговара, да субверзивно делује и минира институције, да их доведе дотле да више готово и не постоје, да ради шта хоће и да није одговоран ни за шта.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари