ДАЧИЋ: Преговори са ЕУ су нова ознака за квалитет српског друштва

ПРЕДСЕДНИК ЕВРОПСКОГ САВЕТА ХЕРМАН ВАН РОМПЕЈ

ДОШАО У БЕОГРАД ДА ОХРАБРИ И ПОДРЖИ СВОЈЕ

  • ЕУ-МАНТРА: Србија има пуну подршку Савета на путу ка чланству у ЕУ а ритам напретка ће зависити од посвећености и напора у примени бриселског споразума и спроводњењу реформи. Историју стварају људи и ми ћемо заједно створити историју, рекао је Ван Ромпеј
  • БГ-МАНТРА: Ово је историјски дан који означава преокрет друштва, модернизацију, оспособљавање. То је нова ознака за квалитет, одушевљено је додао Ивица Дачић

          БРИСЕЛСКИ налогодавци Николића, Дачића и Вучића знају како се гвожђе кује док је вруће, па долазе у Београд да хвале и њих и оно што су их навели да прихвате на штету Србије.

         Председник Европског савета Херман ван Ромпеј пренео им је данас да је европска будућност Србије извесна и да ће Брисел наставити са подршком, али да је на путу ка ЕУ кључна примена бриселског споразума и спроводњење реформи.

         Ромпеј је разгворао са председником Томиславом Николићем, премијером Ивицом Дачићем и члановима Владе и председником Народне скупштине Небојшом Стефановћем.

         Према речима саветника председника Србије Марка Ђурића, на састанку Николић-Ромпеј „упућена је јасна порука да је европска будућност Србије извесна и изражена чврста подршка томе да у јануару отпочне процес преговора са ЕУ“.

         Ђурић је новинарима после састанка у Палати Србије рекао да су све земље чланице ЕУ солидарно уз Србију у спровођењу тешких реформи и у препознавању оног што је урадила у протклих годину дана.

         „Од Ромпеја смо чули и поруку да реформе које Србија спроводи треба да спрободи с циљем да, с једне стране да свој допринос као чланица породице европских народа али, с друге за грађане Србије важније стране, да бисмо уредили земљу по мери грађана и створили функционалну државу...“, рекао је он.

         Према речима Ђурића, састанак је протекао у пријатељском тону а међу темама разговора били су конкретни елементи: дијалог Београда и Приштине, похвале стрпљивом суочавању Србије са изазовима и охрабрење посвећености Србије унапређењу сарадње у региону.

         „Присуство Николића читавом низу регионалних форума и непосредни разговори са европским лидрима послали су јасну слику о опредељености Србије да унапреди односе у региону“, рекао Ђурић.

         На заједничкој конференцији за новинаре после састанка са премијером Дачићем, који је данас дочекао високог госта из Брисела, Ромпеј је рекао да Србија има пуну подршку Савета на путу ка чланству у ЕУ а да ће ритам напретка зависити од посвећености и напора у примени бриселског споразума и спроводњењу реформи.

         Дачић је оценио да отварање преговора означава преокрет друштва и нагласио да је амбиција Србије да преговоре заврши брзо, ефикасно и квалитетно.

         „Историју стварају људи и ми ћемо заједно створити историју“, рекао је Ромпеј, оценивши да је после пријема Хрватске у ЕУ, и одлука о преговорима са Србијом и ССП за Косово, отворено ново поглавље у овом региону који треба да искористи постојећи замајац и усредсреди се на остварење заједничких циљева.

         „Споразум Београда и Приштине постигнут у априлу утро је пут коначном помирењу међу заједницама које су потребне једна другој и које деле заједничку биграфију и историју и ставио тачку на период сукоба који су избили у срцу Европе пре две деценије“, рекао је високи европски званичник.

         ЕУ ће, према његовим речима, наставити да и политички и финансијски помаже Србији у предстојећем приоду, а следећи корак приступног процеса биће међувладина конференција која ће бити одржана најкасније у јануару. Дачић је изјавио да је отварање преговора за чланство у ЕУ нова ознака за квалитет српског друштва.

         „Ово је историјски дан који означава преокрет друштва, модернизацију, оспособљавање. То је нова ознака за квалитет“, рекао је Дачић.

         Према његовим речима, изузетно је важно да преговори отпочну одмах како технички тако и политички, на централном нивоу или на нивоу 35 тимова.

         Наша амбиција је да то урадимо брзо, ефикасно и квалитетно и да Србија не буде награђена чланством у ЕУ већ да чланство добије јер је то заслужила због унутрашњих реформи, истакао је Дачић.

         „Посета Ван Ромпеја за нас је велика подршка и охрабрење“, закључио је Дачић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари