Дачић још флертује са Тадићем, владу прави са Вучићем и Динкићем

ЛИДЕР КОАЛИЦИЈЕ ОКО СПС: ВАЖНИЈЕ ЈЕ ДА ВЛАДА РАДИ

У ИНТЕРЕСУ СВИХ ГРАЂАНА, НЕГО ДА БУДЕ ПРОЕВРОПСКА

  • Проблем формирања скупштинске и владине већине су разлике између ДС и УРС, са једне, и између СПС, ПУПС, ЈС и ЛДП, са друге стране. И, питање је колико ће то уопште моћи да буде превазиђено - нагласио је Ивица Дачић и додао „какву год одлуку да донесе коалиција око СПС, то неће бити наша влада, а само сам у нас сигуран“
  • Влада у којој СПС жели да учествује биће проевропска, али не у смислу да је проевропски да Србија испуњава све услове не водећи рачуна о заштити националних интереса
  • Дачић је упозорио „све стране факторе“ да морају да упознају све актере на политичкој сцени Србије са тим какви се услови постављају пред нашу земљу на путу ка ЕУ
  • Ако они мисле да је довољно да о томе разговарају са Томиславом Николићем и Борисом Тадићем, онда нека они праве владу. Од мене не може нико да очекује да будем премијер или заменик премијера у влади у којој ће се појавити услови за које први пут чујем, као што је отварање канцеларије Владе Србије у Приштини.
  • Зашто бих делио одговорност са неким ко мисли да тако нешто треба прихватити. Ако ДС и СНС то мисле, нека заједно направе владу
  • Динкића волим више од Чеде Јовановића. Не говорим о личним већ политичким ставовима. Не постоји ниједан бирач СПС који подржава да ЛДП буде са нама у коалицији и ја то морам да поштујем

          КОАЛИЦИЈЕ око ДС и СПС настављају постисборни флерт под именом „консултације о формирању скупштинске већине и владе“, али је - како прође који дан - све извесније да „венчања“, односно друге жуто-црвене владе неће бити!

          Лидер ДС Борис Тадић је последњих дана са нескриваним оптимизмом најављивао да ће коначни договор о „венчању“ (влади) већ током овог викенда направити са Ивицом Дачићем. Чедомир Јовановић је из прикрајка - делећи „коалиционе осмехе“ и десно и лево - са нестрпљењем чекао тројно „судбоносно да“ са стране СПС-ПУПС-ЈС. Али, управо овај викенд је, судећи по свему, показао да ће и Борис и Чеда узалуд чекати свог „Годоа“.

          Дачић им је и данашњом конференцијом за медије показао да испод коалиционог флерта није остало више ништа и да немају чему да се надају. Само, изгледа да Тадић већ неколико дана зна да после флерта неће бити ни шампањца и „пољубаца“. Јер, шеф Тадићевог председничког кабинета, Миодраг Ракић,  већ је добио „ново радно“ место у Скупштини Београда, код Драгана Ђиласа, што значи да није озбиљно ни рачунао да постане шеф кабинета премијера Бориса Тадића.

          Али, вратимо се Дачићевом појављивању пред новинарима јер је све што је рекао након састанка са лидером УРС Млађаном Динкићем - а једнако је важно било и оно што је прећутао - чиста потврда да је прожути флерт фатаморгана намењена Тадићу.

          Тадићу, да већ не зна за јадац, могле би донекле да буду по вољи једино ове Дачићеве речи: „Данас није постигнут ниједан договор о томе са ким ће СПС да прави владу, већ је само постигнута сагласност око одређених економских и социјалних питања, важности борбе против корупције и криминала и заштите националних и државних интереса. Коалиција око СПС ће наставити да разговара са ДС, јер са њом жели да направи коалицију, али ако не дођемо до позитивних резултата, разговараћемо и са другима, јер нови избори нису у интересу Србије“.

          Као помак, он је означио то што је ДС пристала да се направи што шира коалиција, „мада и даље остаје проблем у односима ДС и УРС, односно нас са ЛДП“. Тешко је, рекао је, кад постоје толике разлике да неко разговара и да се договори.

          - Није лако направити Владу, указао је лидер СПС, јер је Скупштина састављена од великог броја странака. Ово су, да тако кажем, избори после избора. Сада треба направити парламентарну већину у којој ће, такође, учествовати више странака. Овде није питање - ко је крив. Говорио сам да су СНС и ДС криве за конфузију, а најбољи лек је да се каже шта се дешава. Дакле, проблем формирања већине су разлике између ДС и УРС, са једне, и између СПС, ПУПС, ЈС и ЛДП, са друге стране. И, питање је колико ће то уопште моћи да буде превазиђено. Надам се да хоће...

          Дачић је, у наставку, подвукао: „Какву год одлуку да донесе коалиција око СПС, то неће бити наша влада, а само сам у нас сигуран.“

          За СПС је, додао је, боље да буде у опозицији него да ради против интереса Србије, као например да пристане на отварање канцеларије Београда у Приштини и обратно. Србији би, подвукао је Дачић, било лакше да призна Косово него да пристане на отварање канцеларија!

          Он није желео да открије ко му је први казао да је то услов за наставак преговора о чланству Србије у ЕУ, али је истакао да то нико није демантовао.

          Такође, Дачић је упозорио све стране факторе да морају да упознају све актере на политичкој сцени Србије са тим какви се услови постављају пред нашу земљу на путу ка ЕУ.

          „Ако они мисле да је довољно да о томе разговарају са Томиславом Николићем и Борисом Тадићем, онда нека они праве владу. Од мене не може нико да очекује да будем премијер или заменик премијера у влади у којој ће се појавити услови за које први пут чујем, као што је отварање канцеларије Владе Србије у Приштини. Зашто бих делио одговорност са неким ко мисли да тако нешто треба прихватити. Ако ДС и СНС то мисле, нека заједно направе владу“, рекао је Дачић.

          Он је изјавио и да ће влада у којој СПС жели да учествује бити проевропска, али не у смислу да је проевропски да Србија испуњава све услове не водећи рачуна о заштити националних интереса. Важније је да Влада ради у интересу свих грађана, него да буде проевропска, прецизирао је Дачић.

          Одмах потом је подвукао: „Морамо да се изборимо за самосвојност Србије на Косову“.

          Према његовим речима, за економску кризу треба тражити решења и у сарадњи са другим земљама које имају политички коректан однос према Србији.

          Он је истакао да су у разговорима о влади од виталног значаја управо социо-економска питања и да се рестриктивна политика, замрзавање плата и пензија и слично, може лоше одразити падом стандарда грађана.

          Он је закључио да је на данашњем састанку са УРС постигнута „нека врста сагласности“ о кључним економским и социјалним питањима, уз равномерни развој региона и смањење бирократије, где две коалиције могу да имају заједнички став. О њима је најавио даље разговоре са Динкићем.

          Сам Динкић је оценио разговоре далеко успелијим, него што се Дачић изабрао да каже. Наиме, Динкић је рекао да је постигнут „висок степен сагласности око основних циљева, као што су ЕУ, питање КиМ, сарадња са другим земљама у свету и унутрашњој политици која мора бити животна политика“. Под тим, како је објаснио, подразумева да Влада у својим одлукама мора да се консултује са синдикатима, привредом и грађанима, да буде одговорна и стручна.

          Влада се, дао је и јавно свој услов, не може водити уз ароганцију према партнерима, већ мора да буде тим људи, који ће признати и извинити се једни другима за грешке из прошлости. Тако је Динкић опоменуо своје бивше партнере у ДС да се ароганција плаћа губитком власти, што је још један сигнал да СПС и УРС заправо не намеравају да праве Владу са ДС.

          У прилог томе је и Динкићева најава да ће се у новој влади једни другима извинити, а како је СПС то једино са ДС већ урадио и то у писаној форми, очито је да ће Дачић у влади седети са неким са ким се још није мирио. А то могу бити управо СНС и Г17.   

          Када су новинари упитали Дачића зашто жели УРС у Влади, одговрио је да би то Влади дало „већу ширину“.

          - Динкића волим више од Чеде Јовановића. Не говорим о личним већ политичким ставовима. Не постоји ниједан бирач СПС који подржава да ЛДП буде са нама у коалицији и ја то морам да поштујем - нагласио је Дачић.

          А Динкић је, објашњавајући зашто разговара са Дачићем, истакао да је то зато што коалицију око СПС види као озбиљне партнере, будући да су све остале странке добиле мање гласова него на прошлим изборима, док их је СПС дуплирао.

          У седишту СПС на београдском Студентском, у име УРС су разговарали - Млађан Динкић, Сузана Грубјешић, Верољуб Стевановић и Бошко Ничић. На страни домаћина су били Ивица Дачић, председник ЈС Драган Марковић Палма и председник и потпредседник ПУПС Јован и Милан Кркобабић.

          Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари