Америка још мисли да је светски жандарм

ШЕФ ИРАНСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ОПТУЖИО ВАШИНГТОН ПОДРЖАВА ВЛАДЕ КОЈЕ КРШЕ ЉУДСКА ПРАВА

  • Министар спољних послова Ирана, Али Акбар Салехи изјавио да је Европска унија за „савезник Ирана”

  • Иран у дипломатској офанзиви на Блиском истоку и спреман је да пошаље амбасадора у Египат кад год се Каиро сагласи

  • Америка још увек живи у униполарном свету мисли да је светски жандарм, па сам једном у шали рекао да само чекам кад ће Вешингтон саопштити да Иран стоји и иза цунамија у Јапану или земљотреса у Индонезији – рекао Салехи

  • Техеран поново одбацио америчке позиве на свргавање сиријског председника Башара ал-Асада 

     МИНИСТАР спољних послова Ирана, Али Акбар Салехи, 27. августа је изложио главне правце иранске Техерана у региону у светлу најновијих превирања на северу Африке.

     У получасовном говору који је IRTV 1 пренела уживо, Салехи је  изразио задовољство односима Ирана и суседних земаља, додајући, међутим, да су они имали „успоне и падове”. Приоритет Ирана је да „своје окружење учини безбедним и да решава проблеме са суседним земљама” - са Ираком и Авганистаном, а и са земљама у Персијском заливу у вези поморске границе и заједничких нафтних поља. Као други приоритет своје земље Салехи је означио Европску унију за коју је рекао да је „савезник Ирана”.

     Салехи је подвукао да је важно за Иран да „ојача везе” са ЕУ и са земљама југоисточне Азије.

     Оценио је да су се устанци у земљама Блиског истока догодили „под утицајем иранске револуције и исламског буђења,” јавила је IRTV 1. Ирански министар је такође предвидео „светлу будућност” за Египат након свргавања Хоснија Мубарака чију владавину је описао као „власт подржану од стране америчког долара док је обичан народ живео у ужасним условима”.

     КУЛТУРНА САРАДЊА И СА АМЕРИКОМ

     Салехи је подвукао да су политички разговори Ирана са САД „бесмислени”  јер се односи - са америчке стране - заснивају на „хегемонији и агресији”. Међутим, он је додао: „Иако су политички разговори са Америком искључени, то не значи да ми не желимо да са САД имамо културну, комерцијалну, спортску, уметничку, академску и научну интеракцију”. Иран, прецизирао је, нема никакав проблем са „неполитичким” разговорима са САД.

     Салехи је такође одбацио америчке позиве на свргавање сиријског председника Башара ал-Асада. „Већину ових изјава не би требало узимати за озбиљно јер да такве изјаве помажу, они би већ решили питање Авганистана,” нагласио је. Па подвукао: „Америка још увек живи у униполарном свету, мисли да је светски жандарм и зато, на жалост, даје такве изјаве”.

    Сирија независна држава и страни званичници – категоричан је био Салехи – уопште не би требало да јавно износе своја мишљења о ситуацији у тој земљи.

     А у одвојеном интервјуу за иранску агенцију Мер - истога дана - Салехи се осврнуо на ситуацију на Блиском истоку са више детаља. Најактуелнија, по његовом оцени, је ситуацију у Сирији.

     „Сиријски народ је испоставио захтеве својој влади,” рекао је Салехи, „а господин Башар ел-Асад је, срећом, саопштио неке добре вести и предузео извесне мере; међутим, он мора да направи још неке кораке, укључујући слободне изборие.” Уједно је упозорио да постоје „неки који прелазе (сиријске) границе са оружјем, како би подигли напетост ситуације и спречили да се Сирија стабилизује.”

     О ситуацији у Египту, Салехи је изјавио следеће: „Египћани су заинтересовани за успостављање веза са Ираном и ми смо такође изразили заинтересованост. Наше две нације заслужују дубоке и широке односе,” није крио Салехи. Додао је да је Египат једна од најзначајнијих земаља у исламском свету и да би добри односи између Каира и Техерана били фактор стабилности, безбедности и мира у региону.

    „Ми смо убеђени да ће се наши односи побољшавати у блиској будућности и спремни смо да пошаљемо  амбасадора у Каиро кад год Египћани изразе спремност за то,” додао је Салехи.

     ЛИБИЈА ПРЕД „УЗУРПАЦИЈОМ РЕВОЛУЦИЈЕ“

     Он је упозорио да у  Либији постоји опасност „узурпирања револуције“. „Моја порука либијском народу је да пазе на правог непријатеља и не дозволе да једна група људи извуче корист од револуције и да је узурпира, поготово што је већ донела много штете, уништења, жртава и мучеништва,” рекао је Салехи. Он је изразио наду да ће „либијски револуционари” бити у стању да поврате владавину права у земљи и да успоставе независну власт.

     Ирански министар је такође критиковао одлуку САД да ставе Иран на списак земаља које спонзоришу тероризам. „Постоји ли још нешто за шта Америка није оптужила Иран?! Једном сам у шали рекао да ће они можда објавити да Иран стоји и иза цунамија у Јапану или земљотреса у Индонезији,” био је заједљив Салехи. Он је додао да су амерички званичници оптуживали Иран и за Локерби 1988. године мада Иран са тим није имао никакве везе.

     Салехи је такође одбацио америчке изјаве да је иранска подршка Хезболаху у Либану и Хамасу у Палестини исто што и подршка тероризму. „Да ли је наша подршка Хезболаху, који легитимно брани своју домовину, подршка тероризму? Може ли подршка тероризму бити морална подршка Хамасу чија је земља окупирана?” упитао је Салехи.

     И на крају, шеф иранске дипломатије је критиковао политику САД. Поновио је да се заснива на арогантности и апеловао на светску јавност да осуди америчке ставове јер Вашингтон подржава владе које крше људска права.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари