Цвијановић у седишту НАТО: БиХ је експеримент са статусом колоније
- 16:41 15.04.2025.
- 0 коментара
- Штампај
УКАЗАЛА ДА ДЕЈТОН НИЈЕ ДАО ПРАВО НИ ШМИТУ ДА ДОНОСИ ЗАКОНЕ, СУСПЕНДУЈЕ И МЕЊА УСТАВ БиХ
* Председавајућа Председништва Жељка ЦВИЈАНОВИЋ: Упитала сам шта значи када кажу да поштују „високог представника“. Да ли то значи да подржавају лажну демократију и хаос у земљи
* Нагласила да су све мере и активности које су предузете од стране Народне скупштине Републике Српске - контрамере и реакција на узурпаторско и илегално понашање Кристијана Шмита. Такође: да су његове одлуке и акције нелегалне и супротне међународном праву
_________________________________________________________________
ПОШТО сви говоре о Дејтону, на данашњем састанку у седишту НАТО-а, указала сам да Дејтонски споразум не даје право било којем странцу да доноси законе или мења Устав, рекла је за РТРС српски члан и председавајућа Председништва Жељка Цвијановић.
- Нико нема право, осим домаћих институција, да доноси законе и суспендује Устав, као што је то урадио Кристијан Шмит са Уставом ФБиХ - јасна је Цвијановићева.
Нагласила је да састанак прошао како је и очекивала.
- Што се тиче чланова Председништва БиХ, имамо сасвим различито виђење ситуације у БиХ, то јест актуелне политичке кризе кроз коју пролазимо, која је дефинитивно једна од највећих. И једна у низу која је проузорквана од стране разних високих представника. Ево сада и од стране Кристијана Шмита који и нема верификацију у Савету безбедности УН - навела је Цвијановићева.
Истакла је да је указала да понављање истих фраза и примена старих концепата који су постали безуспешна прича, неће помоћи БиХ.
- Моја обавеза је била да укажем да је ова криза везана искључиво за деловање неизабраног странца. Истакла сам да тај странац нема упориште у међународном праву - рекла је Цвијановићева.
Нагласила је да су све мере и активности које су предузете од стране Народне скупштине Републике Српске контрамјере и реакција на узурпаторско и илегално понашање Кристијана Шмита.
- Његове одлуке и акције су биле нелегалне и супротне међународном праву - нагласила је Цвијановићева.
Упитала сам шта значи када кажу да поштују "високог представника".
- Да ли то значи да подржавају лажну демократију и хаос у земљи - навела је она.
Додала је да криза у БиХ није безбедносна, већ политичка.
- Рекла сам и да је БиХ експеримент у статусу колоније. На све ово сам указала на састанку - истакла је Цвијановићева.