ЧУРКИН: Резолуција 1244 остаје на снази и оквир је за статус Косова

ОЧЕКИВАНА РАСПРАВА У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ УН

О СТАЊУ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Виталиј Чуркин

  • Амбасадор Русије при УН Виталиј Чуркин поновио је став своје земље да не признаје независност Косова и да резолуција Савета безбедности УН 1244 остаје на снази за решавање питања Косова
  • Чуркин је рекао да се регионално представљање Приштине мора решити у складу са резолуцијом 1244 и поновио залагање Русије да се истрага о наводима о трговини људским органима одвија под окриљем Савета безбедности УН, јер је потребна непристрасна и свеобухватна истрага
  • Заменик амбасадора Сједињених Америчких Држава при УН Розмари Ди Карло изјавила је да је Вaшингтон задовољан што су неке барикаде уклоњене, али да је забринут због постојања нелегалних, паралелних српских институција на северу
  • САД осуђују све активности које подривају територијални интегритет и суверенитет Косова, посебно постојање српских безбедносних снага на северу, које су морале бити повучене још пре 13 година
  • Амбасадор Кине Ли Баодонг изразио је наду да ће сви схватити комплексност ситуације на северу, деловати опрезно и све несугласице решити дијалогом и избегавањем једностраних потеза
  • Амбасадор Немачке Питер Витинг рекао је да његова земља и даље посматра ситуацију на северу Косова са великом забринутошћу

        ЊУЈОРК, (ФоНет) - Амбасадори држава чланица Савета безбедности Уједињених нација (УН) поздравили су данас напредак који су Београд и Приштина постигли у дијалогу под окриљем Европске уније (ЕУ), али су изнели различите ставове о ситуацији на северу Косова и регионалном представљању Приштине.

        Амбасадор Русије при УН Виталиј Чуркин поновио је став своје земље да не признаје независност Косова и да резолуција Савета безбедности УН 1244 остаје на снази за решавање питања Косова.

        Он је изнео сумње у статусну неутралност КФОР-а и EУЛЕКС-а, подсећајући на одбијање да се пропусти руски конвој са хуманитарном помоћи, али и сукоб са Србима на северу Косова прошле године.

        Слаб повратак интерно расељених лица биће посебна тема разговора специјалног представника министра иностраних послова Русије за људска права током посете Приштини крајем фебруара, најавио је Чуркин.

        Чуркин је рекао да се регионално представљање Приштине мора решити у складу са резолуцијом 1244.

        Он је поновио залагање Русије да се истрага о наводима о трговини људским органима одвија под окриљем Савета безбедности УН, јер је потребна непристрасна и свеобухватна истрага.

        Заменик амбасадора Сједињених Америчких Држава при УН Розмари Ди Карло истакла је да су САД, упркос томе што је ситуација на северу и даље нестабилна, охрабрене напорима Србије и Косова да у дијалогу пронађу решење за отворенан питања.

        Обе земље теже чланству у ЕУ и ова иницијатива је прави форум да се реше несугласице. Позивамо обе стране да буду предане постизању споразума и њиховој примени, рекла је Ди Карло.

        Она је поновила позив САД за обезбеђивање пуне слобде кретања на северу Косова, указујући да је условна слобода кретања са КФОР и EУЛЕКС неприхватљива.

        Задовољни смо што су неке барикаде уклоњене, али забринути смо због постојања нелегалних, паралелних српских институција на северу, изјавила је Ди Карло.

        Она је поздравила позив председника Србије Бориса Тадића да се уклоне барикаде и изразила наду да ће његове речи довести до акција.

        Ди Карло је рекла да САД осуђују све активности које подривају територијални интегритет и суверенитет Косова, посебно постојање српских безбедносних снага на северу, које су морале бити повучене још пре 13 година.

        Она је похвалила рад косовске владе која је формирала фонд за унапређење положаја мањинских заједница, формирање општина, повратак интерно расељених лица, али је истакла да њене активности отежавају нелегалне српске структуре на Косову.

        Ди Карло је истакла да САД озбиљно схватају оптужбе о злочинима почињеним током конфликта на Косову, укључујући и наводе о трговини људским органима, који морају бити испитани темељно и оценила да је EУЛЕКС одговарајуће тело које може да испита ове наводе.

        Амбасадор Кине Ли Баодонг изразио је наду да ће сви схватити комплексност ситуације на северу, деловати опрезно и све несугласице решити дијалогом и избегавањем једностраних потеза.

        Потребно је наставити дијалог, који није само у интересу две стране, него Балкана и Европе, рекао је Ли и додао да је легитимна забринутост Србије због истраге о трговини људским органима, коју би требало водити под окриљем УН.

        Представник Велике Британије при УН Филип Пархам рекао је да његова земља подржава Владу Косова која чини важне кораке ка нормализацији ситуације у земљи и региону.

        Дијалог под окриљем ЕУ показује да је могуће доћи до практичних решења за свакодневни живот и важно је да обе стране остану ангажоване у том процесу, рекао је он.

        Пархам је поздравио именовање Самуела Жбогара за специјалног изасланика ЕУ на Косову, који би требало Приштину да води ка чланству у Унији.

        Велика Британија је забринута због слабог повратка интерно расељених лица, положаја мањинских заједница, али и ситуације на северу Косова, рекао је Пархам.

        Озбиљно схватамо наводе о трговини органима и спремни смо да помогнемо специјалном тужиоцу истражног тима EУЛЕКС-а Клинту Вилијамсону, најавио је он.

        Представник Француске при УН Мартин Бриенс сагласио се са осталима да је дијалог Београда и Приштине донео резултате који ће олакшати свакодевни живот грађана на Косову, али је изразио наду да ће бити постигнут договор о регионалном представљању Приштине.

        Позивамо Београд да искористи свој утицај на северу Косова да би се обезбедила слобода кретања и применили постигнути договори, посебно о управљању прелазима, као и да се сарађује са EУЛЕКС-ом.

        Представник Марока поздравио је напредак у дијалогу две стране, посебно постизање договора о интегрисаном управљању прелазима, матичним књигама, слободи кретања.

        Амбасадор Немачке Питер Витинг рекао је да његова земља и даље посматра ситуацију на северу Косова са великом забринутошћу.

        Та ситуација је погодила дијалог Београда и Приштине, рекао је Витинг и истакао да забрињава што још нема датума за нову рунду бриселског дијалога.

        Немачка осуђује сваки акт насиља против КФОР-а и EУЛЕКС-а, рекао је он и истакао да ове две мисије делују у статусно неутралном мандату.

        Витинг је поздравио позив председника Србије Бориса Тадића за уклањањем барикада, указујући да је он закаснео.

        Дијалог се доказао као најефикасније средство за постизање мира и стабилности и важно је региону обезбедити европску перспективу, рекао је Витинг.

        Амбасадор Азербејџана Агшин Мехдијев истакао је да резолуција 1244 остаје оквир за решење питања Косова, а њена различита тумачења не могу бити оправдање за једностране акције и наметање једностраних решења.

        Азербејџан је забринут због навода о трговини људским органима и сматра да треба водити свеобухватну и непристрасну истрагу која ће извештаје подносити Савету безбедности УН, рекао је амбасадор.

        Амбасадор Индије при УН оценио је да је ситуација на северу Косова нестабилна, због чега се УН и међународне агенције позивају да користе убеђивање и дијалог, а не силу као начин за решавање проблема.

        Позивамо стране да избегавају једностране потезе да мењају статус кво, већ да показу креативност и пронађу компромисно решење, рекао је амбасадор Индије и истакао да се у том контексту цене ставови Србије према барикадама на Косову и одржавању референдума.

        Представник Јужне Африке позвао је Београд и Приштину да учине напредак у решавању судбине несталих и стварању услова за повратак интерно расељених лица.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари