Референдумом против „државног удара одозго“

ВЛАСТ ДУЖНА ДА ОДГОВОРНИМ ПОНАШАЊЕМ СПРЕЧИ

ПОЛИТИЧКЕ И ГРАЂАНСКЕ СУКОБЕ У СРБИЈИ

  • Поједине владе у региону и ЕУ, као и тајне службе, раде на анализи сценарија дестабилизације Србије грађанским бунтом који би кренуо од Београда, а проширио би се на читаву Србију, све до КиМ
  • Да би се избегла опасност радикализације и урушавања правног и политичког поретка и безбедности Србије, потребно је након изјашњавања  парламента о „Дачићевом парафу“ да се распише референдум јер се ради о документу од стратешког, државног и националног интереса
  • Ако референдум успе, онда је влада деловала одговорно и опстаје, ако пропадне - потпис на такозваном бриселском документу је ништаван - па влада пада и расписују се нови избори
  • Србији је много значајнија унутрашња стабилност и јасан став Срба на северу Косова као политичког народа, него извештај баронесе Кетрин Ештон, који може бити повод за грађански отпор
Томислав КРЕСОВИЋ, публициста
Вељко ЂУРИЋ МИШИНА, доктор историјских наука
 

         РЕФЕРЕНДУМ је најбоље решење за Србију и Србе на Косову и Метохији после позитивног става владе Србије на стављање парафа на споразум Београда и Приштине.

         Најбоље, иако владајућа коалиција рачуна да у Народној скупштини Србије већ има већину за одобравање онога што су о северу Косова потписали Ивица Дачић и Хашим Тачи под паском Европске уније.

         Референдумом би владајућа коалиција скинула са себе одговорност и спречила опасност од грађанског бунта који може да прерасте у сукоб са непожељним сценаријима много штетнијих од самог парафа на односе Србије са Европском унијом.

Устав или реалполитика

         Поједине владе у региону, али и ЕУ, као и тајне службе, раде на анализи сценарија дестабилизације Србије грађанским бунтом који би кренуо од Београда, а проширио би се на читаву Србију, све до Косова и Метохије.

         Синод Српске православне цркве је рекао своје и одбацио споразум владе Србије са такозваном Републиком Косово, и позвао на моралне и политичке аспекте одговорности садашње власти према Косову и Метохији. Извесно је да ће доћи до поларизације ставова и интереса око потписа владе Србије и њене жеље да реалполитички  реагује без обзира на тежину и озбиљност самог чина прихватања споразума са Приштином.

Државни удар - одозго

         Влада Србије је показала степен политичке храбрости, али се није довољно и озбиљно консулатовала са руководством севера Косова, са Српском православном црквом нити је предлог ставила пре потписа на изјашајавање на владу и парламент Србије.

         Изабрана је обрнута политичка процедура која није усклађена са законима и Уставом Србије, већ са намером да се потпише кроз концепт  „свршеног чина“. На тај начин дошло је до урушавања демократске и правне процедуре, и влада је преузела улогу и одговорност Скупштине Србије, што је повреда Устава Србије и принципа парламентарне демократије. Влада Србије је на тај начин, желећи себи најбоље, учинила штету парламентаризму и наметнула се са позиције силе што отвара питање усиљене улоге владе и форме такозваног „државног удара одозго“.

Да ли је Николић прекршио Устав Србије?

         Председник Србије Томислав Николић би морао да се о споразуму изјасни после става парламента, како би био заштитник народних и грађанских интереса, а не једносмерене подршке одлуци владе Србије, која би пре свега морала да предлог стави на парламентарну расправу, па на потпис у Бриселу.

         Николић је подржао владу без изјашњавања парламента чиме је посредно утицао на ауторитет доношења одлуке о стављању парафа на документ од националног значаја.

         A као шеф државе, био је обавезан да се изјасни после парламента Србије.

         С обзиром да је урадио супротно, председник Србије је несмотрено или свесно ушао у авантуру подршке влади без става парламента што води у легализацију одлуке владе о пузећем „државном удару одозго“.

Народна воља изнад политичке воље

         Да би се избегла опасност радикализације и урушавања правног и политичког поретка и безбедности Србије, потребно је након става парламента да се распише у законском и уставном термину референдум поводом одлуке владе и парламента да парафира један међународни документ од стратешког, државног и националног интереса, који је дефинисан и Уставом Србије.

         Србија се налази у великој опасности да се безбедносна и политичка ситуација отргне контроли како у централној  Србији, тако и на северу Косова са неизвесним исходима.

         Читаву ствар треба примирити и одлуку владе и парламента ставити на тест-пробу грађанског референдума.

         Ако референдум успе, онда је влада деловала одговорно и опстаје, ако пропадне - потпис владе на такозвани бриселски документ је ништаван - па пада влада и расписују се нови избори.

         Србији је много значајнија унутрашња стабилност и јасан став Срба на северу Косова као политичког народа, него извештај баронесе Кетрин Ештон, који може бити повод за грађански отпор.

         Уосталом, и сам први потпредседник владе Србије Александар Вучић најавио је могућност референдума, па је најбоље да он буде и реализован у интересу и саме владе и Србије у целини.     

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари