Ковачевић: Уставни суд БиХ више нема легитимитет конститутивних народа и ентитета

СРБИ И ХРВАТИ СУ ЈОШ 2000. ИНСИСТИРАЛИ ДА СЕ СТРАНЕ СУДИЈЕ ЗАМЕНЕ - ДОМАЋИМ

* Радован КОВАЧЕВИЋ: Без судија из Српске Уставни суд БиХ фактички више није Уставни суд БиХ. Уосталом, како је могуће да у уставном суду земље која има три конститутивна народа, има више страних судија него судија из било којег од три конститутивна народа? То јасно говори да је ова земља одувек више припадала странцима, него нама који смо у њој живели

* Нагласио: Република Српска неће дати легитимитет суду који се користи као инструмент за борбу против Српске и одузимање њених права, као и за прегласавање и понижавање Срба, те за кршење Устава и Дејтонског споразума

* Посланик Хрватске републиканске странке Градском вијећу Мостара Славен БЕВАНДА сматра да представници СДА и ДФ-а кроз избор судије Уставног суда БиХ из Федерације БиХ желе да га ставе под своју контролу: „Тамо и данас седе као судије изабрани високи функционери из СДА“

__________________________________________________________

         ДЕЛЕГАТ у Клубу српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић изјавио је да се без судија из Републике Српске Уставни суд БиХ више не може назвати судом БиХ, јер нема легитимитет конститутивних народа и енитета у БиХ.

         - Како је могуће да у Уставном суду БиХ, земље која има три конститутивна народа има више страних судија него судија из било којег од три конститутивна народа? То јасно говори да је ова земља одувек више припадала странцима, него нама који смо у њој живели - навео је Коваћевић.

         Он је истакао да Република Српска не планира дати легитимитет суду који се користи као инструмент за борбу против Српске и одузимање њених права, као и за прегласавање и понижавање Срба, те за кршење Устава и Дејтонског споразума.

         - Још 2000. године Срби и Хрвати су инсистирали да се стране судије замене домаћима - подсетио је Ковачевић.

         Dnevnik.ba наводи да је узрок кризе покушај СДА и Бакира Изетбеговића да након изборног пораза преузме управљање Уставним судом, јер се противе именовању Марина Вукоје, који као Хрват треба да замени пензионисаног судију из реда хрватског народа Мату Тадића.

         Осим тога што је парализован рад Уставног суда БиХ, питање је и може ли он уопште у тренутном саставу који чини један Хрват, двоје Бошњака и троје страних судија донети било какву одлуку и да ли би оне биле уставне, наводи портал.

         Посланик Хрватске републиканске стране у Градском већу Мостара Славен Беванда сматра да представници СДА и ДФ-а кроз избор судије Уставног суда БиХ из Федерације БиХ овај суд желе ставити под своју контролу.

         - Тамо и данас седе као судије изабрани високи функционери из СДА - нагласио је Беванда.

         Валерија Галић из реда хрватског народа тренутно је председник Уставног суда, док су њени заменици Мирсад Ћеман и страни судија Хелен Келер, а осим њих у Уставном суду седе судије Сеада Палаврић, Анђелика Нусбергер и Леди Бијанку.

         Уставни суд БиХ чини укупно девет судија.

         Народна скупштина РС бира двоје судија Уставног суда БиХ, Представнички дом Федерације БиХ бира четири, док преостале три судије бира председник Европског суда за људска права након консултација за члановима Председништва БиХ.

         Уставни суд БиХ ће за две године остати без домаћих судија, због тога што Сеада Палаврић иде у пензију ове године, Мирсад Ћеман 2025, а Валерија Галић 2026.

         У Уставном суду БиХ од јуче више нема судија из Републике Српске, због тога што је судија Златко Кнежевић од тада званично у пензији, док је мандат судији Миодрагу Симовићу истакао крајем 2022. године.

         Тренутно је у Уставном суду БиХ остало шест од девет судија - двоје бошњачких, један хрватски и троје страних судија из Албаније, Немачке и Швајцарске.

         Став руководства Републике Српске је да Народна скупштина неће бирати нове све док Уставни суд БиХ не буде реформисан, а страним судијама буде окончан мандат.

          (Срна)


 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари