ДАЧИЋ: Рекао сам Тачију да на север може да дође само са оружјем

НАЈАВЉУЈЕ ПРОМЕНУ УСТАВА - НАВОДНО САМО РАДИ ЗАЈЕДНИЦЕ СРПСКИХ ОПШТИНА

  • Ми више немамо где, то што смо предложили, предложили смо искрено и ниједан Србин неће више понудити од овога, битне су само надлежности
  • Предлог председника Републике Томислава Николића изузетно је прихватљив и да нема разлога да га Приштина одбије јер и у другим државама Европе постоје аутономне области, регије, кантони.
  • Потребан је политички договор, а не примена косовских закона и косовског устава. Да то тако може, онда преговори не би ни били потребни и они би то применили. Србија и Срби на Косову желе да тај проблем реше кроз формирање заједнице општина, са влашћу, а не протоколарним задужењима, дакле - спремни смо за компромис

        ДРЖАВНИ врх путује у Брисел да бисмо у разговорима који следе о паралелизму косовских институција презентовали државно јединство и потврдили да Београд хоће договор, а то никако није прихватање косовског устава - саопштио је премијер Ивица Дачић.

       „Дошли смо до ситуације када са европским партнерима морамо отворено да разговарамо о питањима наших даљих европских интеграција, питањима из дијалога и то је основи разлог што држвни врх иде у Брисел”, рекао је Дачић.

       Премијер не очекује превише - да представници међународне заједнице изврше притисак на Приштину јер су, како је навео, навикли „да притискају Србију”.

       „Кад вршите превелики притисак може да пукне. Ми више немамо где, то што смо предложили, предложили смо искрено и ниједан Србин неће више понудити од овога, битне су само надлежности”, рекао је Дачић.

       Он је додао да се ближе недељи и месеци када се о томе одлучује, а тог дана, додао је премијер, у Бриселу ће бити и министри спољних послова земаља чланица ЕУ и Србија жели да са њима разговара о свему.

       Он је подсетио да су он, председник Србије Томислав Николић и први потпредседник владе Алексаднар Вучић износили своје јасне ставове у вези са тим и нагласио да, ако се жели да дијалог доведе до одрживог решења за проблем парлелизма институција, онда то мора да буде резултат политичког договора, а не примене косовских закона и косовског устава.

       „Да то тако може, онда преговори не би ни били потребни и они би то применили. Ако ми већ имамо добру вољу, и Србија и Срби на Косову желе да тај проблем реше кроз формирање заједнице општина, са влашћу, а не протоколарним задужењима, онда смо спремни за компромис”, рекао је Дачић.

       Он је додао да се одавно изашло из стандардних оквира када се говори о Косову и Метохији, оценивши да је фактичко стање нелегално са апсекта међуанродног права.

       Док се Србија тога придржавала, указао је, Косово је добијало све више на субјективитету.

       Премијер је поновио да Србија неће променити ставове због добијања датума за почетак преговора о чланству у ЕУ, истакавши да је предлог председника Републике Томислава Николића изузетно прихватљив и да нема разлога да га Приштина одбије јер и у другим државама Европе постоје аутономне области, регије, кантони.

       „Питао сам их - ако може да постоји Северна Ирска, у Италији аутономне регије, кантони, полиција којима управља локална самоуправа зашто не може на Косову, одговорили су ми да то личи на Републику Српску”, рекао је Дачић и подсетио да у Европи има око 270 региона.

       Премијер је пренео новинарима да је саговорнике из ЕУ питао: „зашто врте главом када он о томе говори у вези са Косовом”, и да је добио одговор да „то није исто”.

       А он им је, како каже, на то одговорио:

       „Тачно, то није исто, Косово је важније”.

       Дачић је рекао да је РС амерички изум створен у Дејтону и да такво решење не дозвољавају на Косову јер мисле да ће бити фактор разбијања КиМ.

       Премијр је више пута указао да за Србију није прихватљив предлог да аутономна заједница на Косову нема никакве надлежности, истакавши да ниједан Србин неће више понудити одо тога.

       За премијера су језичке вратоломије питање назива - заједница српских општина или асоцијација, оценивши да су битне само надлежности.

       Уколико се, каже, инсистира на убрзавању завршетка преговора Београда и Приштине због добијања датума , Дачић поручује - тако неће ићи, „то би убило дијалог”.

       Премијер је рекао да то није тема о којој се разговара само у Бриселу, већ да се свакодневно тиме бави, а да ће у Бриселу да се разговара и о европским интеграцијама, даљој европској будућности Србије.

       „Не морамо да идемо у Брисел, то није сада најважније, али свако мора да зна да је то став од кога одступити не можемо”, закључио је Дачић.

       Премијер је подвукао да се мора прихватити чињенично стање, а то је да Београд нема власт на великом делу тероторије, али и да Приштина не контролише један део територије коју сматра својом.

       „Рекао сам Тачију да на север може да дође само са оружјем и да, уколико не схвата да ће то довести до региналне нестабилности, онда је то проблем. Ми смо спремни да решимо проблем парлалелизма и сматрамо да је предлог председника Николића заиста веома коректан”, закључио је Дачић.

       Дачић је такође изјавио да је потребно донети уставни закон о надлежностима које би се повериле заједници српских општина на Косову и да је зато вероватно потребна и промена Устава.

       Дачић је новинарима у Кумодражу рекао да државни врх није разговарао на тему промене Устава.

       „Ако следимо логику усвајања платформе и резолуције о Косову у скупштини у том случају следи донешење уставног закона којим би се надлежности повериле заједници српских општина”, рекао је Дачић.

       Он је подсетио да је процедура за промену Устава компликована, да је за то потребна широка сагласност, јер је према његовој оцени постизање консензуса немогуће.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари