Секретар Националног савета за безбедност неће бити шеф Николићевог кабинета

ТАБАКОВИЋ ПРЕДЛОЖИЛА СКУПШТИНИ ВЛАДУ

СА 17 МИНИСТАРСТАВА И 4 КАНЦЕЛАРИЈЕ

  • Објашњавајући зашто се нова влада определила за канцеларију за КиМ, Јоргованка Табаковић је нагласила: „Не треба да постоји посебно министарство за део територије Србије“
  • Изменама закона о основама уређења служби безбедности предивђено да секретар Националног савета за безбедност не буде истовремено и шеф кабинета председника, већ да га именује председник Републике

        БУДУЋА влада имаће 17 министарстава и четири канцеларије: за КиМ, људска и мањинска права, за цркве и верске заједнице и дијаспору - рекла је у Народној скупштини заменица шефа посланичког клуба СНС Јоргованка Табаковић.

        А рекла је то представљајући посланицима три законска предлога који су предуслов да се формира нова влада - предлог допуна закона о влади, закон о министарствима и измене закона о основама уређења слузби безбедности.

        Она је истакла да се укидањем појединих министарстава и оснивањем канцеларија никако неће умањити значај послова којима ће се бавити и као пример навела формирање посебне Канцеларије за дијаспору која је првобитно требало да буде део Министарства културе и информисања.

        „Уважићемо специфичност дијаспоре, људских и мањинских права али и КиМ где не треба да постоји посебно министарство за део територије Србије”, навела је Табаковић.

        Према њеним речима, тих 17 министарстава неће бити велики трошак с обзиром на оно што планирају да уштеде реформом у појединим секторима и бољом контролом трошења средстава из буџета.

        Образлажући допуне закона о влади, она је рекла да он отвара могућност за укидање низа организација и агенција које су за мандата претходне владе, према њеним речима, „живеле неки свој посебан живот, као коров у државној организацији и на финансијску штету државног буџета”.

        „Те организације, органи и агенције које нису никоме одговорне, над којима нико не врши надзор и чије финансијске токове нико не контролише овим законом ставаљене су на увид и под контролу владе”, рекла је она и додала да се не треба плашити да је то „ нека врста преког суда”.

        Говорећи о изменама закона о основама уређења служби безбедности, Табаковић је објаснила да се тим законом предивђа да секретар Националног савета за безбедност не буде истовремено и шеф кабинета председника, а да га именује председник Републике.

        Табаковић је поручила да они који се буду бавили пословима контроле служби безбедности неће злоупотребљавати информације за политичке обрачуне.

        „Ми смо свесни да свако ко влада службама безбедности тајно и ауторитетом који не проистиче из његове личности пре или касније изгуби моћ и власт. Права снага оних који ће се овим пословима бавити је у одговорном односу према информацијама и да се оне никада не злоупотребљавају у политичким обрачунима”, навела је Табаковић.

        Према њеним речима, не сме се поновити пракса да Уставни суд укине право на прислушкивање, а да онда „нека влада Законом о електронским комуникацијама настави контролу над грађанима праћењем, снимањем, слушањем…

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари