Турска полиција прислушкивала 7.000 људи, укључујући Ердогана и Гула

ТАЈНА ОТКРИВЕНА НАКОН ИМЕНОВАЊА НОВИХ ТУЖИЛАЦА

У ИСТАНБУЛСКОМ ТУЖИЛАШТВУ

Реџеп Ердоган

  • Ердоган је организаторе масовног прислушкивања назвао „злочиначком групацијом унутар владе“. Оценио је да је та „унутрашња влада“ могла дејствовати у директној сарадњи са покретом Хизмет и да је инспиратор прислушкивања његов вођа Фетула Гулен који тренутно живи у САД

           У ТУРСКОЈ је избила нова афера, као да је изашла из „лабораторије“ неког локалног Едварда Сноудена.

           Два турска листа - „Ени Пафик“ и „Стар“ - објавила су да је истанбулско тужилаштво открило тајне документе који доказују да је полиција током протекле три године прислушкивала телефоне 7 хиљада људи.

           Међу њима и телефоне премијера Реџепа Тајипа Ердогана, његовог најближег окружења и породице, председника државе Абдулаха Гула, шефа националне обавештајне службе, високих представника политичког, привредног и јавног живота укључујући и неке новинаре.

           За ово се сазнало након именовања нових тужилаца у истанбулском тужилаштву. Они су, како тврде ова издања, и открили тајна документа.

           Судска решења о прислушкивању полиција је почела да добија 2011. године, која су била оправдавана неопходношћу прислушкивања чланова неке терористичке организације Селам (на турском - поздрав). Списак лица која су била „на мерама“ због протеста 2013. године био је проширен.

           Након корупционашког скандала од 17. децембра прошле године, у штампи су се појавили снимци приватних разговора чланова владе који говоре о злоупотребама, а који сведоче да је заиста било прислушкивања.

           Ердоган је инспираторе масовног прислушкивања назвао „злочиначком групацијом унутар владе“. Оценио је да је та „унутрашња влада“ могла дејствовати у директној сарадњи са покретом Хизмет који је опозиционо настројен према Ердогану. Тиме је инспиратором прислушкивања означио Фетулу Гулен који тренутно живи у САД.

           Сам Гулен демантује оптужбе на свој рачун.

           Министар енергетике Турске, Танер Илдиз, изјавио је да га већ 2,5 године потпуно званично прислушкују. И додао да је око пет година на неформалним мерама за прислушкивање.

           Истанбулска полиција је 17. децембра 2013. године потпуно неочекивано и на изненађење владе извела антикорупциону операцију под називом „Велики мито“. Након обављене акције приведено су десетине функционера и синови тројице министара и представници банкарских структура.

           Против половине су подигнуте кривичне пријаве за мито и корупцију.

           Крајем октобра прошле године Врховни суд Турске одбацио је захтев владе да објави податке о обављеној операцији.  

           Ердоган је изјавио да је антикорупцијска акција „провокација усмерена на свргавање владе“ и да такве активности „воде земљу у лошем правцу“.

           На крају је ипак морао да смени 10 министара и изврши и друге кадровске промене у влади.

           Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари