Народна скупштина Српске заувек одбацила „геноцид у Сребреници“

УСВОЈИЛА И ЗАКЉУЧКЕ ПОВОДОМ ИЗВЕШТАЈА МЕЂУНАРОДНЕ КОМИСИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ

* Народна скупштина указала да је минималан број припадника муслиманских снага, ратних заробљеника, заробљених и погубљених био између 1.500 и 2.000, а максималан - до 3.000

* Народна скупштина одбацила Извештај Комисије за истраживање догађаја у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године, сачињен у Бањалуци јуна 2004. године и 15. октобра 2004. године и сматра га нетачним, тенденциозним, спекулативним, политички наметнутим од високог представника Педија Ешдауна, сачињеним необјективно и злонамерно против Срба и Републике Српске

* Указала на чињеницу да је у Извештају Независне међународне комисије утврђено да је од 1992. до 1995. године, као последица етничког чишћења српског народа, убијено и страдало више од 2.650 цивила, заробљених војника и припадника сеоских стража

* Осудила и оценила апсолутно недопустивим и неприхватљивим поступци амбасадора Златка Лагумџије, сталног представника БиХ при УН, који су усмерени на припрему и достављање предлога резолуције о "геноциду" у Сребреници Генералној скупштини УН без консултација и сагласности институција БиХ, ентитета и конститутивних народа, ради демонизације Републике Српске и српског народа као геноцидног

* Српском члану Предсједништва БиХ Жељки Цвијановић наложила да покрене процедуру за разрешење Лагумџије јер га Српска одбацује као амбасадора БиХ

______________________________________________________________

          НАРОДНА скупштина РС усвојила је завршни извјештај Независне међународне комисије о Сребреници са кључним закључком: геноцида није било.

          А поводом њега и наметања у Генералној скупштини УН „резолуције о Сребреници“ - са 73 гласа „за“, а без гласова против и уздржаних - и закључке које су предложили клубови посланика СНСД-а, СДС-а, ПДП-а, ДЕМОС-а, СП-а, НПС-а, Уједињене Српске и Листе за правду и ред, те посланичке групе СПС-а, ДНС-а и Народног фронта предложили су закључке у вези извјештаја Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. године.

          Усвојеним закључцима се наглашава:

          Народна скупштина Републике Српске подржава ставове изнесене у закључцима извјештаја Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године, те потврђује да је термин "геноцид" за Сребреницу нетачан и да се не може прихватити.

          Народна скупштина ту квалификацију трајно одбацује имајући у виду да је минималан број припадника муслиманских снага, ратних заробљеника, заробљених и погубљених између 1.500 и 2.000, а максималан број до 3.000.

          Народна скупштина констатује да ће извјештај Комисије допринијети објективном и непристрасном сагледавању страдања свих народа у регији Сребренице и посебно истиче чињеницу да је Комисија радила у потпуно неутралним условима, без било каквих захтјева или наметања од институција Републике Српске или пак било каквих политичких захтјева.

          Народна скупштина је увјерена да ће једино цјеловито и истинито сагледавање ратних догађаја у регији Сребренице, али и у цијелој БиХ допринијети јачању повјерења и толеранције међу народима у БиХ, коначном помирењу и суживоту садашњих и будућих генерација.

          Парламент Републике Српске изражава свој пијетет према жртвама и њиховим породицама из трагичног сукоба у БиХ, те осуђује ратне злочине почињене на свим странама.

          Народна скупштина одбацује Извјештај Комисије за истраживање догађаја у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године, сачињен у Бањалуци јуна 2004. године и 15. октобра 2004. године и сматра га нетачним, тенденциозним, спекулативним, политички наметнутим од високог представника Педија Ешдауна, сачињеним необјективно и злонамјерно против Срба и Републике Српске.

          Народна скупштина указује на чињеницу да је у Извјештају Комисије утврђено да је од 1992. до 1995. године, као посљедица етничког чишћења српског народа, убијено и страдало више од 2.650 цивила, заробљених војника и припадника сеоских стража.

          Осуђују се и сматрају апсолутно недопустивим и неприхватљивим поступци амбасадора Златка Лагумџије, сталног представника БиХ при УН, који су усмјерени на припрему и достављање приједлога резолуције о "геноциду" у Сребреници Генералној скупштини УН без консултација и сагласности институција БиХ, ентитета и конститутивних народа, ради демонизације Републике Српске и српског народа као геноцидног.

          Српски члан Предсједништва БиХ треба да покрене процедуру у Предсједништву БиХ за разрјешење амбасадора Златка Лагумџије, јер га Република Српска и српски народ одбацују као амбасадора БиХ.

          Народна скупштина Републике Српске констатује да је механизам спољне политике БиХ урушен и да амбасадори који се именују са територије Републике Српске морају поштовати одлуке институција Српске и да су једино обавезни да слиједе спољну политику БиХ која је заснована на Уставу БиХ и искључиво усаглашеним одлукама Предсједништва БиХ, пише у овом тексту.

          Задужују се Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу и Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица да наставе активности које имају за циљ презентовање резултата рада и Извјештаја Комисије широј домаћој и међународној јавности.

          Парламент Српске позива чланове Представничког дома који се бирају директно из Републике Српске и делегате Дома народа које бира Народна скупштина да ове закључке упуте у расправу у Парламентарну скупштину БиХ.

           Представници Републике Српске ће упознати учеснике Великог васкршњег сабора Републике Српске и Србије са садржином ових закључака.

 

 

 

Категорије: 

Коментари