Лох-Ерн као припрема за руско-амерички самит у Москви

ПРЕДСЕДНИЦИ РУСИЈЕ И САД „ПОДВУКЛИ ЦРТУ” ИСПОД СВОЈИХ РАЗГОВОРА НА САМИТУ G8

  • Мислим да можемо да се крећемо напред када су у питању и најделикатнија питања,- изјавио је Владимир Путин после разговора
  • Такав приступ може да допринесе удаљавању од менталитета хладног рата и почетку нове сарадње, не само Русије и САД, него и целог света, - истакао је Барак Обама
  • Специјалне службе РФ и САД сарађиваће и на плану безбедности зимске Олимпијаде у Сочију

         ЦЕНТРАЛНИ догађај самита земаља-чланица „Велике осморке” (Г8) био је сусрет Владимира Путина и Барака Обаме.

         Како саопштава ИТАР-ТАСС, двојица председника су на крају преговора иступила са три завршне изјаве. Лидери две земље договорили су се да ће „детаљно размотрити цео спектар билатералних и међународних питања” на самиту у Москви који ће се одржати 3-4 септембра, да ће у року од месец дана формирати билатералну радну групу за питања ризика у сфери сајбер-безбедности, да ће увести директну линију за отклањање опасности у сфери сајбер-безбедности, као и да намеравају да јачају антитерористичку сарадњу, размењујући информације између тајних служби две земље.

         Председници Русије и САД изразили су задовољство резултатима билатералних преговора и тиме што су успели да размотре сва питања – од стратешке безбедности до личних симпатија у области спорта.

         „Имали смо садржајне преговоре практично о свим питањима”, изјавио је председник Русије Владимир Путина по завршетку сусрета, који је трајао скоро дупло више од планираног - сат и 45 минута.

         Путин је рекао да се разговарало о међународним проблемима, о безбедносним питањима и економској сарадњи. „Конкретно, договорили смо се да ћемо активирати нове механизме у тој сфери, укључујући контакте између премијера Русије и потпредседника САД”, истакао је он. „Мислим да можемо да се крећемо напред када су у питању и најделикатнија питања”, изјавио је Путина после разговора.

         Барак Обама се, са своје стране, захвалио Путину за садржајан разговор. Између осталог, он је подвукао значај јачања трговинско-економске сарадње.

         „Разматрали смо питања јачања трговинско-економске сарадње, с обзиром на приступање Русије Светској трговинској организацији, као и укидања амандмана Џексон-Веник. Све то повећава могућности за развој трговине и инвестиција између наших земаља, такође, ствара и нове могућности за бизнис и нова радна места”, истакао је амерички председник.

         Он је рекао да су Русија и САД одлучни да наставе сарадњу која је започета у оквиру програма Нан-Лугар који предвиђа уништавање атомског, хемијског и других врста оружја за масовно уништавање, као и контролу његовог неширења.

         „Такав приступ може да допринесе удаљавању од менталитета хладног рата и почетку нове сарадње, не само Русије и САД, него и целог света”, истакао је председник САД.

         Он је напоменуо да две земље имају посебну одговорност, као атомске државе: „Ми морамо да тежимо да будемо на челу држава које чине напоре на јачању атомске безбедности и неширењу оружја за масовно уништавање”, подвукао је он.

         Од међународних тема које су се разматрале, Обама је издвојио ситуацију у Сирији, Иран, Сверну Кореју и питања стратешке стабилности. Између осталог, председник САД је рекао да су две стране наложиле „својим тимовима” да раде на припреми следеће рунде преговора о Сирији у Женеви. С друге стране, председник Русије је изјавио да између Русије и САД и даље постоје несугласице везане за Сирију, али да постоји заједнички циљ – прекид насиља.

         „Договорили смо се да утичемо на зараћене стране да седну за преговарачки сто на међународној конференцији у Женеви”, рекао је Путин. „По одређеним питањима наша гледишта се још увек не подударају, али смо уједињени у тежњи да спречимо насиље, решавамо проблеме мирним путем, укључујући преговоре, као што су они на међународној конференцији у Женеви”, рекао је председник Русије.

         Поред тога, током разговора разматрало се питање примене хемијског оружја у Сирији и снабдевања оружјем, како сиријске опозиције, тако и владиних снага. 

         Што се тиче Ирана, оба лидера су се сложила да ће резултати избора у тој земљи допринети решавању питања атомског наоружања.

         „Изражавамо наду да ће после избора бити створене нове могућности за решавање питања иранског атомског наоружања”, изјавио је Путин.

         Ту тачку гледишта подржао је и Обама. „Сматрамо да избори у Ирану могу довести до обнављања дијалога и решавања питања атомског наоружања”, рекао је он, нагласивши да САД на резултате избора гледају с оптимизмом.

         Лидери двеју земаља су истакли да су у оквиру регионалних проблема размотрили и питање Северне Кореје.

         „Договорили смо се да појачамо напоре у свим правцима”, рекао је Путин.

         Поред тога, амерички лидер није крио да рачуна на сарадњу Русије у сфери борбе с тероризмом. „Разговарали смо о томе да имамо заједничке интересе кад је у питању борба с тероризмом и да ћемо да наставимо да јачамо нашу сарадњу у тој сфери, укључујући сарадњу приликом припрема за Олимпијске игре у Сочију”, истакао је Обама.

         Председник САД се, такође, захвалио руском колеги за помоћ Русије после терористичког напада у Бостону.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари