Отац Едварда Сноудена посаветовао сину да не тражи азил у Немачкој

У БУНДЕСТАГУ ЈЕ НАВОДНО 320 ПОСЛАНИКА

ЗА ДАВАЊЕ УТОЧИШТА СНОУДЕНУ, А ПРОТИВ - 311

Лон Сноуден

  • Лон Сноуден полако постаје борац на истом фронту као и његов много познатији син. Јер, немачком недељнику „Штерн“ управо је поводом спремности Меркелове да не квари односе са Американцима (који су прислушкивали и њен мобилни телефон) рекао: „Да ли је њен приватни живот важнији од приватности других људи?!“
  • Један од лидера партије Зелених, Јурген Тритин, залаже да се за давање политичког азила бившем сараднику NSA и CIA, уз овакво образложење: „Раскринкавања Едварда Сноудена су довела до невиђених скандала повезаних са прислушкивањима. Он може бити било ко, али није злочинац и заслужује да буде безбедан у Немачкој“

        ОТАЦ Едварда Сноудена, бившег сарадника америчких специјалних служби, јавно је посаветовао свом сину да не тражи азил у Немачкој.

        Учинио је то 53-годишњи Лон Сноуден у интервјуу немачком недељнику „Штерн“.

        Лон Сноуден је истакао да нема поверење у политику владе Ангеле Меркел иако је недавно исказала свој револт према дејствима америчких специјалних служби након што је утврђено да је америчка Агенција за националну безбедност (NSA) прислушкивала мобилни телефон немачке канцеларке.

        „Да ли је њен приватни живот важнији од приватности других људи?“ - поставио је питање Лон Сноуден.

Притом је нагласио да његов син Едвард није могао да се помири са таквим стањем ствари.

        „Он једноставно није могао, са информацијама које је добијао, даље да живи. Он је то морао да изнесе јавно“ - рекао је отац бившег агента NSA и CIA.

        Факти подсећају да је прошлог четвртка немачки парламентарац Ханс Кристијан Штребеле имао састанак са Едвардом Сноуденом у Москви, након којег је рекао да је Едвард спреман да дође у Немачку ради давања исказа у вези са прислушкивањем и није искључио ни могућност да затражи азил у Немачкој.

        У самој Немачкој се настављају спорови поводом евентуалног азила Сноудену.

        „Постоји прихватљив правни пут да Едвард Сноуден - уз гаранције безбедности - буде пребачен у Немачку и заштићен од екстрадиције Америци“ - изјавио је потпредседник Левичарске партије Бернд Риксингер.

        „По свему судећи, садашња влада Немачке нема политичку вољу да то учини, али у Бундестагу постоји таква воља“ - нагласио је Риксингер.

        И подвукао: „За давање уточишта Сноудену је 320 посланика, а против је 311“.

        Један од лидера партије Зелених, Јурген Тритин, такође се залаже да се бившем сараднику CIA додели политички азил.

        „Раскринкавања Едварда Сноудена су довела до невиђених скандала повезаних са прислушкивањима. Он може бити било ко, али није злочинац и заслужује да буде безбедан у Немачкој“ - истиче Тритин.

        Према његовим речима, велику претњу немачко-америчким односима не представља „долазак Сноудена на територију СРН, већ скандалозна пракса праћења коју по читавом свету практикује америчка Агенција за националну безбедност“.

        Међутим, стручњак за унутрашњу политику посланичке групе Хришћанско-демократске уније у Бундестагу, Ханс Петер Ул, против је давања азила Сноудену.

        Према његовом мишљењу „да би се бацило светло на америчко шпијунирање није обавезно да Сноуден дође у Немачку“.

        Прихватање Сноудена у Немачкој прети да доведе до „дуготрајне напетости“ у трансатлантским односима, сматра посланик ове партије.

        Министар унутрашњих послова Немачке Ханс Петер Фридрих такође је протв тога да се бившем сараднику CIA додели статус политичког азиланта.  

        Зато не изненађује што у немачком тужилаштву и парламентарном комитету за истраживање скандала постоји расположење да се Сноуденов исказ узме у Москви. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари