ЂУРИЋ: Приштина нема право да мења закон о амнестији

САД БЕОГРАДУ СКУПШТИНА АП КИМ ДЕМОНСТРИРА ЗАБРИНУТОСТ

И НЕПОВЕРЕЊЕ СРБА У ПРИШТИНСКЕ ИНСТИТУЦИЈЕ

Марко Ђурић

          ЗАКОН о амнестији, који је Приштина блокирала, не може се мењати, јер није могућа измена садржине прописа коју су две стране већ договориле, рекао је шеф тима за примену споразума са Приштином и саветник председника Србије Марко Ђурић.

         „Није могуће мењати договорени Закон о амнестији. Две стране су се споразумеле о његовој садржини и он се не може мењати под притиском унутрашњих дешавања која могу бити у извесној мери и режирана или инструментализована у циљу да се ревидирају резултати договора“, рекао је Ђурић за Новости, поводом наговештаја да се кроје нови предлози Закона о амнестији, који би требало да усвоји Приштина.

         Ђурић је рекао да је планом имплементације, који су усвојиле обе стране, предуслов за интеграцију Срба усвајање Закона о амнестији.

         „Након што су две стране усагласиле одредбе тог закона, на Приштини је јасна обавеза да га спроведе. Без тога не може бити напретка по питању интеграције ни у области правосуђа, ни у области полиције. Србија неће учинити ниједан корак који би довео до тога да њени грађани на било ком делу територије буду изложени ризику шиканозног вршења права и вођењу политички мотивисаних фиктивних поступака“, додао је Ђурић.

         Ђурић сматра и да Скупштина Косова и Метохије „одсликава забринтост Срба“.

         „Конституисање те скупштине је политички израз дела наших људи са КиМ који демонстрира њихову забринутост и неповерење у приштинске институције и који илуструје колико пажљиви треба да будемо када се договарамо о свим аспектима будућег уређења односа у Покрајини и колико је важно да осигурамо политичка права и заштитне механизме за њихово остваривање“, оценио је Ђурић.

         Ђурић је рекао и да европски темпо Србије није угрожен због ситуације са Законом о амнестији, јер „ако се објективно оцењује напредак у примени договорених споразума видеће се да је Србија спровела и више од оног што се тражило“.

         „И на плану других критеријума за европске интеграције који се тичу реформи институција испуњавају се захтеви ЕУ. Уколико би нас политички условљавали тиме што Приштина не извршава своје обавезе, то не би било у складу са европском праксом и вредностима“, додао је Ђурић.

         Ђурић је додао да ће заједница српских општина бити формирана усвајањем њеног статута за чије пуно дејство је неопходно да се претходно изврши промена законског оквира који тренутно постоји у Покрајини.

         Важно је да све стране укључене у процес буду свесне тога да од политичке климе и придржавања договора - за шта је одбијање Приштине да усвоји Закон о амнестији веома лош сигнал - зависи и успех настојања да се путем избора изаберу представници локалних органа власти који би истовремено били прихваћени од свих страна укључених у процес“, закључио је Ђурић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари