Дачић се извинио ДСС због Ружићевих оптужби

ПРЕМИЈЕР ПОНОВО ТВРДИ ДА ЊЕГОВИ СУСРЕТИ

НЕМАЈУ ВЕЗЕ С КРИМИНАЛОМ И ОДАВАЊЕМ ТАЈНИ

  • Желим да се извиним ДСС-у, ако је из тога извучена било какава конотација у смислу оптужби да је та странка финансирана од стране било које криминалне групе, рекао је Ивица Дачић новинарима на обележавању Дана Криминалистичко-полицијске академије
  • Правдајући себе због сусрета са припадницима Шарићевог клана, додао је: „Извлачим велике поуке да морам да водим рачуна с ким се састајем и да морам да имам добре службе које ће да ме штите односно да штите институцију председника владе или министра унутрашњих послова. То, нажалост, није био случај у претходном периоду и могло је да се деси све ово што се десило”
  • Према Дачићевим речима, постојеће српске институције на северу Косова неће бити расформиране, да не би дошло до вакума у чекању да се формирају неке друге
  • Ако око тога постоји сагласност - Србија је спремна, ако не, Србија није спремна да ради против интереса свог народа на Косову

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је данас да његови сусрети са припадником Шарићевог клана Родољубом Радуловићем немају апсолутно никакве везе са криминалом и да није било одавања никаквих тајни.

       „Ја сам јасно рекао шта сам имао да кажем - моји контакти немају апсолутно никакве везе са криминалом нити су имали нити сада имају”, рекао је Дачић новинарима на обележавању дана Криминалистичко-полицијске академије.

       Премијер није изнео детаље о тим сусретима, али је истакао да државни органи треба да раде свој посао.

       „Ја немам шта ту да кријем. Још једном кажем: ниједно кривично дело није почињено, нити је било одавања тајни. Напротив, сви ти људи о којима говорим, које сам ја некада познавао, у затворима су или се за њима трага. И шта сам им помогао? Тако ће бити и у наредном периоду”, казао је Дачић.

       Он је додао да је из свега што се догодило извукао велике поуке.

       „Извлачим велике поуке да морам да водим рачуна с ким се састајем и да морам да имам добре службе које ће да ме штите односно да штите институцију председника владе или министра унутрашњих послова. То, нажалост, није био случај у претходном периоду и могло је да се деси све ово што се десило”, казао је Дачић.

       Дачић се истовремено извинио Демократској странци Србије, додавши - ако је изјава функционера СПС Бранка Ружића отворила простор за оптужбе да ту странку финансирају било које криминалне групе.

Нагласивши да такве ствари нису потребне на политичкој сцени Србије која је иначе препуна спекулација и измишљотина, Дачић је поручио да СПС не треба тиме да се служи.

       „Ја желим да се извиним ДСС-у, ако је из овога извучена било какава конотација у смислу оптужби да је та странка финансирана од стране било које криминалне групе”, казао је Дачић новинарима на обележавању Дана Криминалистичко-полицијске академије.

       Премијер је подсетио да су СПС и ДСС раније имале добру сарадњу и да је то био период кад су социјалисти подржавали мањиску владу.

       „Мислим да ово апсолутно није потребно. Ми имамо разлике у политичком деловању, али једно су разлике, а ово су ствари које не бих волело да се мени дешавају па ни другима„, закључио је Дачић.

       Ружић је у недељу изјавио да је Шарићев клан ДСС-у месечно давао прилоге од 220.000 евра, а ДСС је те наводе демантовала и затражила од јавног тужиоца да испита „Ружића због изговорених лажи”.

       Дачић је изјавио данас да ће питање новог директора полиције бити решено у договору и да ту неће бити никавих проблема.

       „Питање директора полиције је питање које ће се решавати у редовном договору и комуникацији и мислим да ту неће бити никаквих проблема” рекао је Дачић новинарима на обележавању дана Криминалистчко - полицијске академије.

       На питање да ли је кандидаат за директора полиције и саветник председника Србије Милорад Симић, Дачић је рекао да та информација није потекла од њега и да неће да коментарише наводе из медија.

       Он је додао и да ће бити решено питање постављања начелника полиције у местима где их сада нема.

       Дачић је изјавио да у Бриселу истовремено треба преговарати о „паралализму институција” и о аутономији Срба у покрајини, у ситауцији када Србија не признаје независност Косова и Метохије.

       „То су теме дневног реда на предстојећим преговорима и на њих се мора дати истовремени одговор”, рекао је Дачић новинарима на обележавању дана Криминалистичко полицијске академије.

       Према његовим речима, постојеће институција на северу покрајне неће бити расформиране, да не би дошло до вакума у чекању да се формирају неке друге.

       „Ако око тога постоји сагласност - Србија је спремна, ако не, Србија није спремна да ради против интереса свог народа на Косову”, додао је премијер.

       Дачић је, уочи наставка преговора са косовским премијером Хашимом Тачијем наредне седмице, рекао да претходно треба да буде одржан састанак државног врха како би се будућа политика о том питању.

       „Од тога нам зависи да ли ћемо добити датум за преговоре за чланстово у Европској унији, да ли ћемо довести стране инвеститоре. Влада је донела одлуку да иде даље и сигуран сам да ће ова влада оставити веома јак печат у историји Србије, јер смо на домак остварења циљева - да будемо чланица ЕУ, а да при томе мирним путем одбранимо државне и националне интересе”, рекао је Дацић.

       Према његовој оцени, ово је важан тренутак и свака нестабилност на унутрашњем политичком плану доводи до последица на међуанродном плану и зато је важно да сви у држави буду јединствени.

       „Не кажем да треба да бранимо криминалце, онај ко се бавио криминалом треба да одговара и криминал никада неће уздрмати ову владу” , рекао је Дачић и додао да део међуанродне заједнице поједностављено каже да Србија треба да демонтира паралелне институције, али да је државни приступ другачији.

       Он је у том контексту нагласио да је приступ преговорима српске стране базиран на Резолуцији и Платформи које је Скупштина Србије усвојила.

       Премијер је још једном указао да Србија не признаје независност Косова, али да је спремна да, заједно са Србима из покрајине договори које су то институције које су неоходне за њихов нормалан живот и које треба да буду на Косову.

       Да би се до тога дошло, прецизирао је, треба да се зна које су то надлежности српских општина и да ли постоји сагласност да буде фирморана таква врста аутономије или региона.

       „То ће бити тема веома тешких преговора. Ово нису моји лични преговори и на њима је немогуће добити било какве политичке поене”, нагласио је Дачић и додао да је зато одговорност велика и да је важно да Србија зна шта хоће.

       Премијер је рекао и да Србија хоће да буде констурктивна, да је данас лакше одбранити националне и државне интересе, ако сте део процеса, али да то не значи да ће Србија да прихвати све што се од ње тражи.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари