ДАЧИЋ: Од ЕУ не очекујемо ни охрабрење ни „зелено светло“ већ - датум

ИЗНЕО ИНИЦИЈАТИВУ ДА СЕ РЕГИОН УЈЕДИНИ ОКО ЗАЈЕДНИЧКИХ ИНТЕРЕСА ПО МОДЕЛУ СКАНДИНАВИЈЕ ИЛИ БАЛТИЧКИХ ЗЕМАЉА

  • „Није нам потребна доза успављивања или среће која би заобишла суштинско питање. Ми мислимо да одлука о датуму треба да буде донета сада и да већ у наредних неколико месеци отпочнемо преговоре
  • „Смањити плате и пензије - то зна свако. Има ли нешто ново што неко не зна, хајде да видимо“, упитао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре медије са македонским премијером Николом Груевским
  • Премијери Србије и Македоније сложили се да је потребно да „две цркве“ дијалогом реше отворена питања, а да Србија и Македонија такав дијалог подржавају
  • Груевски апеловао на „цркве у Србији и Македонији“ да затворе „једино отворено питање које постоји између две земље и да Србија и Македонија буду пример за цео регион“

         СРБИЈА не очекује зелено светло, нити било какве условне датуме, већ конкретан датум за почетак преговора о чланству у ЕУ, изјавио је данас премијер Ивица Дачић.

         „Ми мислимо да одлука о датуму треба да буде донета сада и да за неколико месеци треба да отпочну преговори“, рекао је Дачић на конференцији за новинаре након заједничке седнице влада Србије и Македоније.

         Упитан да прокоментарише изјаву директора владине Канцеларије за европске интеграције Милана Пајевића да Европски савет 28. јуна највероватније неће одредити тачан датум већ да ће дати зелено светло Европској комисији да предузме кораке неопходне за почетак преговора, Дачић је упитао „када ће Србија добити датум уколико га не добије сада, после свега што је учинила у стабилизацији прилика у региону“.

         Нагласио је да је Србија урадила свој део посла и да, не само што је договорила бриселски споразум, већ је потписала и план за његову примену.

         „Сада је на Савету ЕУ да ли ће то да вреднује или не“, рекао је Дачић.

         „Није нам потребна доза успављивања или среће која би заобишла суштинско питање. Ми мислимо да та одлука треба да буде донета сада и да већ у наредних неколико месеци отпочнемо преговоре“, подвукао је Дачић.

         Он је казао и да земље у региону имају сличне проблеме на путу ка ЕУ и да је сада реч о „специфичним условима“ које друге земље у ранијем периоду нису имале.

         „Али, не можемо да се жалимо на међународни поредак, као мале земље можемо само заједно да делујемо, да будемо јачи и земље региона треба да имају заједнички интерес“, нагласио је премијер Србије.

         Дачић је изјавио да је циљ економских мера излазак из кризе, али не на терет грађана већ проналажење неких нових начина за то.

         „Смањити плате и пензије - то зна свако. Има ли нешто ново што неко не зна, хајде да видимо“, упитао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре медије са македонским премијером Николом Груевским.

         Он је одбацио тврдње да се Србија налази пред банкротом, додавши да када Србија већ није банкротирала претходних 20 година у много тежим временима, онда неће ни сада.

         „Морамо да преживимо, али влада није никакав зид плача па да кукамо“, рекао је премијер Србије.

         Одбацивши инсинуације да је данашња седница владе отказана због евентуалних неслагања по питању економских мера, Дачић је као главни разлог навео недостатак времена, прецизирајући да није било ни предвиђено да се економске мере данас нађу на дневном реду.

         „Не знам одакле вам то. Ништа необично се не дешава“, рекао је Дачић новинарима.

         Премијер је казао да ће разговори о економским темама бити настављени и с осталим представницима коалиције, с људима из Фискалног савета, Савета за привредни опоравак, Социјално економског савета и с другима.

         „Нема никаквих дилема нити свађа, само се ради о томе које мере применити“, додао је Дачић и истакао да ни у свету, а камоли у Србији не постоји јединствено мишљење о томе како лечити економски систем.

         Премијери Србије и Македоније сложили су се данас да је потребно да цркве дијалогом реше отворена питања, а да Србија и Македонија такав дијалог подржавају.

         Дачић је рекао да држава Србија не може да доноси одлуке у име СПЦ, али да подстиче на дијалог и на споразумно решавање отворених питања.

         „Србија и Македонија спремне су да потпомогну и подстакну дијалог“ рекао је премијер Дачић, док је премијер Груевски апеловао на цркве у Србији и Македонији да затворе „једино отворено питање које постоји између две земље и да Србија и Македонија буду пример за цео регион“.

         Подсећајући да се ове године обележава 1.700 година година од Миланског едикта, Груевски је рекао да се нада да ће уз обострану жељу доћи до затварања тог отвореног питања.

         Дачић и Груевски сложили су се, иначе, да две земље пре свега треба да унапређују економску сарадњу, а Дачић је изнео иницијативу да се регион уједини око заједничких интереса по моделу Скандинавије или Балтичких земаља.

         „Спремни смо и заинтересовани, радовали бисмо се, ако би била прихваћена иницијатива да се организујемо у региону, да сублимирамо интересе попут Скандинавије и Балтичких земаља“, рекао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре са Груевским.

         На заједничкој седници две владе, како је навео, био је и конкрентих предлога за пројекте у области пољопривреде, здравства у инфраструктуре, а упитан да ли има подршку и албанских министара у македонској влади, имајући у виду да ни један од њих није дошао данас у Београд, Груевски је одговорио потврдно додавши да се они не баве ресорима и областима које су биле у центру пажње данашње седнице.

         Дачић је приметио да су обе земље испуниле све услове за почетак приступних преговора, рекао да се данас разговарало и о другим, отвореним питањима те констатовао да „морамо уложити максималне напоре да проблеме који постоје решавамо на начин примерен пријатељским земљама“. Најављујући у наредном периоду активирање Мешовите комисије за економску сарадњу, али и рад Мешовите комисије за права мањина, Дачић је додао да ће се „овакве седнице одржавати сваке године, а следећа ће бити одржана у Македонији“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари