„Мала књижара срећних крајева“ – роман који слави лепоте севера Шкотске и читање

АУТОР ЈЕ ЏЕНИ КОЛГАН ЧИЈИ РОМАНИ СУ ПРЕВЕДЕНИ НА 25 ЈЕЗИКА

 * Главна јунакиња романа је Нина, заљубљеница у књигу и страстан читалац која због државне штедње губи посао библиотекарке у Бирмингему. Одлучује да купи стари камион и претвори га у покретну књижару са којом обилази места на северу Шкотске где никада није била

* Описи шкотске дивљине по којој Нина вози продајући књиге и упознајући један свет који ју је одушевио својом топлином, љубазношћу и жељом да читају - тако су дирљиви и забавни да се роман чита у једном даху

_____________________________________________

       АКО сте пре неколико година читали љупки и забавни роман „Видимо се у Капкејк кафеу" и његов наставак „Божић у Капкеј кафеу" - или још неку од три књиге шкотске списатељице Џени Колган и сигурно су вам се свидели - онда не би било, скоро потребе да вас обавестим да је „Лагуна" управо објавила њен нови роман „Мала књижара срећних крајева“.

      Колган (1972.) је рођена у Шкотској и представља се као Шкотлађанка, али је као писац постала популарна, не само у англосаксонском говорном подручју већ је преведена на 25 језика и у свету је штампано више од 300 милиона примерака њених романа.   

     Образовала се на универзитету у Единбургу, у који се уписала са 17 година, а сан јој је био да постане списатељица.

       Први роман „Амандино венчање" објавила је 2000. године, али јој је популарност донело дело „Добро дошли у Розину посластичарницу из снова“ за које је освојила награду године "Удружења писаца романтичних романа".

       Од тада је објављивала најмање једну а некада и по две књиге годишње и тако је до сада потписала 13 појединачних романа и неколико серијала у којима су или места збивања или неки од јунака из претходних књига поново на сцени.

       Џени Колган је након завршетка факултета прво нашла посао у једној здравственој установи, али је у слободном времену волела да наступа као стенд-ап комичар што јој је била добра припрема да у своје приче унесе доста хумора, што јој помаже да њене романтичне комедије не буду "сладуњаве".

      Неко време је живела на релацији Лондон-Париз да би упознала оба града у које је смештала радњу неких својих књига, али сада, када се уврстила међу интернационалне бестселер писце, вратила се у Единбург где се настанила у једном дворцу одмах изван града, заједно са мужем инжењером са Новог Зеланда и троје деце.

      Осим романтичних комедија, којима припада и њен нови роман "Мала књижара срећних крајева", Колган је написла неколико класичних љубавних романа (углавном на почетку литерарне каријере), научно фантастичних и текстова за стрипове.

      Пошто радо укључује у своје приче и рецепте за јела и слаткише који се појављују у њима, Колган је провела извесно време путујући по Европи да би научила да кува.

      У недавном интервју за дневник "Гардијан", ова списатељица је казала да је сада више интересују судбине породица и сматра да је занимљивије писати о друштву и то пре свега оном које је окружује у Шкотској. Приметила је да је у њеним књигама значај окружења и друштва у коме живи је све већи.

       То се може јасно видети у роману "Мала књижара срећних крајева" у коме је дочарала живот у малом градићу на крајњем северу Шкотске, где је близу поларни круг јер три месеца је скоро мрак, али зато су пролеће и лето прелепи.

       Књижевница са пуно љубави и поетике описује крајњи север Шкотске и отворено нуди веома ружну слику о британским великим градовима.

       Главна јунакиња романа је Нина, заљубљеница у књигу и страстан читалац која због државне штедње губи свој посао библиотекарке у Бирмингему.

       Стидљива, повучена Нина одлучује да купи стари камион и претвори га у покретну књижару а пошто не може да добије трајно место за паркирање своје покретне књижаре у граду као што је Биримнгем - одлучује да са својом покретном књижаром обилази места на северу Шкотске где никада није била.

       Описи шкотске дивљине по којој Нина вози продајући књиге и упознајући један свет који ју је одушевио својом топлином, љубазношћу и жељом да читају а немају ни библиотека нити књижара су тако дирљиви  и забавни да се роман чита у једном даху.

       То је истовремено и прави дитирамб у славу књиге и читања а Џени Колган је уместо предговора написала да "нема посвете јер је читава књига посвећена теби: читаоцу, свим читаоцима".

       Вера Кондев

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари