ДАЧИЋ: Преговоре у Бриселу треба наставити, не би било корисно бацити у воду постигнуто

ПРЕМИЈЕРОВЕ ПОЛИТИЧКЕ КОНСУЛТАЦИЈЕ ПОВОДОМ УЛТИМАТУМА ЕУ

  • ВОЈИСЛАВ КОШТУНИЦА: Запад и ЕУ су у ове преговоре ушли искључиво са намером да Косово постане независно и то се може спречити једино уколико се ствари врате у УН
  • ЧЕДОМИР ЈОВАНОВИЋ: Дачић је у праву, као што је то рекао и Вучић - сутра ће нам бити теже. Наша косовска агонија не може се завршити док се не суочимо са оним што смо сами себи учинили на Косову, али не мислим да је уторак судбински дан за Србију

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је данас да је Влада чврсто опредељена за дијалог, за одрживо решење за Косово и Метохију и да не доводи у питање европски пут Србије.

       „Наша жеља је да се не прекида дијалог“, рекао је Дачић на конференцији за новинаре, након консултација са председницима посланичких група.

       Оценио је да је Србији потребно одрживо, спроводљиво решење и да је у интересу обе стране (Београда и Приштине) дијалог.

       Премијер је додао да Влада није организовала консултације како би поделила одговорност, изразивши уверење да неће бити размимоилажење државног врха по овом питању.

       Дачић је оценио да без обзира на датум везан за извештај Ештонове „није корисно бацити у воду постигнуто, већ наставити разговоре.

       Премијер је раније данас разговарао са представницима владајуће коалиције - преседником Скупштине Србије Небојшом Стефановћем, потпредседницом владе за евроинтеграције Сузаном Грубјешић, директором Канцеларије за Косово и Метохију Александром Вулином, председседником скупштинског одбора за КиМ Милованом Дрецуном.

       Састанку су присуствовали и заменик председника СПС Жарко Обрадовић, председник УРС Млађан Динкић и председник НС Велимир Илић, председник ПУПС Јован Кркобабић, председник СДПС Расим Љајић и председник СДА Сулејман Угљанин.

       Дачић је разговарао и са шефом посланичке групе напредњака Верољубом Арсићем. 
Арсић је новинарима по заврштетку састанака потврдио да ће СНС сутра одржати седницу Председништва и због сложености политичке ситуације у којој се Србија налази позвао на јединство.

       Он је навео да је Дачић на састанку поднео извештај о начину вођења преговора и о исходу дијалога Београда и Приштине.

       Дачић је разговарао и са председником ЈС Драганом Марковићем, шефовима посланичких група СПС и НС Бранком Ружићем и Мирославом Маркићевићем.

       После представника владајуће коалиције у владу су стигли и лидер најеће опозиционе странке - ДС Драган Ђилас, и шеф посланичке групе те странке и некадашњи шеф преговарачког тима у дијалогу са Приштином Борислав Стефановић, а потом ће Дачић одвојено разговарати и са предстацницима осталих опозиционих странака.

       Премијер је разговарао и са председником ЛДП Чедомиром Јовановићем и замеником ЛДП Ненадом Милићем. 

       Јовановић је изјавио да од Председништва СНС очекује да размишља о будућности и преузме терет одговорности као најјача странка у власти.

       Он сматра да је без разлога створена лоша атмосфера јер сада није ни 1999. година нити је Брисел Рамбује.

       Открио је да је Дачићу саветовао да почне да размишља о Србији и оценио да није само његова одговорност за оно што се данас у Србији догађа.

       „Дачић је у праву, као што је то рекао и Вучић, сутра ће нам бити теже. Наша косовска агонија не може се завршити док се не суочимо са оним што смо сами себи учинили на Косову и не мислим да је уторак судбински дан за Србију - тада ће Кетрин Ештон почети да пише извештај комесарима ЕУ“ рекао је Јовановић и нагласио да на Косову живе Срби који су одавно напуштени од саме Србије.

       „Ово није ни 1999. година, Брисел није Рамбује и на Косову не можемо да изгубимо богзна шта. Тај Гордијев чвор морамо да пресечемо“ оценио је лидер ЛДП и подвукао да је без разлога створена лоша атмосфера за шта су одговорни лидери који су неодговорном политиком затровали Србију и од 2013. опет направили 1999. годину.

       Завршен је разговор премијера и са председником Д С С Војиславом Коштуницом и саветником Александром Никитовићем.

       Коштуница је изјавио да је споразум који је понуђен Србији апсолутно неприхватљив и да се мора одбацити и навео да је неопходно инсистрати на новом формату преговарња, односно на повратку дијалога под окриље Савета безбедности УН.

       „Ствари ће се разрешити ових неколико дана, а реаговање јавности, Срба на Косову и Метохији, руководства Републике Српске и поруке Српске православне цркве говоре у збиру да споразум треба да буде одбачен“, поновио је Коштуница.

       Он је указао да се ствари са мртве тачке могу покренути једино уколико се преговори врате под окриље УН и тако уједно спречи признање независности Косова.

       „Споразум треба одбацити и тежити новом, који ће бити сагласан међународном праву под окриљем УН“, подвукао је Коштиница.

       Он је подсетио да је албанска страна све време дијалога инсистирала и позивала се на свој устав и своје законе, оценивши да се и Србија мора чврсто придржавати Устава и правног система.

       „Запад и ЕУ су у ове преговоре ушли искључиво са намером да Косово постане независно и то се може спречити једино уколико се ствари врате у УН“, закључио је Коштуница.

       Дачић је разговарао са председником посланичке групе Заједно за Србију Душаном Петровићем, лидером СВМ Иштваном Пастором и председником посланичке групе те странке Балинтом Пастором.

       Иштван Пастор је изјавио да је, уколико је Србија принуђена да бира, избор његове странке останак на европском путу.

       Пастор је рекао да га је премијер обавестио о току дијалога Београда и Приштине.

       Серију консултација, Дачић завршава одвојеним састанцима са председником ЛСВ Ненадом Чанком, председником посланичке групе те странке Бојаном Кострешом, лидером СПО Вуком Драшковићем и председником посланичке групе СПО-ДХШ Александром Југовићем.

       После ових разговора премијер ће одржати конференцију за новинаре.

       ЕУ је Београду и Приштини дала рок до уторка, 9. априла, да се изјасне о понуди коју је на сто ставила висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари