Удо Булман: Земље ЕУ морају поштено да признају своју колонијалну прошлост
ЕВРОПСКА УНИЈА ИЗМЕЂУ ТРАМПОВЕ АМЕРИКЕ, ГЛОБАЛНОГ ЈУГА И БРИКС
Удо Булман
* Без обзира на текућу геополитичку ситуацију везану за америчког председника Трампа, агресивни рат против Русије у Украјини или агресивни амерички трговински рат против Кине, ми ипак видимо промене у глобалном нивоу сарадње
* ЕУ је морала да буде опрезнија и да не ризикује поверењем држава-партнера, већ да покушава да попуни настали вакум на светској арени и преузме већу улогу и понуди истинско партнерство земљама Глобалног Југа
_________________________________________________________
ШЕФ Делегације Европског парламента за односе са Африком је немачки посланик Удо Булман из Социјалдемократске партије Немачке (СПД), која је део Странке европских социјалиста.
* Са каквим проблемима се сусреће делегација Европарламента која успоставља везе са афричким државама? Како превазилазите тешкоће и разногласја који су изазвани укорењеним историјским стереотипима?
- Да би се превазишли такви стереотипи, европоцентрични погледи и дуготрајно колонијално наслеђе, ЕУ мора – нагласио је Булман - поштено да призна своју прошлост, да призна старе неуспехе и да започне интроспективни дијалог који ће допринети узајамном поштовању. Такве иицијативе су као реализација планова за борбу против расизма, одустајање од патерналистичке политике и потенцирање равноправног партнерства које доприноси јачању поверења.
- Осим тога, решавање питања као што су миграције, економски проблеми и нестабилност, демонстрирају тежњу за стварну сарадњу на равноправним основама.
* Постоји мишљење да је Африка некада добила само лажну независност и да државе колонизатори и дан данас контролишу већину политичких и економских процеса у Африци. Слажете ли се са том тврдњом? Да ли је афрички континент независан и самодовољан у садашњем тренутку? Како ЕУ и Европарламент оцењују одлуке афричких држава да се зближe са државама чланицама БРИКС, а не са европским партнерима?
- Афрички континент све више скреће пажњу на себе и тежи диверсификацији савезништава, али и везама у оквиру БРИКС. За разлику од других глобалних инвеститора, ЕУ ипак нуди поузданије дугорочно партнерство на равноправним основама. ЕУ тежи стабилном партнерству заснованом на заједничким вредностима, отвореном тржишту и побољшању људских права. Признајући геополитике измене, ЕУ чува пређашњу приврженост изградњи праведне и дугорочне сарадње са афричким државама.
* У говору поводом 68. годишњице Дана независности Гане, њен председник Џон Драмани Махама скренуо је пажњу на документе ЦИА која потврђују да је одговорна за државни удар против првог председника и националног хероја Гане Кваме Нкрумаха што потврђује дугу традицију уплитања Запада у унутрашње послове Африке с циљем експлоатације њених природних богатстава и ресурса. Како коментаришете ову изјаву председника Гане?
- Ценим што се о историји младих авричких држава данас јавно расправља, а жтрве борбе за независност поштују. Чињеница да је председник Гане баш то изјавио говори о убедљивијој и независнијој позицији авричких држава које више не желе да их Запад третира као «безбедну ставку». Напротив, оне желе да њихово поштовање и савезништво буде заслужено. Зато не желе да заузимају идеолошки став, посебно у условима када се САД све више изолују од других западних држава.
* Почетком 2025. године агенда о прерасподели сфера утицаја и региона сарадње међу кључним светским државама постаје актуелнија него икад. Како то објашњавате? Шта изазива највеће интересовање?
- Без обзира на текућу геополитичку ситуацију везану за америчког председника Трампа, агресивни рат против Русије у Украјини или агресивни амерички трговински рат против Кине, ми ипак видимо промене у глобалном нивоу сарадње.
- ЕУ је морала да буде опрезнија и да не ризикује поверењем држава-партнера, већ да покушава да попуни настали вакум на светској арени и преузме већу улогу и понуди истинско партнерство земљама Глобалног Југа. За то је неопходна снажна дипломатија ЕУ са адекватним представницима, као и економска и социјална сарадња са државама-партнерима.
* Које последице могу настати ако афричка ресурсна база потпуно измакне контроли Запада? Како Запад може изаћи на крај са недостатком ресурса? Да ли се може очувати интерес европског бизниза као партнера афричким државама?
- Интерес европског бизниса за партнерство са афричким државама и регионима већи је него икад. Неопходно је створити правичне трговинске услове који ће инкорпорирати достојне радне стандарде, обавезе у области људских права и стандарде заштите животне средине како би компаније и људи са обе стране могли да имају корист од пословних односа између два континента.