Дачићу и Вучићу дозвољено кретање - како Тачи каже

П р в и   п о г л е д

НОВИ ЗАПЛЕТИ И КВАЗИРАСПЛЕТИ ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ

ПРЕД ЛОКАЛНЕ ИЗБОРЕ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

  • Дачић се наводно није из Брисела вратио празних шака, али ће опет бити: како Тачи каже. Посете КиМ важиће - само док се избори заврше
  • Нико из Београда не говори о реалној опасности: кад избори стигну, на гласачким списковима може бити више Албанаца него Срба - чак и тамо где никад нису живели, у северним општинама
  • У Бриселу Дачићу привидно попустише, а зашто и не би?! Кад се главни циљеви постигну, може се Србима и попустити, па и за неке гласачке листиће, спискове и друго, што и није тешко кад је изборна комисија албанска, а контрола европска
Пише: Раде БРАЈОВИЋ
 

         КАКО се заплело, тако се и расплело - ангажовањем шефице за безбедност и спољну полоитику Европске уније, баронесе Кетрин Ештон, српски премијер Ивица Дачић и приштински лидер, Хашим Тачи, у Бриселу су се договорили како да отклоне озбиљну блокаду која би угрозила елементарну регуларност локалних косметсих избора, заказаних за 3. новембар. Мада се употребљавају, за односе Београда и Приштине, уобичајени кондиционали (ваљда ће бити, ако се договор поштује, надамо се, очекујемо...), сигурно је да су се сагласили да:

         - Приштина дозволи „да сви српски званичници убудуће могу путовати на Косово и пре и за време избора“...

         Овој формулацији, објављеној у јучерашњим медијима, Дачић је додао једну условност - да ће „поступак бити исти као и до сада“, а мисли на обавезне радње које посетилац мора да обави пред одлазак на територију Косова. Министар Александар Вулин је прецизирао шта подразумева тај поступак - да ће „захтеви за посете бити упућивани Еулексу који ће доносити одлуку о тиме“...

         Супротно је, и то потпуно, Тачијево објашњење - поштоваће се слобода кретања „без дискриминације“, па ће „косовске власти одговорити на сваки захтев српских званичника да посте Косово, ако се поднесе захтев одговарајућим институцијама и по закону“...

         Ова вербална, српско-косовска неподударност није, наравно, ни случајна, ни безначајна, па се Вулин, бесумње, и није случајно упустио у објашњење услова посета, што је деловало као важна допуна изјаве премијера Дачића. Јер, управо ту се и тиме се бије битка не само за предизборне услове, већ и за - статус Косова и Метохије! Власти Србије, судећи и по овом вербалном детаљу, изгледа нису одустале од Космета - макар, не формално, и макар не још?!

         Као и у многим претходним, и у овој, предизборној фази, суочавања Београда и Приштине - противници нису равноправни. Јер, не може се сакрити да је то суочавање драстично неравноправно - онај који одлучује, Европска унија, није непристрасан, потпуно је на страни Приштине, јер је, уосталом, следећи Америку, ЕУ и створила и одржава албански сепаратизам, ћему је претходило ужасно НАТО бомбардовање Србије.

         Није Тачи сам одлучио да спречи премијера Дачића да прошлог петка, у Штрпцу, учествује у отварању кампање за локалне изборе, јер његово присуство би знатно утицало на стварање неке погодније атмосфере српског окупљања, а можда би стимулисало и надање у изгледнију српску будућност покрајине... Нека је то илузија, пријатно је сећање на поруку песничког Миљковићевог стиха да - илузије најлепше певају.

         Европа, наравно и Америка, перманентно настоји да смањи или сакрије своју улогу у стварању и одржаванну косметске кризе, у чему јој објективно олакшава и приоритетна жеља Србије да постане члан ЕУ - толико је то изражено у српском понашању да европски лидери понекад могу да Србији упуте и оштрије поруке, практичне и вербалне, а да то ништа не поремети у заједничким будућим плановима.

         Није, уосталом, случајно, кад је избила афера забране посета, неко од лидера ЕУ рекао Дачићу да не може да уцењује Европу, пошто је наш премијер најавио прекид дијалога с Приштином и своје лично дезангажовање у вођењу разговора с Тачијем...

         Ако не на нешто важно и важније, и посебно убедљивије разлоге, али би Дачићево присуство, и то на предизборноим митингу, кажу више од пет хиљада присутних Срба, утицало и на смањивање, ако не и елеиминисање непријатног утиска о новој српској неслози, баш на теми ових избора. Не би, наиме, ни Шиптарима, ни Европејцима одговарала српска слога, јер ако би васкрска пред изборе, могла би да ишчили и у неким будућим пословима и разговорима - о дуго најављиваном дијалогу о стаусу, али и важним темама имовине, заштите културних и бројних дригих вредности које Космет чине незамењивим делом и прошлости и савремености Србије!

         Исто би се односило и на оно што још није постигнуто - правда за бројне шиптарске злочине, па и за насиље које се сада збива, какво је недавно убиство цариника Еулекса, бацање бомби у Северној Митровици, физички напади на групу српских берача јабука... Да поменемо и један симболичан и најновији - прексиноћ су приштински цариници, на прелазу Јариње, пуна четири сата задржали групу ходочасника из Русије који су носили икону на поклон Пећкој патријаршији.

         Порука је - да и велика Русија зна чија је територија Косово, па, уз то, нека православна браћа и даље навијају једни за друге...

         Забрана посета Космету политичарима Србије и, потом, подизање рампе у аранжману ЕУ, али по приштинским законима и условима, свакако води примарном актуелном приштинском циљу - још једном степену српског признавања независности шиптарске косовске државе.

         Зато се може попустити Србима - кад се искористе ефекти неког политичко-талтичког потеза, свакако смишљаног заједно са западним менторима.

         Кад се главни циљеви постигну, може се Србима и попустити, па и за неке гласачке листиће, спискове и друго, што и није тешко кад је изборна комисија албанска, а контрола европска. Јасно је, онда - ко и зашто о свему, па и изборима одлучује на албанском Косову!

         Сложили су се, тако, Тачи и његови евро-заштитиници да српским политичарима сада могу да дозволе посете косметским изборним местима - по приштинском аранжману. Значи: како Тачи каже. И, да се зна посете важе - само док се избори заврше! А, кад избори стигну, на гласачким списковима може бити више Албанаца него Срба - чак и тамо где никад нису живели, у северним општинама!

         Знају (ли) то и албански заштитници - из Брисела и Вашингтона...                                                                      

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари