Преминуо Јован Ћирилов – једна од највећих личности српске и европске културе

ДОБИО ДВЕ СТЕРИЈИНЕ НАГРАДЕ И ОКТОБАРСКУ НАГРАДУ БЕОГРАДА, У ФРАНЦУСКOJ ПРОГЛАШЕН ВИТЕЗОМ УМЕТНОСТИ И КЊИЖЕВНОСТИ

  • Члан Југословенског драмског позоришта постао је 1955, најпре као асистент режије, драматург, па уметнички директор, а од 1985. управник ЈДП-а. Био је уметнички директор-селектор Битефа од оснивања 1967, када је постао и драматург Атељеа 212 (до 1985)
  • Као селектор Битефа пропутовао је многе земље, био изузетан познавалац светског театра и у Београд доводио највеће ансамбле и редитеље (Брук, Бергман, Гротовски, Пина Бауш, Роберт Вилсон, Ронкони, Нурија Есперт, Љубимов, Додин, Ливинг театар)

         СРПСКИ књижевник, театролог и дугогодишњи управник Југословенског драмског позоришта Јован Ћирилов преминуо је данас у Београду у осамдесет четвртој години живота, саопштило је Југословенско драмско позориште.

         Ћирилов је био оснивач и уметнички директор фестивала Битеф и драматруг Атељеа 212 и добитник бројних награда за стваралаштво и допринос позоришту.

         Био је „ерудита, полиглота, лексикограф, хроничар друштва и театра, модерниста у сталном рату с конвенцијама - једна од највећих личности српске, југословенски и европске културе”, наводи се у саопштењу ЈДП-а.

         Рођен је у Кикинди 30. августа 1931. Дипломирао је на Филозофском факултету у Београду 1955. године.

         Члан Југословенског драмског позоришта постао је 1955, најпре као асистент режије, драматург, па уметнички директор, а од 1985. управник ЈДП-а. Био је уметнички директор-селектор Битефа од оснивања 1967, када је постао и драматург Атељеа 212 (до 1985).

         Као селектор Битефа пропутовао је многе земље, био изузетан познавалац светског театра и у Београд доводио највеће ансамбле и редитеље (Брук, Бергман, Гротовски, Пина Бауш, Роберт Вилсон, Ронкони, Нурија Есперт, Љубимов, Додин, Ливинг театар).

         „Током четрнаест управничких сезона у ЈДП-у, подигао је ову кућу поново на високи светски ниво, негујући домаће драмско стваралаштво и постављајући на репертоар велика светска дела с нагласком на она која су дотад била непозната београдској сцени,” подсећа ЈДП.

         Јован Ћирилов био је позоришни есејист и критичар. Писао је за Студент, Политику (од 1956), Блиц (од 1999), НИН, Лудус, Дело и многе друге часописе и листове.

         У новинама је покретао своје рубрике (Позориштарије, Реч недеље, Моји савременици, Дневници). Бавио се лексикографским радом и саставио је неколико речника.

         Објавио је роман Неко време у Салцбургу (1980), две збирке поезије (Путовање по граматици и Узалудна путовања) и неколико филмских сценарија. Био је члан Српског ПЕН центра.

         Ћирилов је превео многа дела драмске књижевности која су потом изведена на сцену.

         Јован Ћирилов добио је две Стеријине награде, за критику и за животно дело, Октобарску награду града Београда за целокупно стваралаштво, Награду „Јоаким Вујић” за допринос српском позоришту, а Француска га је одликовала орденом Витеза уметности и књижевности.

         Две сезоне био је и селектор међународног фестивала у Нансију, члан жирију за Велику европску награду за позориште и члан управе Мителфеста у Чивидалеу, Италија.

         Председавао је националном комисијом за УНЕСЦО (од 2001).

         Место и датум комеморације и сахране биће накнадно објављени.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари