АНТОНИЋ: У Србији је успостављен свеобухватни компрадорски консензус

ЗЛО СЕ ВРАТИЛО - ХОЋЕ ЛИ ПОЛИТИЧКЕ И СОЦИЈАЛНЕ СНАГЕ ОТПОРА ХТЕТИ И УСПЕТИ ДА СЕ ОРГАНИЗУЈУ И ПОВЕЖУ? (1)

  • Оно што је 1988. био Милошевићев обећавани  „турбомлазни хеликоптер”, данас је „град на води”. Оно што је ономад била „антибирократска револуција”, данас је „борба против корупције”. Оно што је онда било „догађање народа” сада је „рушење жутих”, а онај некадашњи „шведски социјализам” сада се претворио у „улазак у ЕУ
  • Но, има једна важна разлика. Држава је онда ипак била суверена. Такође, постајала је нада да је процес демократизације незаустављив и да ће народ, само ако га изневере Милошевић и његови, лако изабрати неко друго и боље руководство
  • Пошто је, 2008. године, највећа антисистемска опозициона странка (СРС) претворена у још једну просистемску партију (СНС) и пошто се та странка бриселском капитулацијом (2013) доказала као „кооперативна”, у Србији је успостављен свеобухватни компрадорски консензус
  • Реч је осагласности компрадорских елита у политици, економији, медијима и у НВО идеологији. Симбол тог консензуса јесте другосрбијанска „подршка Вучићу и СНС”
  • Иза привлачне маске „борбе против корупције” крије се успостављање система диктата крупног страног капитала и његових овдашњих добро плаћених опслужилаца
  • Тај диктат ће значити коначну поделу Србије на два (неједнака) дела: на „добитнике”, који „сарађују” и који, на основу „сарадње”, добијају нормалне („европске”) плате и пензије, па дакле могу себи приуштити нормалну храну, нормално здравство и школство, те нормални одмор. И на „губитнике” који се „нису прилагодили”, који су „тржишно слабо употребљиви” или просто „одбијају сарадњу”, па стога добијају „афричке” плате и пензије, једу затровану храну, шаљу децу у лоше школе, лече се у сиротињским болницама

         Пише: Слободан АНТОНИЋ, Нова српска политичка мисао

         КАДА је Ђорђе Вукадиновић у Утиску недеље изјавио да му данашњи политички живот „личи на времена за која смо мислили да су прошла” (јер, „вратио се Станко Суботић, најављено је враћање Слободана Радуловића, ту је Владимир Беба Поповић...”, па и Горан Весић), ноторне Е-новине су са поносом ускликнуле да би заправо било сјајно ако би се вратило „време владавине српског премијера, ликвидираног атентатом 12. марта 2003”.

         И док Е-новине, судећи по смеру њихове пропаганде, очигледно виде Вучића као новог Ђинђића, а СНС као нови ДОС, мене читава ова наша напредњачка епопеја неодољиво подсећа на све што се збивало још пред крај наше Прве републике (1944-1990) – дакле 1988. године, и доцније. Све је ту: од стварања режима личне власти, преко типа људи из кадровског окружења Главног политичара, униформности и безобзирности медијске пропаганде, па све до експлоатације идеолошких образаца којима се оправдава групно (кликашко) запоседање и коришћење државних ресурса и синекура.

         Та 1988. година била је време изузетне популарности Слободана Милошевића. Он је пробудио многа очекивања у народу. Систем је био окоштао и озбиљно компромитован, а Милошевић је нудио „брза решења” и „антибирократску револуцију”. Изгледао је доиста као политичар „другачијег кова” у односу на склеротичне и досадне комунистичке функционере. Но, у пакету са „нашим Слобом” и „догађањем народа”, ишла је заправо читава војска амбициозних и безобзирних медиокритета, намерачених да попуне сва виша места у комунистичкој номенклатури.

         Оно што је посебно иритирало разуман свет било је једно неподношљиво лицемерје које је пратило управо наступе људи из Милошевићевог окружења. Тој псеудобољшевичкој камарили уста су била препуна критике бирократије, „антибирократске револуције” и светле будућности која нас чека. У ту „светлу будућност” спадала су најразноврснија чудеса: од „шведског стандарда”, до „10.000 долара по глави становника”. Добро се сећам прве странице „Политике”, на којој је крупним словима, преко три ступца, стајао наслов: „Србија прави турбомлазни хеликоптер”!

         Но главни предуслов за дивоте које ће нас убрзо запљуснути био је тај да они преузму сву власт. Када су, после 8. седнице, запосели све функције у „ужој Србији” могли су сасвим лепо да покажу шта знају. Али, уследила је галама да друштвени просперитет у Србији не може да наступи све док они не запоседну и све функције у обе покрајине. Када су, током 1988. и 1989, преузели покрајине, опет није могло бити напретка – сада им је недостајало да управљају и федерацијом. А када су, негде 1992, добили и федерацију (тј. оно што је од ње остало), онда су почели да се ваде на санкције, рат, опозицију, непослушне Србе у крајинама, и на шта све још не...

         Некако исту матрицу пропаганде, лицемерја и алавости видим и сад. Оно што је 1988. био „турбомлазни хеликоптер”, данас је „град на води”. Оно што је ономад била „антибирократска револуција”, данас је „борба против корупције”. Оно што је онда било „догађање народа” сада је „рушење жутих”, а онај некадашњи „шведски социјализам” сада се претворио у „улазак у ЕУ”. Оној некадашњој камарили сметало је што немају власт у федерацији, а овима данас смета што немају сву власт у Београду, Војводини и парламенту, те посебно што немају премијера („јер бисмо онда брже спроводили реформе”).

         Као што је то добро приметио Бранко Павловић, напредњачки ловци на синекуре непрестано стварају привид „новог почетка” који ће нас коначно одвести у обиље „чим се почисте жути са власти” „одмах по реконструкцији владе”, „убрзо после избора”... „Тако се на обично питање – па кад ће више то боље? – даје бесмислени одговор: ево само да узмемо сву власт”.

         А дотле, најважнија тачка дневног реда у нашој (диригованој) јавности, као и најважнији посао наших напредних политичара, остају „кадровска питања” – пре свега питање ко ће бити смењен, а ко постављен на коју функцију (и, наравно, „када ће већ једном ти избори”). Наш најзаузетији политичар се у јавности представља као неко ко је посебно заузет управо тешким послом кадрирања – сетимо се само да је Вучић, према извештају наших одушевљених медија, поломио ону чувену браву на вратима баш „у дану док је радио на финализирању списка свих директора јавних предузећа који би требало да буду смењени”. Е баш тада, усред тог напорног и одговорног посла, њему су дошли са причом о тринаестој плати – каква дрскост!

         Компрадорски консензус

         Но има једна важна разлика – ако већ правимо паралелу са временом „антибирократске револуције” и краја Прве републике. Држава је онда ипак била суверена. Такође, постајала је нада да је процес демократизације незаустављив и да ће народ, само ако га изневере Милошевић и његови, лако изабрати неко друго и боље руководство.

         Данас, међутим, када нам законе пишу, а владу састављају чиновници Вашингтона и Брисела и када транснационалне структуре господаре великим делом економије (укључив и медијима), промена лоше власти уопште више не изгледа као лак посао. Иако формално почива на изборној демократији, систем данашње Треће републике (Друга је била она под Милошевићем, 1990-2000) тако је подешен – захваљујући контроли над економијом, друштвеним институцијама и медијима – да су „карте већ намештене”. Грађанин тренутно може да бира само између разних нијанси једне те исте политике коју заправо дефинишу центри моћи изван Србије: Вашингтон и Брисел у „класичној” политици, Вол стрит/Сити и ММФ/СБ у економској и социјалној.

         Пошто је, 2008. године, највећа антисистемска опозициона странка (СРС) претворена у још једну просистемску партију (СНС) и пошто се та странка бриселском капитулацијом (2013) доказала као „кооперативна”, у Србији је успостављен свеобухватни компрадорски консензус – сагласност компрадорских елита у политици, економији, медијима и у НВО идеологији. Симбол тог консензуса јесте другосрбијанска „подршка Вучићу и СНС”: од Е-новина, преко Ненада Прокића и Ненада Чанка, па све до Наташе Кандић.

         Компрадорски консензус, који укључује и акламативну подршку Друге Србије, не почива, међутим, само на чињеници да Александар Вучић практично обистињује све „влажне снове” београдских другосрбијанаца. Реч је, заправо, о цементирању „поретка који ради за нас” – поретка који ради за крупни транснационални капитал и његове овдашње политичке, медијске и интелектуалне опслужиоце.

         Карактер тог истинског господара који нам долази заједно са Вучићем, напредњацима и пропагандом о „борби против корупције” најбоље се може видети по „реформским идејама” које нас некад у форми законских предлога, а некад у облику "пробних балона" непрекидно запљускују од Вучићевих „ванстраначких министара” и њихових саветника-експерата:

         - идеја да се укине обавеза послодаваца да уплаћују доприносе својим радницима за здравствено осигурање;

         - идеја да се уведе право послодавца да може раднику да продужи радно време до 12 сати без обавезе да му плати прековремени рад;

         - идеја о умањењу плате за време одмора;

         - идеја да се уведе обавеза радника да буде 24 сата дневно доступан свом послодавцу и спреман да се одмах појави на радном месту (што се такође неће рачунати као прековремени рад).

         - идеја о увођењу права послодавца да може радника да шаље, без рока најаве, на по 3-4 дана годишњег одмора;

         - идеја о свођењу државних пензија на максимум 200 евра месечно;

         - идеја да је „око 30 одсто запослених (или 140.000 људи) у јавном сектору вишак”, које онда, наравно, треба отпустити и тако „уштедети 10.000 евра по радном месту”.

         Тај прави господар, који нам, дакле, долази баш у чизмама нашег „антикрупционашког револуционара”, подржаће, разуме се, претварање и медија у трансмисионе каишеве новонасталог министарства пропаганде. Јер, шта мари ако је у српским новинама вест да Мими Оро има нови пост на фејсбуку, а није вест када се најмоћнији српски политичар експресно разведе и ожени (што неодољиво подсећа на револуционаре из 1945. који су се ослобађали својих „шумских другарица” и женили београдским балеринама). То ће значити, онда, да мејнстрим медији – и у много важнијим, економским или социјалним питањима – неће замарати народ другачијим мишљењима. Попут оног да је јавни сектор Србије заправо међу најмањим у Европи (а и најлошије плаћен). Или да ће опорезивање виших плата само у јавном, али не и у приватном, сектору, довести до тога да се најквалитетнији лекари и професори отерају код приватника – где ће лечити или предавати деци само оних који имају пара.

         Али, баш о томе је реч. Иза привлачне маске „борбе против корупције” крије се успостављање система диктата крупног страног капитала и његових овдашњих добро плаћених опслужилаца. Тај диктат ће значити коначну поделу Србије на два (неједнака) дела. На „добитнике”, који „сарађују” и који, на основу „сарадње”, добијају нормалне („европске”) плате и пензије, па дакле могу себи приуштити нормалну храну, нормално здравство и школство, те нормални одмор. И на „губитнике” који се „нису прилагодили”, који су „тржишно слабо употребљиви” или просто „одбијају сарадњу”, па стога добијају „афричке” плате и пензије, једу затровану храну, шаљу децу у лоше школе, лече се у сиротињским болницама, а своје шихте од по 3-4 дана одмора проводе чекајући да им послодавац поново цимне узицу и позове их на рад.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари