ДАЧИЋ: Илузорно је разговарати о столици Косова у УН ако нема решења о статусу КиМ

ПРЕМИЈЕРИ СРБИЈЕ И ХРВАТСКЕ ОЦЕНИЛИ ДА СУ ОДНОСИ

БЕОГРАДА И ЗАГРЕБА КЉУЧНИ ЗА СТАБИЛНОСТ РЕГИОНА

Зоран Милановић и Ивица Дачић у Београду

  • Зоран МИЛАНОВИЋ: Дошао сам у Београд да видимо можемо ли боље
  • Ивица ДАЧИЋ: Тема тужби није могла да буде избегнута, јер је и она део отворених и нерешених питања из прошлости две земље
  • Нисмо данас разговарали како решити тај проблем, али мислим да није добро чекати 2014. годину кад почиње расправа (пред Међународним судом правде), истакао је Дачић

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић оценио је – после сусрета у Београду са хрватским колегом Зораном Милановићем - да су односи Београда и Загреба кључни за стабилност региона и рекао да се разговарало о Европској Унији, економској сарадњи и свим „отвореним” питањима.

       „Овај сусрет оцењујем као позитиван јер смо се договорили да наши односи треба да се нормализују и дефинисали три корпуса питања”, казао је премијер Србије.

       Дачић је навео да се први корпус проблема односи на питања из прошлости, да већина датира од средине деведесетих, а да је једна од новијих питање пресуда Хашког трибунала.

       Други корпус питања је економска сарадња.

       „Желимо да отворимо то питање сарадње Србије и Хрватске без обзира на промене које ће уследити због уласка Хрватске у ЕУ”, рекао је Дачић.

       Као трећи сегмент, премијер је издвојио приближавање Србије ЕУ и ту још једном подвукао да Хрватска подржава Србију на том путу.

       Дачић је рекао да се нада да ће ускоро доћи и до сусрета председника Србије и Хрватске.

       „Надам се да ће до сусрета двојице председника доћи и да ће то бити још један допринос нормализација односа две земље”, рекао је Дачић.

Он је додао да је посао влада да решавају проблеме.

       „Ово није никаква тајна посета. Немам коментар да ли председник Србије некоме замера нешто или не и не верујем да било шта може да замери, јер је то што радимо у интересу две државе”, рекао је Дачић.

       Милановић је кратко одговорио да је његов посао и дужност „можда мало више од тога, да решава сва спорна питања”.

       Дачић је данас да је илузорно разговарати о столици за Косово у УН ако нема решења о статусу Косова и Метохије.

       Замољен да појасни своју изјаву да је Србија спремна да разговара о столици у УН за Косово, премијер је поновио да је Србија отворена и за то питање као и за сва остала како би се сва питања решила у потпуности.

       „За Србију је неприхватљиво било какво парцијално решење уколико нема свеобухватног договора. Ако нема решења о статусу, илузорно је разговарати о УН” рекао је Дачић.

       Он је додао да не очекује одлуке на најтежа питања током сутрашњих разговора у Бриселу, а питање паралелизма институција и посебности Срба на Косову и Метохији су теме о којима ће бити потребно више пута разговарати.

       „Важно је да дијалог тече јер ћемо само тако доћи до коначног решења. Србија предлаже свеобухватно решење и у том смислу сва питања су отворена”, рекао је Дачић.

       Премијер је открио да ће путовати у Ирску, земљу која у наредних шест месеци председава ЕУ, а затим у Брисел где ће се састати са замеником помоћника америчког државног секретара Филипом Рикером, високим представником ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон и председником европског савета Херманом Ван Ромпејом.

       „Тема ће бити много, а најважнија ће бити дијалог Београда и Приштине” рекао је Дачић.

       Он је, иначе, са Милановићем разговарао и о међусобним тужбама две земље, али не и о томе како их решити, али је нагласио да не треба чекати 2014. годину да би се тај проблем решио.

       Дачић је одговарајући на питања новинара рекао да тема тужби није могла да буде избегнута, јер је и она, како је истакао, део „отворених и нерешених” питања из прошлости две земље.

       „Нисмо данас разговарали како решити тај проблем, али мислим да није добро чекати 2014. годину када почиње расправа (пред Међународним судом правде)”, истакао је Дачић.

       Милановић је после састанка са Дачићем рекао да ће Хрватска бити фер у подршци Србије на путу ка ЕУ.

       „Хрватска подржава Србију и то није фраза нити поза. То је реални садржај, јер нам је то у интересу пошто мислимо да је то добро”, рекао је Милановић.

       Он је приметио да је у Београд дошао да види „можемо ли боље” и констатовао да је до сусрета са српским колегом могло да дође и раније, али да су неке ствари стајале на путу.

       По њему, односи Београда и Загреба нису битни само за две земље већ и за регион.

       Говорећи о економској сарадњи, он је рекао да је робна размена испод капацитета две државе.

       „Уколико има било каквих запрека улагању српских предузећа у Хрватској - ту смо да то отклонимо јер улазимо у ЕУ где владају фер правила и ако желимо да то важи за нас онда то морамо омогућити”, рекао је хрватски премијер.

       Одговарајући на питање Танјуга да ли ће бити процесуирани ратни злочини почињени током „Бљеска” и „Олује” без обзира на ослобађајућу одлуку Трибунала у Хагу за хрватске генерале - Милановић је рекао да он лично никада није бежао од одговорности за нефункционисање хрватске власти на сопственој територији после, како је рекао, ослобођења земље.

       „То сам назвао хрватском срамотом и неодговорношћу. То је једно, али свако претеривање је друго” оценио је премијер Хрватске.

       Он је међутим подвукао да треба нагласити и то да се у Книн, који није на граници са Србијом и који је стотинама километара далеко од Србије, вратило много грађана српске националности.

       „То су наши грађани, ако хоћете и наши бирачи и они се не би вратили тако дубоко у хрватску трероторију да се не осећају сигурно, а сигурност је темељни људски порив можда и пре онога на шансу и једнакост” рекао је премијер Хрватске.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари