Више од 30 милиона Кинеза живи у пећинама

Могу да достигну цену и до 45.000 долара, али готово нико не жели да их се одрекне

Ма Љенгшуеј

* Већина пећина у кинеској провинцији Шанси има карактеристичну грађу, која подразумева једну дугачку просторију, укопану с једне стране планине и с полукружним улазом, често покривеним пиринчаним папиром или шареним јорганом

* Зидови пећина прекривени су разним украсима, а неизоставан је портрет Мао Цедунга или постер неке филмске звезде из часописа

* Ипак, постоје и боље пећине, истурене из планине и ојачане циглама, у којима је чак спроведена и текућа вода, а неке од њих су бочно повезане, па породица може да има и пећину с више соба

* Последњих неколико година архитекте су одлучиле да преуреде неке пећинске објекте и, према првим резултатима, становницима Шансија нове, преуређене пећине изузетно се допадају у њима могу да држе фрижидере, шпорете и веш-машине

* У преуређеним пећинанама постоје по четири просторије: две у приземљу, а две на нивоу

          ВИШЕ од 30 милиона Кинеза живи у пећинама, већином у провинцији Шанси, која има прозирножуто тло, погодно за копање и прављење таквих насеобина. Један од њих је и Ма Љенгшуеј (76), који је цели живот провео у пећини и не намерава да оде из ње.

          Он живи у једнособној пећини на магистралном путу јужно од града Јенан. Иако су га син и снаха напустили и отишли у град због посла, не планира да се сели.

          "Родио сам се у пећини, у њој ћу и умрети. Цео живот у њој живим и не могу да замислим ништа друго. Живот је овде лак и удобан", каже Љенгшуеј, који живи у типичној кинеској пећини, званој јеодунг, у коју је уведена чак и струја.

          Он спава на кангу, традиционалном кревету, који кад се склопи служи као сто.

          "Овде имам све што ми треба. Нема потребе да се пењем уз степенице јер ми је све надохват руке. Нигде не желим да идем", додаје Љенгшуеј.

          Већина пећина у кинеској провинцији Шанси има карактеристичну грађу, која подразумева једну дугачку просторију, укопану с једне стране планине и с полукружним улазом, често покривеним пиринчаним папиром или шареним јорганом. Зидови пећина прекривени су разним украсима, а неизоставан је портрет Мао Цедунга или постер неке филмске звезде из часописа. Ипак, постоје и боље пећине, истурене из планине и ојачане циглама, у којима је чак спроведена и текућа вода, а неке од њих су бочно повезане, па породица може да има и пећину с више соба.

          О томе колико се људи вежу за место рођења сведочи и пример Рена Шухуа, који, иако је отишао у град у потрази за послом, планира да се врати у родну пећину, где ће, каже, провести пензионерске дане.

          "Ово је идеално мјсто за живот; лети је свеже, а зими је топло. Мирно је и безбедно", каже Рен, који је још пре 20 година отишао у град.

          И док се некима ове пећине и не чине удобним, оне имају веома важну улогу у кинеској историји. Наиме, за време познатог Дугог марша, 1930. године, и Мао Цедунг је живео у једној пећини. У сличним пећинама се некада одржавала и настава, тако да су оне заиста важне за кинеску традицију.

          Чак и Си Ђинпинг, који ће следеће године наследити Хуа Ђинтаоа на месту председника Кине, живео је у пећини. Он је, наиме, седам година провео у шпиљи, након што је протеран у провинцију Шанси током културне револуције у Кини.

          "Пећине заправо представљају најраније архитектонске форме; то можемо видети и по пећинама у Шпанији и Француској, а у Индији и данас људи живе у пећинама", појашњава Давид Ванг, професор архитектуре на Универзитету Вашингтон.

          Последњих неколико година архитекте су одлучиле да преуреде неке пећинске објекте и, према првим резултатима, становницима Шансија нове, преуређене пећине изузетно се допадају у њима могу да држе фрижидере, шпорете и веш-машине. Један од њих је и Љу Ђапинг, директор Зеленог архитектонског истраживачког центра, који је помогао развој модерних пећина и осмислио нови дизајн са два нивоа, али тако да оне не одударају од традиције.

          У преуређеним пећинанама постоје по четири просторије: две у приземљу, а две на нивоу.

          "Ове преуређене пећине су попут вила. Мислим да сад изгледају луксузније него станови у граду", каже Ченг Веи, званичник Комунистичке партије, који такође од рођења живи у једној од пећина у околини Јанана.

 

Изнајмљена пећина – 30 долара месечно

          Пећине су стављене и на тржиште некретнина и данас се једна овака пећину можете купити за 46.000 долара. Оне који пожеле да их изнајме то задовољство ће коштати свега 30 долара месечно, што је изузетно повољно. Међутим, већина пећина није на продају, јер се наслеђују из генерације у генерацију и у већини њих данас нико не живи. Али, потомци једноставно не желе да их продају.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари