ДАЧИЋ: Немамо право да потомцима оставимо нерешен косовски проблем

ПРЕМИЈЕР У БРИСЕЛУ НА СКУПУ „НАПРЕДАК БАЛКАНА

- У БОРБИ ЗА ПРЕВАЗИЛАЖЕЊЕ ПОСЛЕДИЦА КРИЗЕ”

  • Главна примедба Србије је што је Приштина једнострано прогласила независност без икаквог договора са земљом од које је хтела да се отцепи - нагласио је Ивица Дачић и изразио наду да ће политичке разлике моћи да се реше у дијалогу Београд-Приштина
  • Он је нагласио да балканске земље треба да сарађују на темељу заједничких интереса и подсетио на свој предлог да се оснује балкански савет по угледу на Нордијски савет

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио данас у Бриселу да је у досадашњем дијалогу Београда и Приштине остварен видљив напредак, док се односи са Хрватском одвијају у неповољном смеру.

       Дачић је на скупу „Напредак Балкана - у борби за превазилажење последица кризе” истакао да је Хашки суд пресудама у случају хрватских генерала и Рамуша Харадинаја вратио Балкан у деведесете године и поново отворио теме за које смо, како је казао, „мислили да су затворене”.

       „Хашки суд се сам од себе угасио”, рекао је Дачић и истакао да је „то срамота за међународно правосуђе”.

       Дачић је такође рекао да односи Србије са Хрватском иду у неповољном смеру и поставио питање да ли је то због уласка Хрватске у Европску унију.

       Осврћући се на, како је рекао, назадовање односа са Хрватском, он је подсетио на то да већ три године из Загреба нема одговора на његову иницијативу да се постигне договор о путовању у две земље само с личним картама.

       Дачић је изразио наду да уласком Хрватске у ЕУ неће бити постављен нови зид - на Балкану. „Позивам Хрватску али и наше у Србији да не правимо лед који ће неко после нас тешко моћи да разбије”, поручио је српски премијер.

       Српски премијер је подвукао да балканске земље треба да сарађују на темељу заједничких интереса и подсетио на свој предлог да се оснује балкански савет по угледу на Нордијски савет.

       Говорећи о трајном решавању косовског проблема, Дачић је указао да уз све разлике немамо право да потомцима оставимо нерешен тај проблем мада је јасно да не мислимо исто о томе.

       Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, Дачић је рекао и да је остварен успех у примени досадашњих споразума, а да је план да се идуће године разговара о политичким темама и трајном решењу косовског проблема.

       Он је истакао да је главна примедба Србије то што је Приштина једнострано прогласила независност без икаквог договора са земљом од које је хтела да се отцепи.

       Сматрамо да ће ове политичке разлике моћи да се реше у дијалогу Београд-Приштина, нагласио је Дачић.

ФИЛЕ: Пуна нормализација са Косовом током преговора Србије са ЕУ

 

       Србија за почетак приступних преговора са Европском унијом треба да оствари довољан напредак у побољшању односа с Косовом, док пуна нормализација њихових односа треба да буде постигнута постепено током приступних преговора.

       То је навео европски комесар за проширење Штефан Филе у обраћању одборима за спољну политику и европске послове француског Сената.

       „Европска комисија спремна је да извести кад буде постигнут довољан напредак у видљивом и одрживом побољшању односа с Косовом са циљем отварања преговора о приступању Србије ЕУ. Пуна нормализација односа Србије и Косова треба да буде постигнута корак по корак у оквиру приступних преговора”, рекао је Филе.

       Он је навео да критеријуми за почетак приступних преговора са Србијом остају кључни приоритет, онако како су дефинисани у закључцима Савета из 2011. и како их је усвојио Европски савет.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари