ДИОГАРДИ: Бондстил ће бити препуштен Турској као највећем америчком савезнику

ИЗГЛЕДА ДА ТАДИЋ И ЈЕРЕМИЋ

НИСУ ТЕК ТАКО ПРИБЛИЖИЛИ БЕОГРАД АНКАРИ

Диогарди са супругом у Бронксу, на додели награде Aлбанско-америчке грађанске лиге

  • Члан Америчко-албанског савета Џо Диогарди са још неколико албанских лобиста, разговарао о Бондстилу са председником Одбора за оружане снаге у Представничком дому Конгреса Баком Мекеоном. Том приликом су инсистирали да се повлачење америчких војника одложи до решевања ситуације на северу Косова јер су они „једина права препрека експанзионистичким циљевима Србије“
  • У Белој кући је процењено да 5.000 војника и особља ангажованог у „Бондстилу“ нема никакву улогу, те да њихово даље финансирање није више оправдано ни војно
  • У извештају Савета Европе из 2005. је Бондстил описан као „мали Гвантанамо“, јер су се ту, наводно, одвијале прилично мутне радње у вези са особама осумњиченим за радикални ислам

        ИЗГЛЕДА да Борис Тадић и Вук Јеремић нису тек тако протеклих месеци приближавали званични Београд званичној Анкари. Можда су знали да Бела кућа и Пентагон могли Бондстил, војну базу код Урошевца коју су подигли не питајући Србију ни за шта, препустити Турској.

        Било како било, члан Америчко-албанског савета Џо Диогарди изјавио је да ће Бондстил бити препуштена турској војсци, као највећем америчком савезнику на тлу Балкана.

        Нешто раније је америчка администрација саопштила да ће у 2012. години значајно смањити буџет намењен финансирању маринаца у бази код Урошевца, што ће за последицу имати смањење броја војника на 2.500, уз повлачење војне технике и наоружања.

        Шта све владајућа коалиција око ДС последњних месеци говори о КиМ, нимало не изненађује што је Диогарди изјавио да да је „једини мотив даљег присуства маринаца на Косову ситуација на северу“. Уз наглашавање да су амерички војници „преузели улогу да створе услове за успостављање владавине права“.

        Овај албански лобиста још је оценио да „питање севера Косова мора бити решено пре повлачења америчких војника“.

        Симптоматично је такође да је агенција НОА из Тиране пре неки дан објавила да ће САД до краја године повући војнике са Косова, у склопу општих мера штедње у америчким оружаним снагама. Проценивши лукаво да и сама „најава повлачења америчких војника из базе Бондстил може да буде аларм нестабилности на Косову“.

Бондстил из ваздуха

        НОА  је открила да је Диогарди, са још неколико албанских лобиста, разговарао о том питању са председником Одбора за оружане снаге у Представничком дому Конгреса Баком Мекеоном. И да су том приликом инсистирали су да се повлачење америчких војника одложи до решевања ситуације на северу Косова јер су они „једина права препрека експанзионистичким циљевима Србије“.

        Иста агенција је открила и да албански лобисти у САД желе да Американци ту базу предају Турцима који су „одани савезници“ Косова.

        У Белој кући је процењено да 5.000 војника и особља ангажованог у „Бондстилу“ нема никакву улогу, те да њихово даље финансирање није више оправдано ни војно.

        У извештају Савета Европе из 2005. је Бондстил описан као „мали Гвантанамо“, јер су се ту, наводно, одвијале прилично мутне радње у вези са особама осумњиченим за радикални ислам.

        У мају 2001. године, из Бондстила је наводно побегао Фљорим Ејупи, осумњичен да је поставио бомбу која је експлодирала испод аутобуса „Нишекспреса“ код Подујева и убила 11, а ранила 40 путника, Срба.

        Из Бондстила је у Немачку, пребачен и Рамуш Харадинај, тајно, када је рањен у обрачуну са ривалским кланом Мусај, а амерички полицајци су, том приликом, са места окршаја однели сав доказни материјал.

        Остаје да наредних данав видимо: хоће ли се обистинити прогнозе да ће долазак Турске до Урошевца почети наредних дана да оправдавају не само преокретовци него и владајућа коалиција око ДС. Уз „аргументацију“ овог типа: Обамина администрација је под притиском око 750.000 Албанаца настањених у САД, а још је плаше обавештајни кругови из Приштине да ће се Албанци – ако их САД  оставе на цедилу - окренути пријатељима с Блиског истока који не одустају од намере да на Косову успоставе јако језгро радикалног исламистичког покрета. Па закључивати у стилу: Турска је једина умерена и озбиљна земља на коју САД могу да рачунају. Дакле: боље Турци него радикални Арапи...

Добродошли у Бондстил

        Национална Србија ће сигурно звонити на узбуну да Турска доласком у Бондстил „заокружује интересну сферу на Балкану и у Европи“.

        А како ће се поставити коалицони партнери ДС?

        Ништа се не може претпостављати унапред. Упркос томе што је аменик премијера, министар полиције и председник Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић већ рекао да Србија неће пропасти ни ако остане без Косова. Па (у интервјуу «Куриру») наставио:

        „Идемо у ЕУ због Србије, и то само ако је у нашем интересу. Неће Србија пропасти ни ако остане без Косова. То се дешавало у српској историји, и тај фанатизам о заљубљености у Европу или мазохизам по ком не можемо да живимо без Косова или РС“, казао је Дачић. 

        Прерано је и зато и што је Дачић, у истом „залету“, оценио да треба направити разграничење на Косову, јер међународна заједница треба да прихвати да Срби неће да живе у независној држави Косово, као што је и Србија била принуђена да прихвати да Албанци неће да живе у Србији. 

        „Ако постигнемо договор о праведном разграничењу, потпуно је логично да после тога иде потпуна нормализација односа. Ако будемо живели на митовима, остаћемо без ичега“.

        Дачићево залагање за „договор о праведном разграничењу“ подразумева, нема сумње поделу КиМ коју, мало-мало, најављује и Борис Тадић. Ако је судити по Тадићевом (најблаже речено) минимализму, Бондстил би остао на албанској страни, па ће сви београдски (опет најблаже речено) опортунисти почети да глагољају: шта нас брига за све на албанској страни, шта нас брига и за Турску и за Велику Албанију...

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари