Борис и Чеда у oпозицији, СНС, СПС и УРС корак до владе

ДАНАС ТВРДИ ДА ЈЕ ИЗ ЦЕНТРАЛЕ ДС У НЕКА МИНИСТАРСТВА

ВЕЋ СТИГЛА ИНСТРУКЦИЈА - „ПАКУЈТЕ СЕ, ГОТОВО ЈЕ“

  • Дачић могући премијер, Вучић потпредседник и министар полиције, Динкић би водио Министарство економије, а Јоргованка Табаковић била гувернер НБС
  • Важна тема преговора је место директора БИА, које желе и напредњаци и социјалисти. Такође, она странка која буде добила ресор полиције, неће моћи да води Министарство правде
  • Остаје отворено питање - да ли су информације о договору социјалиста с напредњацима заправо Дачићево позиционирање према ДС, како би за себе и своју партију добили што више у коалицији с демократама. У ДС кажу да је лидер СПС већ сувише подигао свој улог
  • Дачић од Бориса Тадића наводно затражио место премијера, а ако овај на то не пристане, тражиће нереално велики број министарстава. Тадић је, уз потпуну подршку врха ДС, глатко одбио тај ултиматум СПС
  • Тадић спреман да прими Динкића у владу?

            ОНО о чему се до јуче само спекулисало, могло би да постане реалност - владајућу коалицију, са укупно 133 посланика, чиниће СНС, СПС и УРС. Демократе, иду у потпуну опозицију, у којој нису биле још од 2004. године. Тамо ће им друштво правити ЛДП.

            Овакав развој ситуације потврђен је Данасу из више извора у свим наведеним политичким странкама. Ипак, сви саговорници нашег листа такође упозоравају да „још није све готово“ и најављују расплет до краја викенда.

            „У току су интензивни преговори СНС, СПС и УРС, у којима учествују лидери тих странака - Александар Вучић, Ивица Дачић и Млађан Динкић. Програмски принципи су мање-више договорени, а теме разговора су и конкретна кадровска решења“, наводе извори Данаса. Спекулише се да костур тројног договора предвиђа да Дачић добије место председника Владе Србије, а да потпредседници буду Вучић, који би био и министар унутрашњих послова, и Динкић, који би водио Министарство економије. Јоргованка Табаковић, (доскорашња) кандидаткиња СНС за премијерку, била би гувернерка Народне банке Србије.

            Владајућу већину у Народној скупштини чинила би 73 посланика коалиције око СНС, 44 посланика савеза СПС-ПУПС-ЈС и њих 16 из УРС.

            Ипак, како нам је речено из више извора, овакав распоред снага на челним позицијама у влади није гарантован. Важна тема преговора је место директора БИА, које желе и напредњаци и социјалисти. Такође, она странка која буде добила ресор полиције, неће моћи да води Министарство правде.

            О свему овоме, као и о програмским начелима будуће коалиције, преговарачи СНС, СПС и УРС разговараће и током викенда. „За два, највише три дана биће познато да ли смо се и о чему договорили. Времена за губљење нема“, рекли су Данасу саговорници из врха СНС.

            На питање нашег листа да ли је тачно да су спремни за договор са напредњацима и социјалистима о заједничкој власти, из врха УРС кажу да је тачно да се преговара, али истичу да „још ништа није готово“. Подсетимо, лидер УРС Млађан Динкић изјавио је у току изборне кампање да „никада и ни по коју цену“ неће правити коалицију на републичком нивоу са СНС.

            Упитани зашто су променили став, један од Динкићевих саветника нам је рекао: „А како је било после избора 2008, када су владу направили ДС и СПС, који су пре тога у кампањи били највећи непријатељи? Свако мора да прогута своју жабу. Ако се договоримо, а то уопште није сигурно, и Дачић ће морати да направи неки велики компромис, као и Вучић.“

            Остаје отворено питање - да ли су информације о договору социјалиста с напредњацима заправо Дачићево позиционирање према ДС, како би за себе и своју партију добио што више у коалицији с демократама. Саговорници Данаса из ДС кажу да је лидер СПС већ сувише подигао свој улог. Дачић је од Бориса Тадића затражио место премијера, а ако овај на то не пристане, тражиће нереално велики број министарстава. Тадић је, уз потпуну подршку врха ДС, глатко одбио тај ултиматум СПС.

            Након што су јуче рано по подне Београдом прострујале информације о новој владајућој коалицији, уже Председништво ДС одржало је ванредну седницу, и то, како сазнаје Данас, у Тадићевој резиденцији у Ужичкој улици на Дедињу, а не у централи странке у Крунској улици, како би се избегли новинари.

            Како је саопштено после састанка, ДС је „на седници ужег Председништва разматрала ситуацију у вези са формирањем Владе Србије и закључила да треба да интензивира преговоре о прављењу програмске владе засноване на одговорној економској политици, борби против сиромаштва и борби против корупције, са циљем да та влада буде стабилна и подржана од широке већине у Скупштини Србије“. Из ДС поручују да ће одржати додатне консултације о формирању владе са коалицијом СПС-ПУПС-ЈС, ЛДП и УРС.

            Иако делује да је Тадић решен да по сваку цену направи владу, па чак и с Динкићем, којег је до јуче одбацивао, ствари се „на терену“ чине другачијим.

            Како су Данасу изјавили сарадници више министара из редова ДС у влади Мирка Цветковића, из централе демократа јуче је у министарства стигла инструкција - „почните да се пакујете, готово је“. Поменуто „паковање“ подразумева да министри и њихови најближи сарадници почну да износе своје личне ствари, али, како се спекулише, и да се уништава она врста поверљиве документације која не сме да падне у руке њиховим наследницима из СНС.

ПРИБИЋЕВИЋ: И то би била европска влада

            БИВШИ амбасадор у Немачкој и сарадник Института за друштвене науке, Огњен Прибићевић, каже за Данас да је влада СНС-СПС-УРС „врло реална опција“, али да остаје да се види да ли ће бити постигнут такав договор, јер „много тога зависи од политичких и кадровских питања“.

            - Мислим да је значајно то што све наведене групације заступају проевропске идеје и да би Западу било по вољи што је Млађан Динкић део власти, односно њихова влада била би легитимна, али и даље постоји могућност да се Ивица Дачић приклони демократама - сматра наш саговорник.

            Према његовом мишљењу, влада коју би формирали напредњаци не би „драматично променила спољну политику, иако би требало очекивати извесне измене“.

            - Чињеница је да Запад страховито брзо губи интересовање и за Србију и за регион у целости, што ће се, свакако, одразити и на спољну политику будуће владе, али сваки заокрет од ЕУ према Русији био би противан вољи бирача, јер је 93 одсто грађана на изборима подржало странке проевропске оријентације - упозорава Огњен Прибићевић.

ДС: Хоћемо владу с великом подршком

            СИТУАЦИЈА је под контролом и очекујемо да се до понедељка, 18. јуна направи коначан договор о новој владајућој коалицији коју би чинили ДС, СПС, ЛДП и УРС, рекао је Данасу извор из најужег врха демократа.

            Наш саговорник објашњава да је Председништво ДС на јучерашњем састанку одлучило да потенцијалним коалиционим партнерима „упути понуду која се не одбија“, а која се заснива на стварању стабилне владајуће већине, коју би чинило више од 150 од укупно 250 посланика у Скупштини Србије - 67 из коалиције око ДС, 44 из СПС-ПУПС-ЈС, 19 из Преокрета, 16 из УРС, петоро из СВМ и два из СДА.            

            Истина је да радије не бисмо узимали Динкића, али је у интересу стабилности будуће владе да има што ширу подршку у парламенту, каже Данасов саговорник, износећи процену да ће све бити прецизирано, укључујући расподелу ресора, у наредних пар дана.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари