Радикали очекују Шешеља „у најскорије време“

ЛИДЕРА СРС 17. АПРИЛА ОЧЕКУЈЕ РОЧИШТЕ НА КОМЕ ЋЕ МОРАТИ ДА СЕ

ИЗЈАСНИ О ДОПУЊЕНОЈ ТРЕЋОЈ ОПТУЖНИЦИ ЗА НЕПОШТОВАЊЕ ТРИБУНАЛА

  • Очекујемо Војислава Шешеља у најскорије време. И јако му се радујемо. Али, нико из странке није рекао да ће се он вратити на Велики петак

Пише:Марија М. Зарић

        ДОВЕДЕНЕ су у питање изгледи да се Војислав Шешељ врати у Београд за Велики петак. Јер, лидеру Српске радикалне странке је за уторак, 17. априла, заказано рочиште на коме ће морати да се изјасни о кривици по допуњеној трећој оптужници за непоштовање Хашког трибунала.

        Како је данас први радни дан после Ускршње паузе у Трибуналу, упитали смо чланове тима одбране др Војислава Шешља да ли је лидер радикала евенутално искористио данашњи дан да поднесе захтев за превремено пуштање на слободу.

        Из странке нису имали повратну информацију о томе да ли је Шешељ и званично, писа ним путем данас поднео захтев, али нам је потвђено да је још раније заказно прво рочиште за седницу поводом треће оптужнице за непоштовање суда, и то за уторак 17.април, што у том случају апсолутно демантује процене београдских медија да се Шешељ враћа у Београд, колико већ за Велики петак.

        - Очекујемо Војислава Шешеља у најскорије време. И јако му се радујемо. Али, нико из странке није рекао да ће се он вратити на Велики петак. То је очигледно био покушај неслане шале београдских медија, да повежу Шешељев повратак са петком тринаестим - објашњава саговорник Факти.

        Упитан да објасни - колико дана је законски временски рок у оквиру којег веће председавајућег судије Жан Клод Антонетија треба да донесе одлуку о пуштању на слободу Шешеља, од тренутка достављања поднеска - наш саговорник каже да правила, очигледно - нема.

        - Шта год да правилник каже, очигледно је да једна правила важе за Србе, а друга за остале оптужене у Трибуналу. Тако да не можемо са сигурношћу ни да прогнозирамо колико би се на такву одлуку чекало.

        Сличан одговор је уследио и на питање ургентности доношења одлуке о пуштању, и када је реч о новоформираној трочланој, лекарској суперкомисији, која је за суд обавезујућа уколико донесе позитиван закључак да је Шешељу неопходно да се са слободе лечи у Београду.

        - Још 2009. године је поднет лекарски извештај у коме се наводи да су лекови који се дају Војиславу Шешељу контраиндиковани и да изазивају срчане аритмије. Данас смо сведоци да је и тај извештај био истинит. Постоји низ лекарских извештаја који указују на ургентност Шешељевог лечање, па тако ни ова новоформирана комисија не може да донесе другачији закључак - објашњава наш саговорник новонасталу ситуацију, поводом налога суда за медицинско вештачење Шешељевог здравља, али када би евентуално таква одлука могла да се спроведе - то не може са сигурношћу каже. 

        У међувремену, Шешеља у Хагу чека још посла. Сем пресуде у главном предмету, он се у понедељак сучељава са оптужницом, допуњеном наводом да је одбио да поступи по налогу расправног већа од 3. новембра прошле године да са своје интернет странице уклони књиге и документе у којима открива идентитете заштићених сведока из главног процеса.

        Због одбијања да изврши налог судија и да до 15. јула 2011. године уклони те документе, оптужница против Шешеља је у октобру прошле године већ је једном допуњавана. А како је у новембру два пута одбио да се изјасни о кривици, судија Бартон Хол је у спис, по правилима суда, увео да је први човек Радикала изјавио да није крив.

        Трећа оптужница због непоштовања суда, подигнута је крајем маја прошле године, пошто је одбио више судских налога да са своје интернет странице уклони три књиге и документе у којима се наводно открива идентитет заштићених сведока, а октобарском допуном, у оптужницу је уврштена још једна Шешељева књига.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари