Дачић и Вучић пристају у 15 тачака?

ПОЛИТИКА ТВРДИ ДА ЋЕ БЕОГРАД ИМАТИ РОК

ДА СЕ ИЗЈАСНИ НАЈКАСНИЈЕ ДО ПОНЕДЕЉКА

  • Побољшана понуда наводно подразумева: Срби са севера бирају регионалног шефа полиције, а они на југу општинске, општинама на северу неће бити придодате албанске, дакле север ће остати компактан; биће успостављен суд у Митровици
  • По свему судећи још није све договорено ни око безбедносних гаранција НАТО-а. Очекује се да ће у наредним данима о томе разговарати Ивица Дачић и Александар Вучић са командантом НАТО-а Андерсом Фог Расмунсеном

         У БРИСЕЛУ су поново прекинути тројни разговори премијера Србије Ивице Дачића и вицепремијера Александра Вучића са Хашимом Тачијем, уз посредовање Катрин Ештон, наставак је у десет сати вечерас. 

         Државна агенција Тањуг јавила је: „Тражи се решење“.

         Након што је Тачи „прекинуо преговоре незадовољан понудом“, риректни разговори две делегације уз посредовање Ештонове били су настављени после 19 часова јер је пауза за консултације трајала више од три сата. 

         Побољшана понуда Србији - како је објавила Политика - подразумева следеће:
„Север компактан, бира регионалног шефа полиције. Наш суд у Косовској Митровици. Очекују се гаранције НАТО-а.

         Срби са севера бираће регионалног шефа полиције, а они на југу општинске, општинама на северу неће бити придодате албанске, дакле север ће остати компактан; биће успостављен суд у Митровици...

         То је, дакле, оно што је Србија тражила, а није добила у претходној рунди бриселских разговора. У односу на ту рунду, ово изгледа као неочекивано добра понуда.

         Око 18 часова било је јасно да је Србија добила неколико ствари које је тражила, али ни сат касније још није био готов папир на коме је у 15 тачака одређено шта су се договорили Београд и Приштина. „Ми већ два сата чекамо папир, а у међувремену су долазили са неким новим предлозима, које смо одбили”, рекао је извор из Брисела.

         У овом тренутку није јасно које су надлежности општина. Србија је тражила да се оне баве економским развојем, просторним планирањем, образовањем, здравством и информисањем.

         По свему судећи још није све договорено ни око безбедносних гаранција НАТО-а. Очекује се да ће у наредним данима о томе разговарати Ивица Дачић и Александар Вучић са командантом НАТО-а Андерсом Фог Расмунсеном.

         Београд би у договору у 15 тачака требало да се изјасни, по једнима до петка, по другима до понедељка када Кетрин Ештон подноси извештај.

         Српски преговарачи су током преговора неколико пута разговарали са председником Србије Томиславом Николићем.

         Албанцима су биле спорне две тачке 9. и 14. које говоре о полицији и, по свему судећи, о надлежностима српских општина. И ако свих 15 тачака договора Београда и Приштине буду усаглашене то неће значити обустављање разговора, јер постоји још „хиљаду ствари” о којима се треба договорити.

         Преговарачи Србије требало би да се у четвртак врате у Београд и почну разговоре с представницима политичких странака”.

         Све ово је написао и потписао главни и одговорни уредник Политике Драган Бујошевић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари