ДАЧИЋ: Не правимо на Косову неку нову Републику Српску

ПРЕМИЈЕР СПОЉНОПОЛИТИЧКОМ КОМИТЕТА ЕВРОПАРЛАМЕНТА У БРИСЕЛУ ОБЕЋАО ДА ЋЕ ДОГОВОРЕНО СА ТАЧИЈЕМ БИТИ СПРОВЕДЕНО

  • Нагласио да Србија Бриселским споразумом није признала Косово, али да је свесна ситуације на терену
  • Посланици постављали питања и о односима Београда и Москве који, према речима Едварда Кукана, „код неких буде сумњу у европску оријентацију Србије”
  • Дачић истакао да Србија има вековно пријатељство са Русијом, али да тражи партнере и на Западу, па нагласио: Ако ви нисте присутни на овим просторима, биће присутан неко други. Неке чланице ЕУ имају тешње везе са Русијом него Србија

          ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић рекао је данас посланицима Европског парламента да ће влада учинити све да се споразум са Приштином у потпуности спроведе и нагласио да то не значи да је Србија признала Косово.

         „Споразум од 19. априла ће бити спроведен и ту нема места за дилеме”, рекао је премијер у говору пред Спољноплоитичким комитетом ЕП у Бриселу.

         Он је нагласио да Србија тим споразумом није признала Косово, али је свесна ситуације на терену.

         „Овде се не ради ни о стварању неке нове Републике Српске, као што неки тврде, већ о шанси да се успостави безбедност за све заједнице на Косову и Метохији”, поручио је премијер.

         Дачић се осврнуо и на реформе које влада спроводи и истакао да је успостављена нулта толеранција према корупцији и организованом криминалу.

         „Процес проширења не сме да стане после уласка Хрватске, а придруживање Србије је неопходно за процес интеграције целог Балкана“, нагласио је Дачић.

         Дачић је у говору посланицима упозорио да би поновно увођење виза за грађане Србије, за шта се неке земље залажу, био тежак ударац реформама и процесу европских интеграција.

         Премијер је након говора поздрављен аплаузом, а многи су му током полусатне дискусије честитали на политичкој храбрости коју је показао током дијалога са Приштином.

         Посланици су постављали питања везана за споразум са Приштином, али и о односима Београда и Москве који, према речима посланика Едварда Кукана, „код неких буде сумњу у европску оријентацију Србије”.

         Дачић је истакао да Србија има вековно пријатељство са Русијом, али да тражи партнере и на Западу.

         „Ако ви нисте присутни на овим просторима, биће присутан неко други“, указао је Дачић и подсетио да неке чланице ЕУ имају тешње везе са Русијом него Србија.

         Известилац ЕП за Косово Улрике Луначек питала је зашто Србија блокира учесће Косова на Охридском самиту, на шта је Дачић одговорио да Србија нема ништа против да Приштина учествује на регионалним скуповима, али да се морају установити јасна правила игре за овакве ситуације.

         Представник Европске комисије на овом скупу Пјер Мирел изјавио је да је Комисија већ дала препоруку да се Србији у јуну додели датум за почетак преговора о придруживању, а да сада очекује почетак спровођења споразума.

         Дачић ће током данашње посете Бриселу разговарати са председавајућем Спољнополитичког комитета Елмером Броком, док је за поподне предвиђен сусрет са председником ЕП Мартином Шулцом.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари