ШТРБАЦ: Могућа ревизија уз нове доказе

СРПСКЕ ПОРОДИЦЕ НЕСТАЛИХ  ЗА ВРЕМЕ РАТА НА ПРОСТОРУ СФРЈ УПУТИЛЕ ПИСМО ХАШКОМ ТРИБУНАЛУ ЗБОГ ПРЕСУДА МАРКАЧУ, ГОТОВИНИ И ХАРАДИНАЈУ  

         КООДИНАЦИЈА српских удружења породица несталих лица из бивше Југославије упутила је протестно писмо због ослобађајућих пресуда Готовини, Маркачу и Харадинају.

         „Пресудама Међународног кривичног суда у случајевима Готовина, Маркач и Харадинај, обесмишљава се идеја правде и помирења и нарушава кредибилитет УН“, наводи се у писму које је на конференцији за новинаре прочитала председник Координације српских удружења Наташа Шцепановић.

         Писмо, које је то удружење упутило у име породица српских жртава, представља „протест и вапај породица“ и жеља за задовољењем правде, навела је она.

         Директор Документационо-информационог центра Веритас Саво Штрбац је изјавио да још постоји законска могућност да се те, како је навео, срамне пресуде измене.

         Штрбац је објаснио да уколико у року од годину дана од изрицања пресуде тужиоци доставе неки нови доказ, могло би да дође до ревизије случаја.

         Према његовим речима, тај доказ би могао да буду „Топнички дневници“ које је "Хрватска сакрила".

         Штрбац је казао да би требало покушати да се ти дневници пронађу, па макар и расписивањем награде за информације које би резултирале проналажењем тих дневника.

         Председник Управног одбора Координације српских удружења породица несталих лица Драган Пјевач је рекао да породице жртава никада неће и не могу заборавити злочине.

         На овим „неправедним и политички обојеним пресудама“ Трибунала, према његовим речима, не смеју да се заснивају односи међу народима.

         Апелационо веће Хашког трибунала ослободило је 16. новембра хрватске генерале Анту Готовину и Младена Маркаца кривице за злочине почињене над српским становништвом из Книнске крајине у лето 1995. Готовина и Маркач су претходно првостепено били осуђени на 24 и 18 година затвора због ратних злочина током и после акције Олуја.

         Само 13 дана касније, ослобођен је и бивши командант Ослободилачке војске Косова Рамуш Харадинај.

         Суд је ослободио и његове тадашње помоцнике Идриза Баљаја и Љаха Брахимаја и донео закључак да оптужени нису криви ни по једној тачки оптужнице.

         Против Харадинаја (45), Баљаја (42) и Брахимаја (43), поступак се на поновљеном судењу водио због злоцина над албанским, српским и ромским цивилима у логору ОВК у Јабланици, поцињених у периоду од 1. марта до 30. септембра 1998. у време кад је он био командант такозване оперативне зоне Дукађин (Метохија).

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари