Дачић са Тачијем дефинисао „оно што је важно“ за Србе на КиМ

СА ПРЕМИЈЕРОМ У БРИСЕЛУ БИЛИ И ВУЧИЋ, ВУЛИН И ЂУРИЋ

  • Премијер тврди да је договорено да Срби могу да гласају са личним документима која и сада поседују и да ће се наћи механизми за гласање интерно расељених лица и свих који су рођени на Косову и Метохији - дакле и оних који живе у централној Србији
  • Договорили смо се - рекао је Дачић - да нико неће тражити косовска документа, нити држављанство и личне карте за пријем у радни однос бивших припадника српске полиције. Договорена је и да се избегне полагање заклетве, па они неће полагати заклетву него ће у питању бити један други папир који ће бити апсолутно статусно неутралан

          ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић и приштински шиптарски премијер Хашим Тачи сложили су се данас да је остварен значајан напредак у организацији локалних избора на Косову с циљем да се створе што бољи услови за излазак Срба, док је висока представница ЕУ Кетрин Ештон у саопштењу констатовала да су премијери постигли сагласност да треба предузети све како би локални избори имали добру излазност.

          Премијер Дачић је новинарима након тројног састанка у Бриселу, рекао да је постигнут значајан напредак, односно, како је рекао, још једном смо дефинисали оно што мислимо да је важно за наш народ на КиМ.

          У првом реду потврђена су, како је навео, права Србима да могу да гласају са личним документима која и сада поседују, а договорено је и да треба наћи механизме и организовати гласање интерно расељених лица и свих који су рођени на Косову и Метохији.

          „Кад то кажем, мислим и на оне који живе у централној Србији. И они ће имати право да гласају“, рекао је Дачић.

          Према његовим речима, договорено је и да се обезбеди место за учешце представника српске листе у централној изборној комисији и другим изборним телима, а још једном је потврђена улога коју ће ОЕБС имати у организацији, спровођењу, надгледању избора и верификацији резултата.

          Како је истакао, интерес Београда је да Срби са Косова учествују на изборима не зато да би помогли бриселски споразум или да би заокружили приштинску независност него пре свега „ да бисмо помогли сами себи“.

          „Односно нашем народу, да Србија по први пут добије и легалне и легитимне међународно признате представнике које су до сада многи у свету звали илегалним институцијама“, рекао је Дачић.

          Премијер је оценио да је на састанку постојало разумевање и жеља да се настави са успешном применом бриселског споразума.

          „Ми нисмо прихватили и нећемо прихватити ништа што би потврдило косовску независност јер су за нас ови преговори статусно неутрални „, поручио је Дачић.

          Према његовим речима, разговарало се и о МУП-у.

          „Договорили смо се да нико неће тражити косовска документа, нити држављанство, личне карте за пријем у радни однос бивших припадника српске полиције“, рекао је Дачић.

          Како је нагласио, договорена је и да се избегне полагање заклетве.

          „Они неће полагати заклетву него ће у питању бити један други папир који ће бити апсолутно статусно неутралан“, истакао је Дачић.

          Једна од тема била је и пуна оперативна способност регионалног команданта полиције на северу Косова, који је иначе Србин, а који у наредним данима треба да направи тим.

          Како је истакао, две стране су тренутно најудаљеније када је реч о правосуђу, односно питању основних судова и тужилаштава - шта треба урадити и на који ће начин они функционисати у српским срединама.

          Према његовим речима, у наредним данима треба да се наставе разговори о телекому и енергетици на нивоу радних група, а у наредних седам до десет дана он очекује да би могао да буде постигнут договор и о тим питањима.

          „Састанак је био користан јер су отклоњене наше бојазни, а то је да нећемо дозволити да се кроз дијалог и учешће на изборима жели поспешити или потврдити, како то они мисле, некакава косовска независност“, рекао је Дачић.

          Веома је важно да смо и овог пута имали принципијелну подршку ЕУ у ставу да је ово статусно неутралан споразум и да у том смислу никакви елементи државности не би требало да буду део имплеменатације, закључио је Дачић.

          Састанак је протекао у доброј вољи, оценио је Тачи и додао да је по питању организовања локалних избора остварен значајан напредак, док се договор о енергетици и телекомуникацијама очекује у наредним данима када, како је рекао, још неке ствари буду разјашњене.

          Дачић и Тачи навели су да се данас разговарало и о полицији на северу, а косовски премијер оценио је да су тренутно најудаљенији ставови две стране по питању правосуђа.

          Премијер Србије најавио је наредни састанак за 27. август, док је Тачи изјавио да ће датум бити договорен с баронесом Ештон.

          Висока представница ЕУ у саопштењу након састанка констатовала је да су се премијери сагласили да треба предузети све конкретне акције како би локални избори на Косову имали добру излазност и додала да ће се рад на имплементацији наставити истим интензитетом у наредним недељама како би се сачувао „досад постигнути добар темпо“.

          Данашњи састанак трајао је око 4 сата, а у Бриселу су са српским премијером били и први потпредседник Владе Александар Вучић, директор владине Канцеларије за Косово Александар Вулин и саветник председника Републике Марко Ђурић.

          Овог пута заједничком састанку нису претходили одвојени разговори Ештонове с премијерима.

          Уочи састанка премијер Ивица Дачић није дао изјаву новинарима, а косовски је премијер рекао да се априлски споразум Београда и Приштине у многим тачкама већ увелико спроводи.

          Иначе, јуче је земљама чланицама ЕУ упућен Нацрт преговарачког оквира са Србијом, који је припремљен у Бриселу, а који налаже једнак третман политичких и економских питања, али и оставља могућност Европској комисији да замрзне комплетне преговоре са Србијом у случају да она опструира преговарачки процеси са Косовом.

          Према писању Радија Слободна Европа (РЕС), који је имао увид у текст тог документа, од Србије се очекује да покаже видљив и одрживи напредак у односима с Косовом, а Нацрт сугерише да читав преговарачки процес у једном тренутку треба да резултира потписивањем правно обавезујућег споразума две стране.

          У Нацрту се помињу већ познати захтеви Србији - да спроводи договоре с Косовом, да поштује принципе укључивања Косова у регионалну сарадњу, да проблеме решава дијалогом и да сарађује са ЕУЛЕX-ом, што сугерише да ће тема Косова бити главна и константно присутна у преговарачком процесу на путу Србије ка чланству у ЕУ.

          РСЕ наводи да би државе чланице ЕУ требало да усвоје Нацрт преговарачког оквира са Србијом у наредним месецима и једногласно, имајући при томе у виду да је Европски савет као рок отпочињања преговора одредио 24. јануар.

          (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари