Спектакл на трибинама, пораз на терену

ФУДБАЛСКА ЛИГА ЕВРОПЕ:

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - РЕН 1:2 (1:1)

Фудбалери Црвене звезде су уложили много труда, али је награда ипак изостала. После прве утакмице плеј-офа, Лиги Европе је неочекивано много ближи француски Рен.

Хук са трибина, снажна навијачка подршка 50.000 навијача, улила је играчима довољно самопоуздања за офанзивну пас игру, брзу измену места и продоре по крилним позицијама(посебно Тошића левом). Али Ренова одбрана се под притиском скупљала или ширила, по потреби, чувајући шеснаестерац пођеднако успешно у средини и са стране. Све до 17. минута кад је Боје раширеним рукама крануо да брани простор, десном је дотакао лопту коју је Каду покушао да убаци у срце шеснаестерца. Онда је Бразилац, увек прибрани специјалиста за кажњавање туђих крупних грешака, са 11 метара без проблема матирао Костила-1:0.

Трибине су буквално експлодирале. Звезда је наставила у истом стилу, доминацијом на средини и брзим освајањем Ренове половине терена. Недостајало је, међутим, више прибраности и мајсторства у завршницама акција. Калуђервић као да је изгубио прошлогодишњу сигурност и убојитост, а Борха је опет губио много времена у дриблинзима и покушајима да стигне на место, двадесетак метара од гола, одакле би послао своје пројектиле.

Рен је поравнао резултат, пошто је Ковачевић изгубио лопту на средини терена. Играчи француског тима су брзопотезно извели полуконтранапад у режији Далме, баш оно од чега је Просинечки највише стрепео, Потроипа је први стигао до Бајковића-1:1. Навијачи су наставили са својом спектакуларном громогласном подршком упркос резултатском хладном тушу, не губећи веру у играче за које се одлучио Роберт Просинечки, вечерас први пут званично у улози шефа стручног штаба у једној такмичарској утакмици црвено-белих после формалног започињања школовања за ПРО лиценцу у Школи за тренере ФСС.

Црвено-бели су у финишу првих 45 минута покушали да појачају ритам, врате се на ниво игра у први тридесетак минута, али је Рен успешно одолео.

Можда су играчи почели да плаћају цену фуриозном почетку, јер су после великог одмора имали све више проблема са фајтерском француском екипом. Бољу игру у другом полувремену Рен је крунисао у 75. минуту. Питроипа је пролетео левом страном до корнер линије, «заврнуо» је лопту на ивицу шеснаестреца, нови играч Монтањо је мајсторски реаговао и поред 4-5 Звездиних играча испред себе(!), послао лопту Бајковићу иза леђа-1:2.

Звезда је у преосталом времену покушала да поправи резултат, али није ишло. Изгубила је дах, снагу и полет са почетка. Рен, средња класа француске лиге, победнички се враћа кући остављајући нашем тиму само наду у реваншу.

«Били смо пуно бољи, имали смо две-три стопостотне шансе у првом полувремену. Гол који смо примили прилично нас је пореметио. Морамо бити задовољни, осим у пар ситуација када су учињене грешке, што је и нормално у фудбалу. Ипак смо одиграли добру утакмицу. Да нисмо примили први голм утакмица би се сасвим другачије одвијала», приметио је Просинечки

«Добро смо ушли у утакмицу, «на време» дали гол, али као да нас је пресекло изједначење, разочарано је констатовао Тошић. Не могу да објасним зашто смо одиграли слабо друго полувреме.Пред оваквим навијачима ми смо једноставно стали. Извињавам се у име екипе. Рен је очигледно за нијансу искуснији од нас, не предајемо се док има наде, али игром из другог полувремена тешко да можемо успети у реваншу».

Бојан Миловановић

Београд, 18. августа. Стадион Црвене звезде. Гледалаца око 50.000. Судија Гомеш(Португал). Стрелци: 17. Каду(пенал), 41. Питроипа, 75. Монтањо .

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Бајковић, Микић, Ћосић, Вилотић, Тошић, Лазовић, Ковачевић, Каду(од 56. Ецвандро), Димитријевић, Борха, Калуђеровић.

РЕН: Костил, Мавинга, Боје, Данзе, Пажо, Тетеј, Манга, Далма(од 61.(О Вила), Фере, Питрипа, Букари.